שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אסף הרופא: מרפאת כאב נסגרה - מאות חולים סובלים

  בתוך ימים נסגרה מרפאת כאב באסף הרופא, המעניקה רישיון לקנאביס רפואי לחולים הסובלים כאבים קשים. אלה יצטרכו לחכות חצי שנה לרופא אחר, ובינתיים ללא מזור. אסף הרופא: "קיבלו מטופלים ללא היתר ביה"ח, המרפאה יצאה מכלל שליטה"

  לאן הולכים מאות מטופלים כשבית חולים מחליט לסגור מרפאה ביום אחד? אתמול (ב') הגיע מאיר-ניר חי, בן 32 מפתח תקווה, לביקורת במרפאת כאב הנמצאת במכון האונקולוגי בבית החולים אסף הרופא - ונאמר לו שהמרפאה נסגרה אין כל דרך לטפל בו יותר ולתת לו מענה.
   

  קראו עוד על קנאביס רפואי :

   

  "בשנתיים האחרונות אני מחזיק ברישיון לקנאביס רפואי, בעקבות תאונת דרכים קשה שעברתי", מספר חי בראיון ל-ynet. "בהתחלה טופלתי בתל השומר, אך כשראיתי שאני לא מתקדם ואין שיפור עברתי לאסף הרופא, שם מצב הכאבים שלי השתפר מאוד.

   

  "הגעתי אתמול לרופא לביקורת לאחר ניתוח נוסף שעברתי בכתף שמאל, ובפנים נפולות הודיע לי הרופא שהוא לא יכול לטפל בי יותר, כיוון שהנהלת בית החולים אסרה עליו לעשות כך. 'אסור לי לראות אותך ולדבר איתך', הוא אמר. הוא הסביר שעליו לקבל כעת רק חולים אונקולוגים, ולא חולים כלליים המטופלים להקלת כאבים".

   

  אין עם מי לדבר במרפאה

  מצוקתם של מטופלים בקנאביס רפואי בארץ גדולה. בסיור שערך לאחרונה יו"ר ועדת הבריאות של הכנסת, ח"כ חיים כץ, בחוות הגידול "תיקון עולם" נאמר כי בישראל רק שישה גורמים המאשרים שימוש בקנאביס רפואי, ואלה פועלים בשישה בתי חולים בלבד ורק עבור חולים בסרטן.

   

  נוסף להם יש שני רופאים מאשרים בלבד המטפלים בבקשות הקשורות ביתר המחלות שברשימת ההתוויות של משרד הבריאות.

   

  מטופלים רבים מספרים על קשיים בהשגת רישיון לקנאביס רפואי, המהווה לעתים קרובות מזור יחידי לכאביהם הקשים.

   

  אם כן, ד"ר ג'וני גרינפלד, הרופא שמטפל בחי, הוא בין היחידים בארץ המוסמכים לאשר שימוש בקנאביס רפואי, וכעת הוא אינו יכול לחדש את רישיון השימוש, שניתן בכל פעם לשלושה חודשים בלבד.

   

  על פי בית החולים אסף הרופא, בתגובתם המובאת בהמשך, התקבלו כאמור במרפאה חולים שאינם אונקולוגיים ושם ניתנו להם גם רישיונות לשימוש בקנאביס רפואי, אך היקף המטופלים ההולך וגדל העמיס על הפעילות השגרתית של המרפאה, עד שהוחלט לשים לזה קץ.

   

  למטופלים עצמם אין בכך בשורה טובה, בעיקר משום שהוחלט על סגירת המרפאה לפני שנמצא פתרון מסודר לקבוצת המטופלים הגדולה שתלויה במקום.

   

  "על הרישיון כתוב שם של רופא ספציפי", מסביר חי, נשוי ואב לשלושה, את המצב הקשה שאליו נקלע, "ועכשיו אני אמור לחכות חצי שנה לתור לרופא אחר ולספר לו שוב את כל הסיפור שלי.

   

  "הרישיון שלי בתוקף עד ה-1 בנובמבר, ולמרות שפעלתי לחידושו כבר עכשיו, כמו מטופלים אחרים, אני תלוי ברופא הזה, שרוצה לעזור אבל לא יודע איך, כי שמו לו אזיקים על הידיים. היום כבר אין אפילו עם מי לדבר על זה במרפאה שם".

   

  מתקשים למצוא פתרון מתאים לכאבים קשים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מתקשים למצוא פתרון מתאים לכאבים קשים(צילום: shutterstock)

   

  "זאת מכה קשה לחולים"

  א' (השם המלא שמור במערכת), מטופלת נוספת של ד"ר גרינפלד, מגיעה למרפאה במיוחד מחיפה, לאחר שעברה אף היא תאונת דרכים קשה שפגעה בעמוד השדרה שלה.

   

  היא החלה להיות מטופלת באסף הרופא לאחר חצי שנה של הזרקת חומרים קשים מאוד לווריד, לדבריה מבלי שניתן לה כל הסבר על ההשלכות. "אני ילדה טובה מבית טוב", היא אומרת, "אקדמאית ששירתה בצבא, ובחיים לא ניסיתי סמים. פתאום קיבלתי סמים טהורים במינונים גבוהים יותר, והייתי קרובה לכשל לבבי בעקבות מנת יתר.

   

  "ירדתי 16.5 קילו בחודש, והייתי צריכה לעבור גמילה מסמים לבד בבית. את הסמים האלה נתנו לי רופאים בהינף מקלדת. קנאביס עוזר לי להשתקם, להפיג את הכאב וללמוד לתואר שני - ואני לא יודעת מה אעשה עכשיו.

   

  "אי אפשר לתפקד עם סמים אופיאטיים, זה משכיב בן אדם במיטה למשך שעות, הוא לא מתקשר והופך עוין לסביבה. קנאביס עוזר לי להיות אדם נורמלי, וכשאני הולכת ברחוב לא יודעים שיש לי 40% נכות. אנחנו כל הזמן במלחמות שהן רק פוליטיקה. עד שמצאתי את האיזון שלי וטיפול שמחזיר אותי לשגרה בלי להיות נטל על ביטוח לאומי - לקחו לנו את זה".

   

  -הסבירו לך במרפאה מדוע הוחלט כך?

  "ביום ראשון המטופלים קיבלו טלפון שאמר שסוגרים את המרפאה, ושזאת החלטה של ד"ר בני דוידזון, מנהל בית החולים. המזכירה שלו אמרה שהמרפאה התנהלה שלא בהוראות משרד הבריאות ולכן צריכה להיסגר, אבל דיברתי עם אגף הרישוי למוסדות רפואיים והם טענו שלא נתנו שום הוראה.

   

  "יום אחד קם מנהל בית החולים אסף הרופא ומודיע שהוא לא מוכן להיות יותר חותמת גומי למטופלי קנאביס, כביכול, כי כך זה לפי גישתו. אבל רופאים ממליצים על קנאביס אחרי שנים של טיפולים אחרים, אחרי משככי כאבים שנכשלו ובעיות רפואיות רבות".

   

  -מה את אמורה לעשות עכשיו כדי לקבל קנאביס?

  "הרישיון מותנה בבדיקה אצל רופא כל שלושה חודשים, וכיוון שביטלו את התור שקבעתי לספטמבר - ואת התור הזה שריינתי כבר באפריל - לא תהיה לי תרופה. קבעתי תור באיכילוב לפברואר, וזה לא נורמלי מה שקורה פה. זאת מכה קשה מאוד.

   

  "מטופלים בקנאביס רפואי כל הזמן עם היד על הדופק ומחושבים בתורים כי אין ברירה, אבל עכשיו לא תהיה לי חוות דעת שתאפשר לקבל אותו".

   

  אסף הרופא: "המרפאה יצאה מכלל שליטה"

  מבית החולים אסף הרופא נמסר בתגובה: "במכון האונקולוגי במרכז הרפואי אסף הרופא פועלת מרפאה לאיזון כאב לחולים אונקולוגים בתרופות שונות, בין השאר ניתן במסגרת המרפאה קנאביס רפואי לחולים אונקולוגים הזקוקים לכך. הטיפול ניתן ע"י רופא ייעודי שקיבל את האישור וההכשרה המתאימה.

   

  "שלא על פי ההנחיות, התקבלו למרפאה זו גם חולים שאינם אונקולוגים המבקשים לצרוך קנאביס רפואי מסיבות שונות. לצערנו מרפאה זו יצאה מכלל שליטה ופגעה בעבודתו הסדירה של הרופא, שעשה את המיטב מבחינתו. פעילות זו לא הייתה באישור מוסדר של בית החולים, ולא התנהלה במקום ובאופן שאפשרו את מתן השירות בצורה מוסדרת ומאורגנת.

   

  "אי לכך, לאור הקשיים והפגיעה בעבודתו הסדורה של הרופא ושל המכון האונקולוגי, הוחלט להפסיק לאלתר את הייעוץ לחולים שאינם שייכים למסגרת האונקולוגית. בימים אלו נעשית בדיקה עם האחראיים על הנושא במשרד הבריאות כיצד ניתן לסייע לאותם חולים שאינם אונקולוגים.

   

  "פעילותה של המרפאה לאיזון כאב לחולים אונקולוגים נמשכת כסדרה ללא כל הפרעה".  

   

  משרד הבריאות הצטרף לתגובת בית החולים הנ"ל.   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  "קנאביס עוזר לי להשתקם, להפיג את הכאב"
  צילום: רויטרס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים