שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן

לפיד הפתיע: הסיגריות התייקרו הלילה ב-2.5 ש'

שר האוצר חתם על צו להעלאת מס קניה על סיגריות, טבק לגלגול וסיגרים שנכנס לתוקפו הלילה בחצות. בנוסף הטיל שר האוצר מס של 10% על מלאי הסיגריות שבידי הספקים. הסיבה לחיפזון: בעקבות הפרסום אודות העלאת המס הצפויה, החלו כנראה ספקים לאגור סחורות

שר האוצר חתם אמש (ג') על צו להעלאת מס הקניה המוטל על סיגריות, טבק לגלגול וסיגרים שנכנס לתוקפו הלילה בחצות. בנוסף הטיל שר האוצר מס של 10% על מלאי הסיגריות שבידי הספקים.

 

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

בעקבות הצו, מתייקרת חפיסת סיגריות החל מחצות בשיעור של 2.5-3 שקלים לחפיסה. תוספת המס הצפויה מהעלאת מס הקניה הינה כ-800 מיליון שקל לשנה.

 

מוקדם יותר אתמול פורסמה הצעת התקציב לשנים 2013-2014, אשר כללה את ההחלטה להעלות את שיעור המס על סיגריות, סיגרים וטבק לגלגול, אך לא נקבה בתאריך ליישום הייקור. ככל הנראה, קרה אמש ללפיד מה שקרה לשר האוצר הקודם, יובל שטייניץ, ביולי האחרון. בעקבות הפרסום אודות העלאת המס החלו ספקים לאגור סחורות ועקב כך קיבל לפיד, כמו שטייניץ בשעתו, החלטה להעלות את המס מיד ולהחיל גם מס על המלאי שבידי הסוחרים.

 

בהתאם לצו, שיעורי המס המוטל על סיגריות משתנים מ-278.6% משווי הסחורה, בתוספת של 278.46 שקלים לאלף סיגריות, ל-270% משווי הסחורה בתוספת של 391.5 שקלים לאלף סיגריות. עוד נקבע בצו כי המס המינימאלי לחפיסת סיגריות יועלה מ-12.17 ששקלים ל-15 שקלים לחפיסה. 

 

המס המוטל על סיגרים עולה, בהתאם לצו, מ-75% ל-90% והמס על טבק לגלגול סיגריות עולה מ-290.82 שקלים לק"ג ל-450 שקלים לק"ג.

 

קביעת גובהם של מכסים ומסי קניה נעשית בצו שעליו חותם שר האוצר ואינה מצריכה את אישור הכנסת או הממשלה. עם זאת, בעוד חודשיים יצטרך לפיד לקבל את אישורה של ועדת הכספים של הכנסת כדי להאריך את תוקפו של הצו. 


פורסם לראשונה 07/05/2013 21:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
צילום: גיל יוחנן
השר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים