שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

'פרקו עול והפכו לעבריינים'. פרופיל החשודים ברצח

חברים ומכרים של החשוד בירי בברנוער ומקורב אליו שנעצר גם הוא סיפרו על השניים: "הצעיר יותר היה ילד בעייתי. איפה שהיו צרות, מצאו אותו. כל ערב הלך מכות והסתבך". קרוב של החשוד השלישי הוא בחור מוכר בקהילה הגאה: "אלו אנשים עם הרבה פוזה וקריזה, אבל לחשוב שיצאו למסע הרג נקמני - זה לא נתפש"

חשוד מרכזי ברצח, צעיר נוסף שקרוב אליו, וצעיר שלישי שסייע אף הוא: אלו הם שלושת החשודים שנעצרו בחשד לרצח המדריך ניר כץ (26) וליז טרובישי (16) לפני כארבע שנים בברנוער בתל-אביב באוגוסט 2009. מעצרם של השלושה הוארך היום (ה') ב-11 יום. צו איסור פרסום הוטל על זהותם.

 

דיווחים נוספים בפרשת הברנוער:

עצור רביעי בפרשת הברנוער: בכיר בקהילה הגאה

התעלומה נפתרה לאחר כ-4 שנים? "הכיוון מצוין"

אדם המקורב מאוד לחשודים: "זה חרטא ברטא"

 

מעצרם של שלושת החשודים במעורבות ברצח בברנוער מהווה נקודת שיא בחקירת הפרשה. החשד המרכזי של המשטרה הוא שהמניע לרצח היה אישי, וכי הרוצח היה חדור תחושת נקם. מעט לאחר מכן נעצר חשוד רביעי, בכיר בקהילה הגאה, ומעצרו הוארך בשישה ימים.

 

היו מטרה לניסיון חיסול

שכניהם של שניים מהחשודים, שמתגוררים בסמיכות, סיפרו כי בשנת 2011 - שנתיים לאחר הרצח בברנוער - נורו יריות לעבר אחד מהם: "הם פרקו עול והפכו לעבריינים", אמרו על השניים, צעירים בתחילת שנות ה-20 לחייהם. המבוגר מביניהם הוא החשוד המרכזי - המשטרה סבורה כי הוא שירה למוות בכץ ובטרובישי במועדון הנוער הגאה, ופצע 11 איש. האחר חשוד במעורבות ברצח.

 

לדברי השכנים, "כילדים הם למדו בתלמוד תורה, אבל לאט לאט החלו 'להתפקר' עד שבשלב מסוים אפילו כיפות לא שמו על הראש". חבריהם של השניים תיארו אותם כ"בעייתיים עם פוזה, אבל לא כאלה שיגיעו וירססו בנשק חם". הם סיפרו כי הצעיר מביניהם נפצע בתאונת דרכים קשה עם אופנועו, ונזכרו כי נעצר בעבר כשהוא בכיסא גלגלים. כיום לדבריהם הוא עדיין נעזר בקב.

 

שכנה נוספת העידה: "ראינו הרבה פעמים משטרה מגיעה אליהם. אני לא יודעת אם מתאים להם לעשות דבר כזה, אנחנו יודעים שהם היו עבריינים ושהייתה פה משטרה כל הזמן, ירו בהם פעם, אבל רצח כזה? אני לא יודעת מה להגיד". 

 

"אחד מהם תמיד היה השובב. לא מדובר בעבריין גדול, אלא בילד בעייתי. איפה שהיו צרות - מצאו אותו", סיפרו מכריו. "הוא לא למד בכלל בתקופת התיכון, הוא כל יום בערך הלך מכות והסתבך". בעברו, גרם חבלה חמורה בבית ספרו והסתבך בעבירות שונות. על פי החשד, שניים מהחשודים היו מעורבים בעבירות שונות עוד לפני הרצח. הצעיר מבין השניים גנב פעם, על פי החשד, נשק.

 

אך חלק מחבריהם של החשודים הביעו פליאה על המעצר: "לא האמנתי, הם ממש לא אנשים כאלה. אני מאמין שזה לא נכון ושהצדק ייצא לאור. אני לא מאמין שיש להם קשר לדברים כאלה, בטח שלא להיכנס למקום כמו הברנוער ולעשות דבר כזה, להרוג ולפצוע אנשים", אמר אחד החברים.

 

הוא סיפר כי כל השלושה עבדו ביחד: "היה להם קו חלוקת מזון מסוים, ועצרו אותם באמצע העבודה. הם לא עבריינים, אולי רק הייתה להם איזו עבירה פה ושם, אבל לא משהו רציני. הם בסך הכול אנשים נורמטיביים שעובדים". דודו של החשוד השני הוסיף: "זה נשמע לי מוזר, לא מדובר על ילדים כאלה, לאחרונה הוא עבד ולא שמעתי על בעיות. גם לא שמעתי בכלל על המעצר, אני מקווה שזה יתברר כלא כלום". לדבריו, "לא נראה לי שהוא מעורב בקטע כזה של רצח. זה יתברר כטעות".

 

ערבים זה לזה

בבית משפחתו של החשוד השלישי, צעיר באמצע שנות ה-20 לחייו, כלל לא ידעו הבוקר היכן הוא וטענו כי הוא משקיע את זמנו בעבודה. אביו הודה כי לא פגש בו מאז אתמול, עת שב מעבודתו שלו. אחד השכנים סיפר: "אתמול בצהריים ראיתי שוטרים מוציאים אותו מהבית וכששאלתי אותו אם הכול בסדר, הוא אמר שלוקחים אותו רק כי זו טעות בכתובת". השכן לא שמע על מעורבותו בפרשה, והוסיף כי אחיו לא מתגורר בבית כבר קרוב לשלוש שנים.

 

החשוד השלישי נתקל בעברו לא פעם במשטרה. בשנת 2004, בהיותו נער, הוא נאשם בבית המשפט לנוער בהצתה וגניבה. לפני שנה וחצי שוב התחכך במערכת אכיפת החוק, עת גנב קטנוע ברמת גן. יומיים לאחר מכן, בזמן שניידת סיור הורתה לו לעצור בעודו רוכב על האופנוע הגנוב, הוא ניסה להימלט מהשוטרים תוך נסיעה ברמזורים אדומים. גם לאחר שירד מהאופנוע המשיך בבריחה רגלית, עד שנעצר. בעקבות זאת הוגש נגדו כתב אישום שנדון בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב. 

 

זירת הרצח, אוגוסט 2009 (צילום: AP) (צילום: AP)
זירת הרצח, אוגוסט 2009(צילום: AP)

 (צילום: עמית מגל) (צילום: עמית מגל)
(צילום: עמית מגל)

מעצר החשודים אתמול ()
מעצר החשודים אתמול
 

 

אף שהתנהל נגדו הליך פלילי, החשוד השלישי ברצח בברנוער לא ממש התרגש ולכמה דיונים כלל לא הגיע. בסופו של דבר הוצא נגדו צו הבאה, והוא נאלץ לחתום על ערבות ולהביא ערב נוסף שיבטיח את הופעתו למשפט. מי שעשה זאת עבורו היה חברו הטוב - שאתמול נעצר עמו וכמוהו אינו חשוד בירי עצמו, אלא במעורבות ובקשירת קשר.

 

מקורבי משפחת החשוד השלישי סיפרו על "בחור מוכר בשכונה, אחד שלא תתקרב אליו יותר מדי". על רקע החשדות נזכרים בשכונה כי אחד מבני משפחתו של החשוד השלישי הוא דמות מוכרת בקהילה הגאה: "בן המשפחה שלו ישב בכלא והשתחרר". בסביבתו מתקשים לקשור בינו לבין הרצח. "אלה אנשים שמסתבכים בפריצות, גניבות, נהיגה מסוכנת, אבל לא מדובר בעבריינים גדולים. אלה אנשים עם הרבה פוזה וקריזה, אבל לחשוב שיצאו למסע הרג נקמני זה לא כל כך נתפש". הם הביעו תקווה "שיתברר שכל זה טעות".

 

דני, חברו של החשוד, מכיר גם את שני העצורים האחרים. "הוא בחור טוב שלא התעסק בשטויות ולא היה מעורב בפשע. לפעמים עוצרים אנשים שלא עשו כלום ובכל זאת הם יושבים בכלא, אבל אני בטוח שהפעם יבינו שהוא לא קשור", אמר. שכן נוסף העיד: "מדובר במשפחה צנועה שרק רוצה להתפרנס בכבוד. הייתי פוגש אותו כשטייל עם הכלבים, לא נראה לי שהמעורבות שלו יכולה להיות כל כך משמעותית בפרשה כל כך מוזרה. זה בטוח לא האיש שאני מכיר".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור, אביאל מגנזי, רענן בן צור, נרי ברנר וניר (שוקו) כהן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
החשוד בירי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים