שתף קטע נבחר

נתניהו על קשיי הקואליציה: "חבלי לידה"

האופוזיציה גררה את ראש הממשלה לדיון "40 חתימות" על המו"מ התקוע, בתחילתו התייחס נתניהו למבוכות שנגרמו לקואליציה החדשה. לאחר מכן אמר נתניהו כי הבחירות באיראן "לא ישנו דבר" ופנה לאבו מאזן: "Give peace a chance". יחימוביץ' קראה לנתניהו: "די עם האיומים, אנו חזקים מאי פעם"

יוזמת הליגה הערבית, ההסדר המדיני והקשיים של הקואליציה הגיעו לדיון מיוחד בכנסת: בדיון 40 חתימות שיזמה האופוזיציה, ובו מחויב ראש הממשלה לשבת בדיון מתחילתו ועד סופו, השמיעו חברי הכנסת בזה אחר זה את עמדותיהם המדיניות. ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב לדוברים, ובתום נאומו עלתה לדוכן גם יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ'. ynet העביר שידור חי מהדיון בכנסת.

 

רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

  

"כמה מהדברים ששמעתי פה נשמעים לי מוכרים משום שלפני ארבע שנים עמדתי פה", אמר נתניהו בפתיחת נאומו. "כל הזמן אמרו שהממשלה תיפול, הממשלה לא נפלה והיא המשיכה. חשבתי שאנשים ייזהרו מפה. נזכרתי שהמרכיבים של הממשלה מנותקים זה מזה.

 שאין דבק בין החלקים השונים, שאין דרך וכדומה".

 

נתניהו התייחס לתבוסה האחרונה שנחלה הקואליציה בהצבעה על חברי הוועדה למינוי שופטים ואמר כי "אני יכול לבשר לכם כיוון שאני די ותיק בבית הזה. עם הקמת כל ממשלה, זה לא קרה עד היום. אבל בהתחלה של כל קואליציה חדשה ועם כל כך הרבה חברי כנסת חדשים. יש הרבה מרץ ואנרגיה, והרבה יוזמות. בהתחלה של כל קואליציה יש חבלי לידה".

 

"יש הרבה מרץ ואנרגיה, והרבה יוזמות". נתניהו בכנסת, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"יש הרבה מרץ ואנרגיה, והרבה יוזמות". נתניהו בכנסת, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

 

נתניהו הזכיר בנאומו את מאבק הממשלה במסתננים הבלתי-חוקיים וציין בהקשר זה כי "אין שום זכות להסתננות בלתי חוקית למדינת ישראל. אנחנו פועלים לפי המחויבות האנושית והבינלאומית אבל אין לנו שום חובה לקלוט פה מאות אלפים. בתפקידי כשר החוץ אני נפגש עם עשרות שרי חוץ ורבים מהם אומרים לי שחבל שהם לא פעלו כמונו בזמן כדי למנוע הסתננות בהיקף גדול".

 

במהלך נאומו התייחס ראש הממשלה גם לאישור הצעת חוק רפורמת הגיוס לחרדים בוועדה לשוויון בנטל. "זה דבר שאנו מחכים לו כבר 65 שנה ואני אומר לכם כי נעשה זאת תוך כיבוד הציבור החרדי, תוך הידברות כפי שכבר עשינו בארבע השנים האחרונות. אנחנו מתכוונים להמשיך בכיוון הזה בכבוד הדדי. הדבר האחרון שאנחנו רוצים זה לקרוע את עצמנו לגזרים".

 

על ההבטחה מלפני הבחירות לכנסת שלא קוימה, למנות את משה כחלון לתפקיד ראש מנהל מקרקעי ישראל, אמר נתניהו כי "לפני הבחירות קיוויתי שנקבל יותר מנדטים ואז היינו לוקחים את משרד השיכון לליכוד ומנהל מקרקעי ישראל למשרד ראש הממשלה, זו הייתה התוכנית. מה קרה? קיבלנו פחות מנדטים והעברנו את משרד השיכון לחברינו בקואליציה".

 

"הבחירות באיראן לא ישנו דבר"

בנושא האיראני אמר נתניהו כי "איראן צברה עד היום יותר מ-180 ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 20 אחוז. לפני קצת יותר משנה היו לה 110 ק"ג. הם עדיין לא חצו את הקו האדום שהצבתי בזמנו באו"ם, אבל הם מתקרבים לכך בשיטתיות. אני מבקש שאיש לא ישלה את עצמו, תוצאות הבחירות באיראן לא ישנו דבר ולצד מרוץ החימוש לפצצה האיראנית היא ממשיכה לחמש את סוריה, חיזבאללה, חמאס והג'יהאד האיסלאמי".

 

נתניהו קרא לאבו מאזן לחדש את התהליך המדיני ואמר מעל דוכן הכנסת כי "כיוון שהוא לא מדבר עברית והערבית שלי לא משהו, אז אני פונה אליו בשפה ששנינו מכירים: Give peace a chance".

 

דיון ער בכנסת. נתניהו לצדם של השרים לפיד ויעלון (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
דיון ער בכנסת. נתניהו לצדם של השרים לפיד ויעלון(צילום: אוהד צויגנברג)

 

עוד אמר נתניהו בנוגע לסוגיה הפלסטינית כי "אזרחי ישראל רוצים ביטחון, אזרחי ישראל רוצים שלום ואני רוצה ביטחון ושלום. כל מי שמצוי ברזי המו"מ יודע שישראל היא לא הצד שחומק מהמשא ומתן ומעמיד מכשולים על הכניסה אליו. הדבר החשוב הוא לא להעמיד תנאים מוקדמים, אלא פשוט להיכנס למשא ומתן. אנחנו מקשיבים לכל יוזמה, הוזכרה היוזמה הערבית, ומוכנים לדון ביוזמות שהן הצעות אבל שאינן תכתיבים".

 

יחימוביץ': "די עם האיומים האלה" 

לאחר מכן עלתה לנאום יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה). "הייתי בת 7 כשפרצה מלחמת ששת הימים ואבא שלי חפר לנו שוחה בחולון לפני שיצא למלחמה והתור שהיה לי לרופא בוטל כי הוא ברח לחו"ל. היו שמועות שאנחנו על סף הכחדה, לא הוכחדנו, ניצחנו במלחמה. אז אני מפצירה בך ראש הממשלה: די עם האיומים האלה. אנחנו חזקים יותר ממה שהיינו במלחמת ששת הימים, חזקים מאי פעם. אותם שינויים בעולם הערבי שאתה מדבר עליהם מפחיתים את ההרתעה ואת האיומים כלפינו".

 

גם יחימוביץ' התייחסה לנושא המדיני ואמרה כי "את תסריט המדינה הדו-לאומית מקדמים גם מי שלצערי מאמינים בו אבל מי שמקדם אותו יותר הם דווקא אתם, שבאפס מעשה בחידלון ובמסמוס, באי נטילת יוזמה, מובילים אותנו בפועל להתממשות של התסריט הזה. אני לא מפקפקת בכך שאתם אוהבים את המדינה, אבל המעשים שאתם עושים או ליתר דיוק לא עושים לא עולים בקנה אחד עם החזון הציוני. אי אפשר להיקרא 'המחנה הלאומי' כשהולכים למדינה דו-לאומית. זה לא המחנה הלאומי, זה המחנה הדו-לאומי".

 

"זה המחנה הדו-לאומי". יחימוביץ' בדיון, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"זה המחנה הדו-לאומי". יחימוביץ' בדיון, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

 

במהלך הדיון אמרה לנתניהו יו"ר מרצ זהבה גלאון כי "בצד הפלסטיני יש פרטנר. האם אתה פרטנר? האם תושיט יד ליוזמת הליגה הערבית בטריקת דלת?". גלאון, שיזמה את הדיון ביחד עם יתר סיעות האופוזיציה, הוסיפה: "אדוני ראש הממשלה, אנחנו נמצאים בנקודת זמן קריטית. יש כרגע חלון הזדמנויות, אבל הממשלה שלך גוררת רגליים ותוקעת מקלות בגלגלי המשא ומתן".

 

יו"ר מרצ הזכירה את דברי מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, שאמר השבוע כי אולי זו ההזדמנות האחרונה להגיע לשלום: "מי שסבורים שהסטטוס קוו בסכסוך הישראלי-פלסטיני יוכל

להימשך, חיים בהזיות. אתם חיים בהזיות. במקום להפנים את המסר אתם מותחים את החבל ומביאים את המצב למשבר. ההתנהלות הדיפלומטית של הממשלה שלך היא כמו של טנק בחנות חרסינה. אתם מודיעים לעולם שישראל לא רוצה שלום".

 

סגן השר אופיר אקוניס (הליכוד ביתנו) אמר בדיון כי "הפלסטינים הם המכשול לשלום. ישראל רוצה שלום ואם הפלסטינים ירצו בכך הוא יחודש כבר היום. הם לא באים לשולחן ומנסים לכפות תנאים מוקדמים". סגן השר אקוניס תקף את יו"ר מרצ גלאון: "הניסיון להציג את ישראל כמכשול לשלום - מביש. ישראל איננה מכשול לשלום. ההתנחלויות אינן מכשול לשלום. הפלסטינים הם המכשול לשלום".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בכנסת
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים