שתף קטע נבחר

סוריה: ישראל הפציצה הלילה בדמשק

גורמי מודיעין במערב אישרו: תוך יומיים הותקפו שני מאגרי טילים איראניים שיועדו לחיזבאללה. כדורי אש אדירים נראו באזור דמשק, תושבים דיווחו על "רעידת אדמה" והפעם משטר אסד הודיע על התקיפות, ששתיהן כוונו לאותו משלוח טילים ב"מכון מחקר צבאי" שהופצץ גם בינואר. בדובר צה"ל סירבו להתייחס

דיווחים על תקיפה ישראלית שנייה בתוך 48 שעות בלב סוריה - והפעם משטר אסד הוא שמודיע על הפגיעה: הטלוויזיה הממלכתית בסוריה דיווחה הלילה (א') כי פיצוצים עזים זעזעו שורת מוקדים באזור דמשק והאשימה את ישראל בהפצצת "מכון מחקר צבאי" בעיר. לראשונה מאשרים גורמי ביון במערב כי יעד התקיפה היה טילים איראניים מסוג "פאתח 110" שיועדו לחיזבאללה. זהו כנראה אותו משלוח אשר הופצץ גם ביום ו'. לפי הדיווח הסורי, הפיצוץ העז היה במכון מחקר צבאי בשם "ג'מראיה", אותו המקום שישראל הפציצה כבר בינואר האחרון.

 

תקיפה בסוריה - הדיווחים האחרונים ב-ynet:

"טילים מאיראן הותקפו בנמל התעופה של דמשק"

"המטוסים תקפו 3 פעמים בסוריה, משטח לבנון"

גורם ישראלי ל-AP: היעד - טילים לחיזבאללה

מלבנון לסוריה: "שגר ושכח" בשירות חיל האוויר

דיווחים בארה"ב: ישראל תקפה בסוריה בליל חמישי

 

רשת NBC האמריקנית דיווחה מפי גורם בכיר בממשל האמריקני כי מטוסי קרב ישראליים הם שהפציצו את מתקן המחקר בדמשק. טרם נמסרה תגובה ישראלית או אמריקנית רשמית, ובדובר צה"ל סירבו להתייחס. בכיר בצבא סוריה החופשי אמר לרשת אל-ערבייה כי ישראל תקפה מתוך המרחב האווירי הסורי שישה מוקדים בדמשק, משום שלהערכתו משטר אסד מאיים עליה.

  

 

מהתמונות שצילמו תושבים באזור נראה שמה שהופצץ היה מתקן שמאחסן נשק רב. בין אם ישראל תקפה ובין אם לאו, הטענה הסורית משנה את התמונה - שכן את הדיווחים על התקיפה שלשום הסורים הכחישו בתוקף וייחסו אותה למורדים. 

 

עוד חדשות ועדכונים בפייסבוק של ynet

 

אחרי התקיפה של סוללת טילי נ"מ SA-17 בינואר, אסד איים להגיב באומרו

 כי "תמיד הגבנו לפעולות הישראליות וישראל מכירה את יכולות התגובה שלנו. פעולת התגמול לא בהכרח אומרת שטיל ייענה בטיל וקליע ייענה בקליע. לא צריך להכריז בפומבי על דרך התגובה שננקוט".

 

הלילה, בטלוויזיה של המשטר נטען כי "המתקפה הישראלית החדשה היא ניסיון להעלות את המורל של כנופיות הטרור שנסוגו עקב תקיפות של צבאנו הנאצל".

 

תקיפה בסוריה הלילה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תקיפה בסוריה הלילה(צילום: רויטרס)

 

מתוך סרטון ששודר ב"אל ג'זירה" ()
מתוך סרטון ששודר ב"אל ג'זירה"

 

"השכונות רעדו"

תושבים בדמשק העלו לאינטרנט לפנות בוקר סרטונים שבהם נראה כדור עשן אדיר ממדים מיתמר בשמי העיר ורעשי פיצוץ רמים. הסרטונים נפוצו בדפי הפייסבוק של פעילי האופוזיציה הסורית. ברשת אל ג'זירה צוטטו תושבים שתיארו "רעידת אדמה" וטענו שדבר כזה טרם התרחש.

 

רשת אל ערבייה דיווחה כי החשמל נפסק חלקית בחלקי דמשק הסמוכים למכון המחקר וכן ציינה כי הסורים מדווחים על הרוגים.

 הרשת ציטטה את אחד מגופי האופוזיציה הסורית בשכונת אל-מוהאג'רון שבדמשק, שדיווח על שלושה פיצוצים אשר הרעידו את השכונה ששוכנת למרגלות הר קאסיון, היכן שנמצא ארמון הנשיאות הראשי של אסד. גורמי אופוזיציה אמרו לאל ערבייה כי בין היתר נשמעו פיצוצים במתקנים ביטחוניים של המשטר הסורי בדמשק ובפרבריה. בין היתר הם ציינו אתר של חטיבה 104 וחטיבה 105 של משמר הנשיאות. פעילים אמרו ל"טיימס" הבריטי כי ייתכן שנפגעו גם בריגדת שיגור טילים ושתי חטיבות של משמר הרפובליקה.

 

בשאר אסד, בשבוע שעבר בתחנת כוח בדמשק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בשאר אסד, בשבוע שעבר בתחנת כוח בדמשק(צילום: EPA)

 

לואיי אל-מקדאד, מתאם ההסברה של צבא סוריה החופשי, אמר בראיון לרשת אל-ערבייה מאיסטנבול כי לפי המידע שברשותו מדובר בתקיפות ישראליות מתוך המרחב האווירי הסורי. לדבריו, היו תקיפות בשישה מוקדים ולהערכתו, ישראל החליטה להיכנס לתמונה כיוון שמשטר אסד מאיים עליה. עם זאת הוא הוסיף כי המקרה הוא בין משטר אסד לבין ישראל, ואין לצבא סוריה החופשי עניין בו.

 

אתמול אמרו גורמים אמריקנים רשמיים כי היעד של מטוסי חיל האוויר, שלפי הדיווחים תקפו בסוריה בחמישי בלילה, היה משלוח טילי קרקע-קרקע מתקדמים מתוצרת איראן שיועדו לחיזבאללה. הטילים, מדגם "פאתח 110", אוחסנו בנמל התעופה הבינלאומי בדמשק ושם הותקפו, לדברי מקור אמריקני רשמי שצוטט אתמול ב"ניו יורק טיימס".

 

טיל קרקע-קרקע, פאתח-110 (ארכיון) ()
טיל קרקע-קרקע, פאתח-110 (ארכיון)
 

בסוריה הרשמית סירבו לאשר את הדיווחים על פעולה ישראלית ועוזר שר ההסברה הסורי, חלפ אל-מפתאח, הסתפק בהפניית אצבע מאשימה כלפי כלי התקשורת המערביים והישראליים. לטענתו, "הידיעות האלה הן תוצר של מלחמה פסיכולוגית ותקשורתית, או שהן חלק מניסיון למשש את הדופק של ההנהגה הסורית ביחס לתוקפנות ישראלית או תוקפנות חיצונית נגד סוריה".

 

עם זאת גורמים סורים אישרו את דבר התקיפה ואמרו שמשלוח הנשק אוחסן זמנית

 בנמל התעופה בבירה, אחרי שהגיע מאיראן והמתין להעברתו הלאה לידי חיזבאללה בלבנון. בעיתון הדגישו כי המטוסים לא טסו מעל שדה התעופה הסורי אלא תקפו את היעד באמצעות טילי אוויר-קרקע שנורו מהמרחב האווירי של לבנון השכנה.

 

מוקדם יותר אישר גורם ישראלי לסוכנות הידיעות AP כי המשלוח שהשמיד חיל האוויר בשישי לפנות בוקר הכיל טילים מתקדמים שיועדו לחיזבאללה. הוא ציין כי מדובר בטילי קרקע-קרקע לטווח ארוך והבהיר כי לא מדובר בנשק כימי, אך בכזה שעלול לשנות את "כללי המשחק". לא נמסר מידע על האזור המדויק בסוריה שבו התרחשה התקיפה.

 

בהכנת הכתבה השתתפו: יואב זיתון, מעיין גרינשפן, גיל נוה, רועי קייס ויצחק בן חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כדורי אש מעל דמשק
צילום: רויטרס
הפיצוץ הלילה בדמשק
טיל פאתח-110 (ארכיון)
אש בסוריה
צילום: רויטרס
מומלצים