שתף קטע נבחר

למען הלב: קרדיולוגים ממליצים לגדל חיית מחמד

מסמך הנחיות חדש של איגוד הלב האמריקני ממליץ לאמץ חיית מחמד, לאחר שנמצא כי היא מפחיתה את הסיכון למחלות לב וכלי דם ומאריכה חיים. ההשערה: הטיפול בחיה והאהבה כלפיה מביאים לשינויים הורמונליים וכימיים בגוף השומרים על הלב

מתלבטים אם לאמץ חבר על ארבע? מצאנו עוד סיבה שתגרום לכם לעשות זאת: במסמך הנחיות חדש ממליצים מומחי איגוד הלב האמריקני לגדל חיית מחמד כיוון שהיא מפחיתה את הסיכון למחלות לב וכלי דם, שומרת על הלב ומאריכה חיים. המסמך מופיע בגליון החדש של כתב העת Circulation.

 

עוד חדשות ועידכונים בפייסבוק של ynet

 

חיית מחמד: מורידה את רמות הסטרס

קבוצת הקרדיולוגים סיכמה ממצאים ממחקרים קודמים שהשוו בין בעלי חיית מחמד לאחרים. הם מצאו כי אלה שגידלו חיה היו בסיכון מופחת למחלות לב ובעלי תוחלת חיים גבוהה יותר. מחקרים אחרים הראו כי לבעלי חיית מחמד היה לחץ דם נמוך יותר, רמות נמוכות יותר של כולסטרול ומידת הסטרס שלהם הייתה גם היא מופחתת.

  

מחקרים בעבר כבר הראו כי קשר קרוב לחיה מביא להפחתה בהורמוני לחץ כמו קורטיסול, אפינפרין והורמוני גדילה, כשבמקביל בעלי החיה מגלים רמות נמוכות יותר של מצבי לחץ. מחקרים אחרים הראו שבעלי חיות מתפקדים טוב יותר בעבודה, כשרמת הלחץ שלהם נמוכה יותר, וגם מדידות לחץ הדם שלהם תקינות.

 

מחקר נוסף הראה כי סביבת בעל חיים מביאה לאורח חיים בריא יותר, בהשוואה לאלה שאינם מגדלים בביתם חיית מחמד ושבעלי כלבים, המורידים את החיה פעמיים-שלוש ביממה לעשיית הצרכים ולהליכה, נמצאו בסיכון נמוך יותר להשמנה.

 

המנגנון המדוייק בשלו מביאה החיה להארכת תוחלת החיים אינו ברור. כאמור, החוקרים סבורים שהחיה משרה אווירה פחות מתוחה, והדאגה לה, הכוללת את הוצאתה להליכות, גוררת אורח חיים בריא יותר ופעיל, המאריך את תוחלת החיים. עם זאת, הם אומרים, עדיין קיימת האפשרות שאנשים שמלכתחילה הינם בעלי אורח חיים בריא נוטים יותר לאמץ חיה.

 

מיקוד מופחת בעצמי

בישראל על פי ההערכות ישנם יותר מ-411 אלף אלף בעלי כלבים. כתבנו ארז ארליכמן מוסר כי מרבית בעלי הכלבים (21,179) מעדיפים לגדל לברדור. במקום השני, כלבים מגזעי הפקינז, שהדיחו את הפינצ'ר למקום השלישי. אחריהם בחמישיה הפותחת ישנם הרועה הגרמני והגולדן רטריבר. אין בישראל רישום באשר למספר הישראלים המגדלים חתול.

 

"ישנן עדויות הולכות ומצטברות על האפקט החיובי של גידול חיית מחמד", מסביר הפסיכולוג אפי גיל, מנהל פורום פסיכולוגיה רפואית ב-ynet. "גידול חיית מחמד מחייב השקעה מרובה של הדמויות המטפלות בה מבחינת דאגה לצרכי היומיום של בעל החיים, תזונה, דאגה רפואית ותשומת לב".

 

לדברי גיל, הטיפול באחר גורמת למיקוד מופחת בעצמי ולביסוס קשר, שמשפיע על בריאותנו. "גידול חיית מחמד נמצא כמפחית הורמוני סטרס ומגביר שביעות רצון מהחיים", הוא מדגיש. "בנוסף, כלב הדורש תשומת לב מיוחדת ויציאה החוצה כשלוש פעמים ביום מהווה זרז להתנהגויות בריאות של הליכה וריצה ומשפר את תפקוד הלב. כל אלה בהחלט הוכחו כמאריכי תוחלת חיים".

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כלב. מעודד חיים פעילים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים