שתף קטע נבחר

צילום: אביהו שפירא, רויטרס, EPA

איראן מגיבה: ישראל פועלת לפוצץ את האזור

גורם ישראלי רשמי אישר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי ישראל תקפה בפרברי דמשק משלוח נשק איראני שיועד לחיזבאללה. מטוסים ממשיכים לחוג מעל לבנון. מפקד זרוע היבשה בצבא איראן: מוכנים לעמוד לצד הסורים ולסייע באימונים

"רעידת אדמה" בדמשק - אישור ישראלי וגם תגובה איראנית. בישראל שומרים על העמימות בנוגע לתקיפות בסוריה בימים האחרונים, אבל הבוקר (יום א') אישר גורם ישראלי רשמי לסוכנות הידיעות הצרפתית כי ישראל תקפה הלילה בסוריה בפרברי דמשק משלוח נשק איראני שיועד לחיזבאללה. לפי הגורם הישראלי, "ישראל תקפה ליד נמל התעופה של דמשק ומטרת התקיפה הייתה טילים איראניים". בפתח ישיבת הממשלה השבועית, ראש הממשלה בנימין נתניהו בחר שלא להזכיר ולו במילה את הנושא.

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

תקיפה בסוריה - דיווחים בחדשות ynet

"פאתח 110": מדויק, קטלני ומגיע עד תל אביב

ישראל וארה"ב תיאמו את חיסול מאגרי הטילים / פרשנות

מתח בגבול: סוללות כיפת ברזל נפרשו בצפון

 

במקביל, התייחסה איראן לראשונה לתקיפות בסוריה. דובר משרד החוץ בטהרן אמר כי "התוקפנות הישראלית נגד סוריה - מטרתה לערער את הביטחון באזור ולפגוע ביציבותו". הוא דחק במדינות האזור להתייצב נגד התקיפה: "על מדינות האזור לפעול ולעמוד בנחישות נגד התוקפנות הישראלית נגד סוריה". לדבריו, "ישות הכיבוש פועלת ליצור מלחמת אחים עדתית בין המדינות האיסלאמיות, מה שיאפשר לה לפוצץ את המצב באזור".

 

איראן אף מוכנה "לאמן" את צבא סוריה במקרה הצורך, כך הכריז מפקד זרוע היבשה של צבא איראן, הגנרל אחמד רזא פורדסטן שצוטט בסוכנות אירנ"א. "אנחנו עומדים לצד סוריה ואם יהיה צורך אנחנו נכונים לספק להם את האימון הדרוש. לא נשתתף באופן אקטיבי בפעולות שלו", אמר המפקד והדגיש כי לצבא הסורי "יש ניסיון בהתמודדות עם המשטר הציוני. הוא מסוגל להגן על עצמו ולא צריך סיוע זר".

 

גורם צבאי איראני הכחיש בשיחה עם הערוץ הלבנוני אל-מיאדין, המזוהה עם חיזבאללה, את הדיווחים שלפיהם בלב התקיפה עמדו אמצעי לחימה איראניים. שר ההגנה האיראני, אחמד וחידי, אמר כי "ההתקפה הישראלית נגד סוריה בוצעה אחרי שהתקבל אור ירוק אמריקני. היא מעידה על הקשר ביניהם לבין הטרוריסטים שכירי החרב בסוריה".  

 

כינוס חירום בדמשק

בינתיים בדמשק, כתב רשת סקיי בערבית דיווח כי ההנהגה הצבאית והפוליטית בסוריה התכנסה לדיון כדי לבחון את התגובה על התקיפה הישראלית. סוכנות הידיעות הרשמית סאנ"א דיווחה כי היו נפגעים הלילה, אך לא נמסר כמה ומה מצבם.

 

על התקיפה דיווחה הלילה הטלוויזיה הממלכתית בסוריה. פיצוצים עזים זעזעו שורת מוקדים באזור דמשק. סוריה האשימה את ישראל בהפצצת "מכון מחקר צבאי" בעיר. גורמי ביון במערב אישרו כי יעד התקיפה היה טילים איראניים מסוג "פאתח 110" שיועדו לחיזבאללה. זהו כנראה אותו משלוח אשר הופצץ גם ביום ו'. לפי הדיווח הסורי, הפיצוץ העז היה במכון מחקר צבאי בשם "ג'מראיה", שאותו הפציצה ישראל כבר בינואר האחרון.  

 

כיפת ברזל בצפון (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
כיפת ברזל בצפון(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

מהתמונות שצילמו תושבים באזור נראה שמה שהופצץ היה מתקן שמאחסן נשק רב. בין אם ישראל תקפה ובין אם לאו, הטענה הסורית משנה את התמונה - שכן את הדיווחים על התקיפה שלשום הסורים הכחישו בתוקף וייחסו אותה למורדים.

 

אתמול אמר בכיר בחיזבאללה כי ישראל מנסה להשתלט על סוריה יחד עם ארצות הברית.

 היום דיווחה רשת הטלוויזיה "אל-מנאר" של ארגון חיזבאללה כי המתקן הצבאי ב"ג'מראיה" לא נפגע בהפצצה הישראלית. לפי הדיווח, המתקן שנפגע הוא מרכז אספקה של הצבא הסורי.

 

בהמשך הבוקר, דיווח הערוץ הלבנוני אל-מיאדין כי מטוסי קרב ישראליים ממשיכים לחוג במרחב האווירי של לבנון וגם מעל ביירות. הבוקר דווח בלבנון כי מטוסי חיל האוויר חגו בדרום המדינה.

 

במקביל נפרשו בצפון הארץ שתי סוללות כיפת ברזל להגנה מרקטות, בחיפה ובצפת.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד הפיצוצים בסוריה הלילה
צילום: רויטרס
מומלצים