שתף קטע נבחר

לאן נעלמה הדמות הנשית מאריזת דובונים?

ילדה שמה לב שבאסם העלימו את הדובונת מאריזת החטיף והשאירו את הדובונים הזכרים. אם הילדה: "האם היא לא קולית מספיק? האם זה נעשה כדי שייקנו את החטיף במגזרים מסוימים? גם את ביסלי ובמבה מייצגות דמויות של בנים". אסם: "אם השינוי מפריע לצרכנים נבחן אפשרות החזרת הדמות"

בסביבות חג הפסח האחרון, הבחינה תלמידת כיתה ד', שאסם ערכה שינויים בעטיפת החטיף "דובונים". עד לאחרונה, התנוססו על גבי האריזה ארבע דמויות של דובונים: בעבר הרחוק, הן ניגנו בלהקה ומאוחר יותר הפכו לחבורה שנוסעת על מגוון כלים על גלגלים. כיום, נשארו על גבי העטיפה שלוש דמויות בלבד. "הדמות שהוסרה היא דמות הדובונת עם הצמות הבלונדיוניות שרכבה על קורקינט", כך כתבה אמה של הילדה לאסם.

 

 

לא ברור מתי בדיוק הוחלף עיצוב השקית של החטיף. במהלך 2012, החברה הוציאה שני טעמים חדשים של דובונים - בטעם שמנת-בצל ובטעם חמוץ-מתוק. שניהם נארזו בשקיות שנעדרה מהן הדובונת והופיעו עליהן רק דמויות גבריות. יתכן שהחטיף המקורי, שינה אריזה באותה העת או מעט מאוחר יותר. באתרי השוואות מחירים כמו מיי סופרמרקט, זאפ וישיר4יו עדיין אפשר לראות את השקית "הישנה" של דובונים.

האריזה החדשה והגברית ()
האריזה החדשה והגברית

 

האריזה הקודמת עם דמות הדובונית. צילום מסך מאתר מיי סופרמרקט ()
האריזה הקודמת עם דמות הדובונית. צילום מסך מאתר מיי סופרמרקט

 

הדובונת שהיתה ואיננה עוד. הילדה: "בנות הן לא די 'קוליות'. בנים ספורטיביים ו'קוליים' יותר" ()
הדובונת שהיתה ואיננה עוד. הילדה: "בנות הן לא די 'קוליות'. בנים ספורטיביים ו'קוליים' יותר"
 

האם כתבה לאסם בפייסבוק: "...קצת הזדעזעתי כשבתי השמיעה לי את התיאוריה שלה: הסירו את דמות הבת כי בנות הן לא די 'קוליות'. בנים ספורטיביים ו'קוליים' יותר.  ואכן מסקירה של מוצריכם, ניכרת היעדרן של דמויות נשים ובנות. את ביסלי מייצגים שני בחורים, את במבה - תינוק זכר, את הבייגלה סיימלי נטול סימנים מגדריים (ומכאן, כמעין ברירת מחדל, ייתפס כזכר).

 

"אולי בהעלימכם נקבות מעטיפת המוצרים, אתם מבטיחים שייקנו אותם גם במגזרים שבהם דובונת פרוותית ואנתרופומורפית, נתפסת כהתגרות מינית מטמאת. יחד עם זאת, אתם תורמים באותה שעה, למסר הסמוי שעולה מהדרת נשים: נקבות לא טובות. הן שוות פחות, הן פסולות.

 

"היום הלכתי למכולת כדי לקנות חטיפים לטיול של בתי. הושטתי יד אל הדובונים. ומשכתי אותה. ייתכן שהיעדרותה של הדובונת מהעטיפה לא משנה את טעמו או את ערכו התזונתי של החטיף, אבל למה שאמשיך לנופף תחת אפה של ביתי דימויים שמדגישים בעיניה ש'בנות הן לא די קוליות'? יותר לא אקנה דובונים ואולי בכלל זה רווח נקי".

 

מאסם נמסר כי "שינוי אריזת הדובונים נעשה בתום לב. אם נמצא כי השינוי מפריע לצרכנים נבחן את אפשרות החזרת הדמות לאריזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
חטיף דובונים. בנים בלבד
נעלמו עקבותיה. הדובונית מימין
מומלצים