שתף קטע נבחר

אסד: "העם לוחץ לפתוח חזית בגולן"

בראיון לערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה הסיט הנשיא הסורי את תשומת הלב ממרחץ הדמים בארצו ואמר כי "יש לחץ עממי ברור לפתוח חזית של ההתנגדות בגולן". הוא הודה לראשונה כי חיזבאללה משתתף בקרבות בסוריה. על הטילים הרוסיים אמר: "כל מה שהסכמנו עם הרוסים יבוצע"

על רקע המתיחות בשל אספקת הטילים הרוסיים והמעורבות הגוברת של חיזבאללה במלחמת האזרחים בסוריה, התראיין אמש (יום ה') השליט הסורי בשאר אסד לערוץ הטלוויזיה "אל-מנאר" של חיזבאללה. אסד אמר כי עמו לוחץ לפתוח חזית נגד ישראל בגולן, וחזר על כך שהסכמי הנשק עם רוסיה ייצאו לפועל כמתוכנן. "ישנו לחץ עממי ברור לפתוח חזית של ההתנגדות בגולן וישנה התלהבות ערבית ורצון לבוא ולהילחם בישראל", אמר אסד. הוא אמר כי "הביקור של נתניהו והמשבר" לא השפיעו כלל על ייבוא הנשק מרוסיה.

 

ומה דעתכם? כתבו בפייסבוק שלנו ונפרסם את התגובות הנבחרות

 

צפו בראיון של אסד ל"אל מנאר"

 

אסד בראיון (צילום: AP) (צילום: AP)
אסד בראיון(צילום: AP)

 

עוד בחדשות ynet:

 

אסד אמר לגבי עסקת הטילים עם רוסיה, שמדאיגה את ישראל, כי החוזים יכובדו. "כל מה שהסכמנו עם הרוסים לגבי חוזי הנשק יבוצע. חלק ממנו בוצע כבר. אנחנו והרוסים ממשיכים להוציא לפועל את ההסכמים". מוקדם יותר דווח בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" כי אסד אמר שקיבל את המשלוח הראשון של טילי ה-S-300 מרוסיה - אבל בראיון עצמו הנשיא הסורי כלל לא הזכיר את ה-S-300.

 

 

 

טילי s300. אסד אומר שהם כבר ברשותו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
טילי s300. אסד אומר שהם כבר ברשותו(צילום: EPA)

הפגנות נגד אסד בטורקיה. לא מתרגש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנות נגד אסד בטורקיה. לא מתרגש(צילום: EPA)

 

בפתח דבריו הצהיר אסד כי נאמניו הכשילו את המזימה שנועדה לפגוע בסוריה. "מי שרקמו אותה הכשילו את עצמם", הוא אמר.

 לדבריו, "המערכה בסוריה היא מערכה של מולדת ולא מערכה על כיסא. אף אחד לא מת מות קדושים ונלחם בשביל כיסא". הוא הוסיף כי המצב כרגע אינו מעבר מהגנה להתקפה, אלא "היפוך במאזן הכוח לטובת הצבא הסורי".

 

אסד התייחס בראיון למעורבות של אנשי חיזבאללה בלחימה בסוריה ואמר: "אי אפשר להפריד את המעורבות של חיזבאללה, מערכת אל-קוסייר והתקיפה הישראלית אחד מהשני". כוחות המורדים והצבא הסורי נלחמים כבר כמה שבועות באזור קוסייר האסטרטגי הסמוך לגבול לבנון, ולטענת המורדים חיזבאללה הוא זה שמנהל למעשה את המערכה שם. אך אסד הסביר שהמעורבות של חיזבאללה לא קשורה לנעשה בסוריה עצמה, אלא למה שהגדיר "ניסיון לחנוק את ההתנגדות". ה"התנגדות" היא כינוי ללחימה נגד ישראל. "מדובר במערכה עם האויב הישראלי או עם סוכניו בסוריה או בלבנון", הדגיש.

  

על התגובה לתקיפות בדמשק, שיוחסו לישראל, אמר אסד: "אם אנחנו רוצים להגיב, התגובה נגד ישראל צריכה להיות אסטרטגית". הוא נמנע מלציין פרטים על אופי התגובה, ואמר כי "את זה נשאיר לפיקוד הצבאי", אבל הצהיר: "התגובה לתקיפה תהיה תקיפה".

 

נשיא סוריה גם התייחס לנושא שמעסיק מאוד את הקהילה הבינלאומית לאחרונה - המאמצים הדיפלומטיים לכונן ועידת שלום בז'נבה,

שבה ידונו נציגי המורדים ונציגי הממשלה בסיום המלחמה. "הנשיא לא מוותר על סמכויותיו וכל מה שיוסכם בוועידה יועמד למשאל עם", אמר אסד. ממשלתו הבהירה אתמול כי תשתתף בוועידה ולא תציב תנאים מוקדמים. עדיין לא ברור מה יעשו המורדים, שמתקשים לגבש הנהגה מסודרת.

 

אסד אפילו נשאל אם בכוונתו להציג את מועמדתו לבחירות לנשיאות ב-2014 ולא היסס: "כאשר אחוש שיש צורך שאציג את מועמדותי, אני לא אהסס. אבל אם אחוש שהעם לא רוצה את מועמדותי, לא אציג אותה". 

 

לגבי הגולן אמר נשיא סוריה כי "מדובר בסוגייה פוליטי-אידיאולוגית שתהפוך בסופו של דבר לעניין צבאי".

 

זמן קצר לפני שידור הנאום התייחסה דוברת המועצה לביטחון לאומי בארה"ב, קייטלין היידן, לעסקת מכירת טילי S-300 מרוסיה לסוריה. "אם זה נכון, אז אספקת הנשק למשטר אסד רק תאריך את העימות בסוריה". היידן הוסיפה כי מהלכים כאלו ימשיכו לערער את היציבות באזור.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 30/05/2013 21:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים