שתף קטע נבחר

ממשלת סופרלנד

אנחנו מתרגשים מאוד מהתנהגות הסופרלנד, אך כדאי שנצא להפגין קודם כל נגד המדיניות הגזענית של ממשלת ישראל

ישראל היא מדינה שיש בה חוקי גזע. חוקי הגזע מפלים בין ערבים לבין יהודים בכל מקום. גם בתקצוב מערכת החינוך הממלכתית שלנו מופלים הערבים לרעה.

 

הפתעתו של המורה חאלד שקארה שנתקל בסירוב לקבל אותו ואת תלמידיו ליום כיף בסופרלנד היא נדבך בעיוורונם של ערבים ויהודים שלא מסתכלים למציאות בעיניים ולא רואים את האמת המרה שבה כולנו חיים. מציאות של הפליה מבנית שמגיעה מלמעלה למטה.

 

עוד בערוץ הדעות :

תנו לשלטון המקומי לשלוט / רוביק דנילוביץ'

לימודי ליבה לחרדים - זה לא בשמיים / יוסף פריצקי

 

רק מיישמים את המסרים. הסופרלנד בראשון לציון   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
רק מיישמים את המסרים. הסופרלנד בראשון לציון (צילום: מוטי קמחי)

 

תנו לשלטון המקומי לשלוט / רוביק דנילוביץ'

 

האלימות והעוינות מקורה במדיניות רשמית של הפליה והדרה של ערבים במדינה. הסופרלנד הוא רק ארגון אחד מני רבים הקולט את המסרים הקיימים בחברה ומיישם אותם. בכנסת החולפת התקבלו חוקים והונחו הצעות חוק לרוב שכל מטרתם הייתה להרחיק את הערבים מהעין ולסתום את פיהם.

 

כזה הוא למשל חוק ועדות הקבלה, שאושר ב-22 במרס 2011, המעגן בחקיקה את פעילותן של "ועדות הקבלה" הפועלות במאות יישובים כפריים ויישובים קהילתיים, שנבנו על "אדמות מדינה", בעיקר בנגב ובגליל. החוק מתיר לוועדות הקבלה שיקול דעת מלא בנוגע לקבלת מועמדים או דחייתם. זהו חוק שנועד להדיר ערבים מקרבתם של יהודים. כך גם חוק היישובים הבודדים בנגב המיועדים רק ליהודים, חוק הנכבה האוסר על ערבים להביע את כאבם ומאיים בסנקציה כלכלית ועוד.

 

מילא הכנסת החולפת שהייתה לאומנית, זה נמשך גם בכנסת הנוכחית. מיד לאחר הבחירות התבטא יו"ר יש עתיד שאין לו כונה להיכנס לממשלה עם ה"זועביז". הכוונה הייתה לחנין זועבי שהייתה על אותו משט שמדינת ישראל מודה שטעתה ביחס אליו, שראש הממשלה התנצל ומדינת ישראל לקחה אחריות ובשקט בשקט משלמת מיליונים כדי ליישב את התקרית.

 

אחיו תאומו, בנט, התבטא אחר כך ואמר "לא מעניין אותי אבו מאזן וכל האבו''. עבור שניהם, כמייצגי הפוליטיקה החדשה וכמעצבי דיעה, אלה הערבים: הזועביז וכל האבו. הערבים אינם מתקבלים כאזרחים לגיטימיים, הם אינם יכולים להיות שותפים בממשלה והם מוקצים מחמת מיאוס.

 

ולכן, כשאנחנו מתרגשים מאוד מההתנהגות של הסופרלנד, כדאי שנצא לרחובות ונפגין קודם כל נגד המדיניות הגזענית של ממשלת ישראל ובמרכזה הארגון שאחראי יותר מכל על החובה למתן הזדמנות שווה לכולם, משרד שמפלה זה עשורים רבים ובריש גלי את ערביי הארץ בתקניו ובמשאביו - הוא משרד החינוך.

 

הנה נקרתה כיום הזדמנות לשר החינוך החדש לחולל שינוי היסטורי במערכת החינוך, כדי לבנות חברה ישראלית שבה חיים תלמידים ואזרחים שווי זכויות בסופרלנד שיצרנו לנו במו ידינו.

 

רם כהן, מנהל תיכונט ע"ש אלתרמן, תל אביב יפו

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
הסופרלנד כסימפטום של השיטה. ארכיון
צילום: יריב כץ
רם כהן
מומלצים