שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בעקבות הקיצוץ: טיפולי שיניים חינם רק עד גיל 12
  משרד הבריאות והאוצר השיגו הסכמה על תקציב מערכת הבריאות לשנים הקרובות, לפיהן יקוצצו 150 מיליון מהתקציב ובהם ביטול טיפולי שיניים לבני 12 ומעלה. עם זאת שיעור ההשתתפות העצמית לא יגדל, יתווספו 50 סטודנטים לרפואה בשנה, יוספו 185 מיטות פסיכיאטריות וישופצו מחלקות קיימות. הר"י בתגובה: "החולים יישארו במסדרון"
  הגירעון נותן אותותיו גם על מערכת הבריאות והגזירות הכלכליות גם כאן - בדרך: בתום דיונים הושגה הסכמה על תקציבי מערכת הבריאות לשנים הקרובות, מהן עולה קיצוץ של 150 מיליון שקלים, לצד תוספות שניתנו העומדות על למעלה ממיליארד שקלים.

   

   

  הקיצוץ המרכזי ייעשה בתחום טיפולי השיניים חינם: על פי סיכומים קודמים נקבע כי מידי שנה יתווסף מתן טיפולי שיניים חינם לכל שנתיים גיל. בחודש יולי 2011 נקבע כי ינתנו טיפולי שיניים לבני 8 עד 10 שנים, ואשתקד נקבע הפטור לבני 10 עד 12. בשנה הנוכחית אמור היה להינתן הפטור מטיפולי שיניים לבני 12 עד 14, אולם הוא בוטל, ובכך קיצץ האוצר 80 מיליון שקלים מהתקציב.

   

  הציבור לא ישלם עוד כסף

  מנגד, הוסכם כי יוגדלו תקציבי קופות החולים בשל הגידול הדמוגרפי באוכלוסיה, על סך של 100 עד 140 מיליון שקלים. תינתן תוספת טכנולוגיות לסל שרותי הבריאות בגובה 300 מיליון שקלים לשנים 2014 עד 2015. בתוך כך הצליח משרד הבריאות להניא את האוצר מהעלאת השתתפויות עצמיות לציבור.

   

    

  עוד עולה מההסכם בשנים 2013-2018 יתוגבר תקציב הפיתוח של משרד הבריאות בכ-380 מיליון שקלים. תקציב זה יסייע לשיפור רווחת המאושפזים בבתי חולים פסיכיאטרים, לבניית מבני אשפוז פסיכיאטרים נוספים, לבינוי מיטות בבתי חולים כלליים ולנושאים נוספים.

   

  על פי ההסכם יפתחו 185 מיטות נוספות בבתי החולים הפסיכיאטריים בהיקף כספי של כ-70 מיליון שקלים. תוספות אלה מביאות לביטוי את סדר העדיפות של המשרד אשר בחר להשקיע באוכלוסיות החלשות במערך האשפוז אשר קולן אינו נשמע.

   

  עוד רופאים

  שיפור מסויים צפוי גם במספר הרופאים בישראל, שיתן את אותותיו רק בעוד כשבע שנים: המשרד אישר את הגדלת מספר הסטודנטים לרפואה הגדלת מספר הסטודנטים לרפואה - אושרה תוספת מימון ל-50 סטודנטים לרפואה החל משנת 2014. תוספת זו תביא את מספר הסטודנטים לרפואה לשיא של כ-850 סטודנטים בשנה.

    

  "אני מודעת למחסור הקיים במערכת ולאתגרים הרבים העומדים בפניה", אמרה שרת הבריאות יעל גרמן, "אך אני מאמינה כי התקציב מבשר בשורה של פיתוח, צמיחה וחיזוק מערכת הבריאות הציבורית".

   

  בהסתדרות הרפואית הביעו את אכזבתם מהתקציב. היו"ר ד"ר לאוניד אידלמן אמר: "פרטי התקציב שפורסמו הלילה מהווים בשורה חלקית בלבד. אנו רואים

  שמה שהיד האחת נותנת, היד השנייה לוקחת: כפי שהזהרנו גם בעבר יש צורך להשקיע לא פחות מ-3 מיליארד ש"ח נוספים על מנת להתקרב למה שקובל במדינות מובילות ב OECD. אחרת החולים ישארו במסדרונות, בהמתנה בתור ארוך לניתוחים ופרוצדורות רפואיות ולא נוכל להינות מכל ההישגים של הרפואה המתקדמת. בלי השקעה נוספת אין רפואה איכותית ושיוויונית".

  בתגובה לדברים, אומר ל-ynet היום פרופ' רוני גמזו: "אידלמן מרחף מעל הדברים ואינו בקיא בפרטים. מדובר בהסכם שמביא תוספת של 1.8 מיליארד שקלים לקופות החולים לשלוש השנים הקרובות. משמעותו יותר שירותים, יותר דאגה לחולה, יותר פריסת רופאים והשקעה במבוטח. עשינו מהלך דרמטי של פיתוח בתי חולים פסיכיאטריים והוספת כמעט 200 מיטות, המהלך מדהים, ויביא לשיפור משמעותי של מערכת הבריאות בישראל".

   
   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  עוד רופאים תקציב לעוד 50 סטודנטים לרפואה
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים