שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הזעקה של רונן: "אל תיקחו לי את הקנאביס הרפואי"

  הוא נפצע קשה בהיתקלות עם מחבלים ואחרי שיקום שארך שנים גילה את הקנאביס הרפואי שהעמיד אותו חזרה על הרגליים. רונן לא מבין למה המדינה מקשה על חולים הסובלים ומתעקשת להפוך אותם לעבריינים שנאלצים לרכוש קנאביס באופן לא חוקי

  לפני כשנה לערך דפקו שוטרים על דלת ביתו של רונן ובידם צו חיפוש. התלונה היתה על סחר ושימוש בסמים, כשהראה להם רונן את האישור הרפואי לשימוש בקנאביס רפואי, התנצלו השוטרים ומפקדם באופן אישי והבטיחו שזה לא יקרה שוב. עכשיו, כשמדברים על שינוי בהליך קבלה וחידוש רשיונות לשימוש בקנאביס רפואי, רונן חושש שאם יאבד את הרישיון, בפעם הבאה שתתקבל תלונה במשטרה, השוטרים לא יהיו סלחניים ומבינים.

   

  "אם לא יחדשו לי את הרישיון", אומר רונן, "עוצרים אותי במקום, ועל מה? על זה שאני רוצה לחיות? להשתלב בחברה? אבל אני חייב לומר שאם לא תהיה ברירה, זה מה שיקרה, אני אהפוך לעבריין כדי לחיות כמו בן אדם".

   

   

  בשנת 2005 שימש רונן כסגן רכז ביטחון בישוב בו הוא מתגורר. באחד הערבים, בזמן סיור ביטחון, נתקלו רונן והסייר שהיה איתו בחוליית מחבלים שניסו לפרוץ את הגדר. המחבלים פתחו באש ממנה נפגע רונן. הכדור שחדר לידי ימין שבר את העצמות, קרע את הגידים והשרירים ויצא, מפוצל, משני מקומות בזרוע. הסייר שהיה איתו נפתע קל מרסיסי זכוכית.

   

  רונן: "הקנאביס הרפואי איפשר לי לחזור לתפקוד מלא ורגיל" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  רונן: "הקנאביס הרפואי איפשר לי לחזור לתפקוד מלא ורגיל"(צילום: רויטרס)

   

  רונן, שהיה אז בן 40, הוגדר פצוע בינוני עד קשה, ובהגיעו לבית החולים עבר ניתוח ראשוני שארך כ-12 שעות על מנת להציל את ידו. בהמשך הורדה רמת הפציעה לבינוני ורונן החל בתהליך שיקום ארוך שכלל 5 ניתוחים נוספים, שיקום ארוך בתל השומר, ועדות של ביטוח לאומי והכרה כנפגע פעולות איבה ולא נכה צה"ל, למרות שהתפקיד בו כיהן היה מוגדר מבחינת טקטית כצבאי.

   

  עוד כתבות בערוץ הבריאות :

   

  רונן עבר שיקום פיזי שארך כשנה וחצי ואחריו עוד 4-5 שנים של שיקום אישי ומקצועי שכללו, בין היתר, לימודי תואר בעיצוב, "הייתי מהנדס רשתות תקשורת מה שחייב המון שעות של עבודה מול מחשב, מה שבמצבי לא היה אפשרי. לכן, עשיתי תואר בעיצוב ועברתי הסבה לעיצוב אתרי אינטרנט, מה שמאפשר פחות מאמץ פיזי ביד".

   

  לפני כשלוש שנים ניגש רונן למרפאת כאב - למרות הניתוחים והשיקום אחת העצמות לא התאחתה, והוא סבל מכאבים בלתי נסבלים. "בגלל שמדובר ביד שבורה שלא נרפאה, יש הגבלה בתנועה של האצבעות, פגיעה בעצבים שיוצרים גם כאבי פאנטום, תחושת נימול בקצות האצבעות וזה משהו שהוא תדיר", הוא מסביר.

   

  במרפאת הכאב עבר רונן תהליך ארוך בו קיבל עשרות סוגים של כימיקלים במטרה למצוא את התרופה שתעזור לו עם הכאבים. אחרי שנה וחצי של תהליך המליצו לו על קנאביס רפואי. "למעשה", אומר רונן, "כשניגשתי לרופא ואמרתי לו על הקנאביס הרפואי, הוא אמר לי שידע כבר מלכתחילה שזה הדבר היחיד שיעזור לי, אבל מאחר והוא מחוייב לפרוטוקל של משרד הבריאות, הייתי חייב לעבור את התהליך הארוך והשימוש בכימיקלים כדי להגיע לפתרון הזה".

   

  הרופא הבטיח לו שבמקרה שלו האישור יהיה מהיר, ואכן כך קרה. לפני שנה וחצי קיבל רונן את האישור לשימוש בקנאביס רפואי.

   

  "אני לא סטלן"

  חודש וחצי אחרי שקיבל את הרישיון לשימוש בקנאביס רפואי הגיע רונן לביקורת אצל הרופא במרפאת הכאב שביקש ממנו לספר איך הוא מרגיש וכיצד השפיע עליו הקנאביס הרפואי.

   

  "המשפט הראשון שלי היה 'ישנתי טוב כמו שלא ישנתי ב-4 השנים האחרונות', עד כדי כך זה השפיע. אני לא מכור ולא סטלן ולא מעשן 4 סיגריות ביום, אלא לוקח כמה שאיפות ביום וזהו. בעזרת הקנאביס הרפואי אני מגיע לתפקוד שוטף, מנהל צוות, אני מתַקשר מול לקוחות, מול מנהלים וברמה הכי טובה והכי סבירה שניתן".

   

  האבסורד הוא שעד שקיבל את הרישיון, השתמש רונן בכדורים רבים שהפכו אותו לכמעט מכור, "הגעתי עד לרמה של מורפינים, וכשלוקחים אותם פעמיים ביום, בסופו של דבר מסתובבים כמו זומבי רוב היום. גם תופעות הלוואי לא פשוטות וצריך להתמודד עם סחרחורות, כאבים, ואפילו כשאין כאבים, אתה מרגיש שאתה חייב לקחת את הכדור", הוא אומר.

   

  "אבל אני עדיין מתבייש להגיד בפה מלא שאני משתמש בקנאביס רפואי משום שיש סטיגמה על מי שמעשן, ולא משנה אם זה רפואי. הסטיגמה הזו עלולה להזיק לך ובגלל זה אני מעדיף שלא ידעו. רק הבוס הישיר שלי יודע משום שאני צריך לנסוע פעם בחודש לבי"ח אברבאנל שם מחלקים את זה, שזה אגב גם הזוי ומעורר סטיגמות. אבל זה משהו שעוד אפשר לחיות איתו כי זה תחת פיקוח של בי"ח".

   

  לאחרונה, כאמור, נודע שכלל הנראה הולכות לחול גזירות חדשות על בעלי הרישיונות לשימוש בקנאביס רפואי. "אני לא יודע עד כמה נכונות הגזירות, אני בעיקר ניזון מהפייסבוק ומשמועות שהולכים לבטל את הרשיונות ולהקשות על חידוש", אומר רונן.

   

  אחד הדברים שמכעיסים אותו מאד היא הגזירה שלכאורה קובעת שמשתמשי קנאביס רפואי יצטרכו לוותר על הרישיון, "אני יכול ללכת לפאב, לשתות אלכוהול, ללכת להזריק סמים או כמסומם בגמילה, אני יכול להשתמש בקיצבה של המתאדון, לעלות על רכב ולנסוע. אבל אם אני מעשן קנאביס רפואי לפי מינון רפואי, אני לא יכול לנהוג? זה מגוחך".

   

  הרישיון לשימוש בקנאביס רפואי מצריך ביקורת רפואית מדי חודש ואת האישור ניתן לחדש כל שלושה חודשים, חצי שנה או שנה - תלוי באישורים שמקבל החולה. רונן קיבל לאחרונה אישור שמחזיק לשנה. אבל הוא לא יודע אם הוא יקבל הארכת רישיון. "בשבילי", הוא אומר, "זו תרופה שבאמת מעמידה אותי על הרגליים. אני מצליח לתפקד, יש בבית הרבה יותר סבלנות ואורך רוח, אני מצליח לעבוד, להיות הבן אדם שאני רוצה להיות ולא מישהו שרק סובל מכאבים".

   

  לשאלה האם הוא חושב שהסיבות לגזירות החדשות - אם וכאשר יצאו לפועל - מוצדקות, הוא אומר שאכן יש בעיה עם הקביעה מי זקוק לטיפול בקנאביס רפואי. "כאב זה דבר מופשט הרבה פעמים, וקשה לשים את האצבע על מה גורם לכאב. מישהו יכול לבוא וללהגיד שיש לו כאב גב, אבל אין שום ממצא פיזי שמראה סיבה לכאב. יחד עם זאת, רואים שהבן אדם סובל ולפעמים התרופה היחידה שעוזרת היא הקנאביס הרפואי", הוא מסביר.

   

  "אני בטוח שבכל תחום, כמו, למשל, במתן תווי נכה, יש מי שמנצלים את המצב. אבל אני גם נוטה להאמין שהסינון שעושים הוא מקצועי, הרי מדובר בתהליך ארוך שכולל ביקורים חודשיים במשך שנה וחצי במרפאת כאב, ולקיחת כדורים שונים כדי לבדוק את ההשפעה - זה לא תהליך פשוט בכלל".

   

  חשוב לרונן לציין שעל-פי הבנתו הקנאביס הרפואי לא ממכר, בניגוד להשפעה שהיתה לחלק מהכדורים שלקח. "יש שבועות שאין לי כאבים", הוא אומר, "ולמרות שהרופא אמר שאני צריך לקחת בכל יום 2-3 שאיפות כדי שהחומר יפעל, בזמנים שאני לא סובל אני לא מרגיש שום צורך לעשן ואני גם לא מעשן ואין שום בעיה".

   

  "נקנה בשוק השחור"

  "הפחד שלנו כצרכנים של קנאביס רפואי", אומר רונן, "הוא שאין לנו לובי מספיק חזק בכנסת כדי להקים קול צעקה. אנחנו עדיין מממנים את התרופה מכיסינו, זה בסביבות 400 שקלים בחודש אפילו שזה מסובסד. אני אמנם הצלחתי לשקם את עצמי ואני עובד ויכול להרשות לעצמי לקנות,

  אבל מה יעשו אלה שתלויים בקצבת הנכות שלהם ולא תמיד יש להם את התקציב להוציא 400 שקל וזה הדבר היחיד שמציל אותם?"

   

  עכשיו, עם הגזירות שאולי יטילו, קיימת האפשרות שלא יאריכו לו את הרישיון ואם זה יקרה, אומר רונן, "אני נהפך לעבריין. אני לא אחזור למוריפנים למיניהם, זה עשה לי לא טוב בחיים ובגוף. היום אני אני מתפקד, ומרגיש שחזרתי לחיים. אם לא יהיה לי אישור להשתמש בקנאביס רפואי, אני אקנה בשוק השחור וכמה שיעלה יעלה. זה פשוט יכריח אותי להפוך לעבריין".

      

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  למה שהם ימשיכו לסבול?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים