שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רפסנג'אני נגד פסילתו: ההנהגה דרדרה את איראן
  הנשיא לשעבר שהוצא מהמרוץ לנשיאות מתח ביקורת חריפה על המשטר. "אני לא חושב שמעולם ניהלו את המדינה בצורה כל כך גרועה. אינני רוצה להיכנס לתעמולה של ההנהגה, אבל הבורות מטרידה". בתו של חומייני במכתב לחמינאי: "החזר את רפסנג'אני למרוץ, אל תיתן לאיראן להפוך לדיקטטורה"
  לא מקבל את דין התנועה: נשיא איראן לשעבר אכבר האשמי רפסנג'אני מתח ביקורת חריפה על הנהגת ארצו אחרי שנפסל לפני יומיים מלהתמודד על הנשיאות בבחירות שייערכו ב-14 ביוני. כך דיווח היום (יום ה') אתר האופוזיציה האיראני "קאלם".

   

  עוד חדשות בעולם :

  מרקל הכי חזקה, המלכה בנסיגה. וכמה ישראליות?

  התעמתה עם המחבלים: אנחנו רבים, אתם תפסידו

  שיא על גג העולם: בן 80 טיפס לפסגת האוורסט

  אובמה יסביר: איך מחליטים מי יחוסל במל"ט?

   

  "אני לא חושב שמעולם ניהלו את המדינה בצורה כל כך גרועה", אמר על פי הדיווח רפסנג'אני לאנשי הקמפיין שלו. "אינני רוצה להיכנס לתעמולה שלהם ולהתקפות, אבל הבורות מטרידה". דבריו של רפסנג'אני משקפים את המחלוקות הגדולות בין מנהיגיה הדתיים של איראן לבין ארגוני האופוזיציה.

   

  רק שמונה מועמדים אושרו ע"י המנהיג הרוחני העליון (צילום: AP) (צילום: AP)
  רק שמונה מועמדים אושרו ע"י המנהיג הרוחני העליון(צילום: AP)

   

  הנשיא לשעבר הגיש את מועמדותו לנשיאות ברגע האחרון כנציג הרפורמיסטים - צעד שעורר פתאום עניין רב בבחירות שנחשבו עד לפני כמה ימים לקרב בין המועמדים השמרניים בלבד. אולם, מועצת שומרי החוקה, הגוף שאמון על סינון המועמדים לנשיאות, פסל את רספנג'אני בן ה-78 וגם את מחותנו של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, איספנדר רחים משאאי.

   

  הנשיא לשעבר סומן על ידי המשטר

  בדיווח שפורסם באתר האופוזיציה האיראני, רפסנג'אני לא ציין למי מכוונת הביקורת שלו באופן ספציפי. אין זו הפעם הראשונה שרפסנג'אני מותח ביקורת קשה על הרשויות באיראן. לאחר הבחירות השנויות במחלוקת בשנת 2009, שהוציאו אלפי איראנים לרחובות במחאה נגד המשטר, תקף הנשיא לשעבר את היחס הברוטלי של הרשויות במפגינים ומאז נחשב לאיום על המשטר.

   

  פסילתו של רפסנג'אני הסעירה אנשים רבים באיראן - וגם את בתו של מייסד הרפובליקה האיסלאמית. ה"גרדיאן" הבריטי דיווח כי זהרה מוסטפבי, בתו של רוחאללה חומייני, שלחה מכתב למנהיג הרוחני העליון עלי חמינאי שבו קראה לבטל את פסילתו של רפסנג'אני כדי למנוע הקמה של דיקטטורה באיראן.


  מחאת 2009 תחזור? אנשי אופוזיציה איראנים מפגינים נגד חמינאי בלונדון (צילום: AP) (צילום: AP)
  מחאת 2009 תחזור? אנשי אופוזיציה איראנים מפגינים נגד חמינאי בלונדון(צילום: AP)

   

  מכתבה של מוסטפבי פורסם באתר Jamaran.ir שמקורב למשפחת חומייני. "לרוע המזל אני רואה שמועצת שומרי החוקה חסמה אותו (את רפסנג'אני) לרוץ לנשיאות. לצעד זה אין כל משמעות אלא ליצור הפרדה בין שני חברי האימאם (חומייני) והתעלמות מההתלהבות והעניין של האנשים במערכת ובבחירות".

   

  בתו של מייסד הרפובליקה כתבה גם שאביה ראה ברפסנג'אני מועמד פוטנציאלי לרשת אותו כמנהיג העליון וציטטה דברים שאמר חומייני על כך שהמנהיג העליון חייב למנוע הקמה של דיקטטורה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים