שתף קטע נבחר

כריתת שדיים מניעתית: הכל על הניתוח של ג'ולי

כיצד מתבצע ניתוח לכריתה מניעתית של השדיים? האם יש דרכים אחרות למנוע סרטן שד ומה שכיחות המוטציה הגנטית? בעקבות חשיפתה של השחקנית אנג'לינה ג'ולי שבחרה לכרות את שני שדיה, לאחר שאובחנה כנושאת את הגן BRCA1 המגביר פי 5 את הסיכון שלה ללקות בסרטן שד, ענינו על כל השאלות החשובות בנושא

השחקנית אנג'לינה ג'ולי הכריזה אתמול (ג') כי עברה כריתת שדיים מניעתית, לאחר שגילתה כי היא נושאת את הגן המגביר את הסיכון שלה ללקות בסרטן שד. האם היתה לה אופציה אחרת? מה היא המוטציה אותה היא נושאת, והאם יש דרך אחרת להימנע מסרטן השד?תשובות לכל השאלות.

 

  

-מה שכיחות סרטן השד בישראל?

 

סרטן השד הוא המחלה הממאירה השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי. כ-4,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד. אף שבחמש השנים האחרונות שיעור התחלואה בישראל יציב, בהשוואה לתקופות מוקדמות יותר חלה עלייה משמעותית בתוחלת החיים של הנשים שלקו במחלה וכמובן גם באיכות חייהן. הסיבות לכך הן תוכנית האבחון המוקדם הארצית של משרד הבריאות, הטיפולים החדשים ומאות המחקרים שמשוחררים מדי שנה לחלל עולם הרפואה ומעדכנים ללא הרף את פרוטוקולי הטיפול.

 

כתבות נוספות בערוץ הבריאות :

 

יישום המידע החדש, הטיפולים החדשניים והאבחון המוקדם הביאו לא רק לעלייה בשיעור ההישרדות. מומחים סבורים היום

שבתוך 30 שנה יהפוך סרטן השד ממחלה אגרסיבית קטלנית למחלה בת טיפול, שניתן לחיות איתה שנים ארוכות, ממש כמו יתר לחץ דם וסוכרת.

 

-האם אנג'לינה ג'ולי חלתה בסרטן?

 

לא, אולם על פי המטען הגנטי שלה, היא בעלת סיכון גבוה ללקות במחלה.

 

-מה הבעיה הגנטית שלה?

 

ג'ולי נושאת מוטציה של גן הקרוי BRCA1. שמו של הגן ניתן לו מהקיצור Breast Cancer. הגן הזה משמעו שקיים סיכון גבוה ב-87% ללקות בסרטן שד. לצורך ההשוואה, הסיכון לסרטן שד הממוצע בנשים הוא כ-12%.

 

-איזה ניתוח עברה ג'ולי?

 

כריתת השדיים נקראת "מסטקטומיה כפולה": ג'ולי בחרה לכרות את שני שדיה כדי להימנע מתאי סרטן לשגשג ולשלוח גרורות. כך, הסיכון שלה לסרטן צונח מ-87% לפחות מ- 5%.

 

-איך מתבצעת כריתת השדיים?

 

מדובר בניתוח בהרדמה כללית בה מוסרות כמה שיותר רקמות שד. במהלך הניתוח משמרים כמה שיותר רקמת עור, שישמשו לשחזור מאוחר יותר. בינתיים, ממלאים את השדיים כדי לשמור על האלסטיות של העור. לאחר מספר שבועות ניתן לעבור ניתוח שחזור שדיים.

 

-מה שכיחות המוטציה הגנטית?

 

קיימות שתי מוטציות המגבירות את הסיכון לסרטן שד: BRCA1 אותו נושאת ג'ולי, ו- BRCA2. שתי המוטציות הללו שכיחות בכ-2 אחוז מהנשים ממוצא יהודי אירופי, אצלן הגן שכיח פי 5 מבשאר האוכלוסיה. המוטציה נמצאת גם בנשים ממוצא סקנדינבי והולנדי.

 

-איך אישה יכולה לדעת אם היא נושאת את המוטציה?

 

האבחון נעשה בבדיקת דם הנשלחת לאבחון גנטי.

 

-מי זכאית לבצע את הבדיקה?

 

על פי סל התרופות בישראל, זכאיות לבצע את הבדיקה ללא תשלום נשים לאחר ייעוץ גנטי. הקריטריונים לביצוע הבדיקה הן תחלואה בסרטן שד במשפחה מדרגה ראשונה או שניה, מוטציה באחד הגנים BRCA במשפחה מדרגה ראשונה או שניה, או חולה בסרטן שד או סרטן השחלות.

 

-האם יש דרך אחרת מלבד כריתת שד כדי להפחית את הסיכון לסרטן שד?

 

ההחלטה על כריתת שדיים אינה קלה, ולא כל הנשים הנושאות את המוטציות בוחרות בה. אלה שבחרו לשמור על השדיים, צריכות לעבור ממוגרפיות או MRI שד באופן תכוף. בתוך כך, ועד כמה שהדבר ישמע קלישאתי, שמירה על אורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית, תזונה מאוזנת דלת שומן הכוללת ירקות פירות וסיבים תזונתיים והימנעות מעישון וצריכת אלכוהול מפחיתים את הסיכון ללקות בסרטן בכלל, ובסרטן שד בפרט. 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
על פי המטען הגנטי שלה, סיכוייה לחלות היו גבוהים. אנג'לינה ג'ולי
צילום: MCT
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים