שתף קטע נבחר

שר השיכון ללפיד: דאג למענק לזכאים בירושלים

בעקבות חשיפת ynet לפיה נפתח חלון הזדמנויות לקבלת מענק של 100 אלף שקל לרכישת דירה בירושלים, שלאחריה מיהרה הכנסת לצאת בהליך לביטולו, נכנס שר השיכון לתמונה: מבקש מהאוצר לקיים את החוק ולהעביר תקציב כדי לחלק את המענק

מעקב ynet: אחרי שנחשף כי מענק ממשלתי לרוכשי דירה ראשונה בירושלים בגובה כ-100 אלף שקל "שב לחיים" במפתיע בתחילת החודש, וזמן קצר לאחר מכן בכנסת אישרו בקריאה ראשונה את ביטול המענק, גם משרד השיכון נכנס לתמונה.

 

 

הבוקר (ה') שיגר שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר האוצר, יאיר לפיד, וביקש מהם לדאוג להוראות מעבר לטיפול במענק ירושלים, לאור פניות רבות של אזרחים בנושא, עד סוף השנה. המשמעות היא כי ניתן יהיה לממש את המענק עד סוף השנה.

 

לדבריו, אזרחים שרכשו מאז ה-5 במאי השנה דירות בירושלים, פנו בבקשה לקבל את המענק, אולם לא הצליחו לקבלו משום שתקציב המדינה טרם עבר והמוסדות הבנקאיים לא אפשרו לרוכשים לקבל כדין את הסכום.

 

משרד השיכון הוא הגורם האחראי למתן המענק, אך עומד בפני שוקת שבורה: מצד אחד, החוק בתוקף - כך שמבחינה משפטית הרוכשים זכאים לו. מצד שני, מכיוון שמדובר במענק שהיה מוקפא בחוק ההסדרים והקפאתו פגה וטרם הוקפאה מחדש כמתוכנן, המדינה לא דאגה לתקצב את המשרד בהתאם.

 

"זוגות צעירים לא מפסיקים להתעניין"

המענק ניתן לפי סעיף 6ג' לחוק הלוואות לדיור, ומכוון לזוגות או יחידים מעל גיל 35 הרוכשים דירה בירושלים. כאשר מדובר בדירה הרשומה על אדמה פרטית, גובה המענק עומד על כ-79 אלף שקל. אם מדובר בקרקע בבעלות המדינה, המענק יעמוד על כ-105 אלף שקל.

 

הטבה זו אינה מותנת בהחזקת הדירה במשך מספר שנים, כפי שמותנות הטבות פריפריה שונות. כך שלמעשה, זוג נשוי ללא דירה המתגורר בכל מקום במדינה יכול לקבל את ההטבה, אפילו אם לא דרך בירושלים מעולם. בנוסף, מטיב החוק עם מי שמעוניין להרחיב את דירתו באופן אגפי, כלומר אם דיירי בניין בירושלים ירצו להוסיף ממ"ד, לדוגמא, הם יהיו זכאים לאותו מענק.

 

מירב כהן, חברת מועצת עיריית ירושלים, הזמינה מתעניינים לרכוש דירה בירושלים ואמרה כי תעמוד לימינם אם יהיו הפתעות מכיוון המדינה. "אני מאוד מקווה שממשלת ישראל באמת תעניק את המענק שמגיע לרוכשים על פי החוק, ולא תיאלץ אותנו להגיע לבתי המשפט", אמרה ל-ynet.

 

לדבריה, "זוגות צעירים לא מפסיקים להתקשר אליי כדי להבין אם הם יכולים לקבל את הסיוע הזה, ועבורם זהו מהלך שיכול סוף סוף לאפשר להם לרכוש דירה בירושלים. לצערי, עד כה הפקידים במשרד הבינוי והשיכון הסתירו מהרוכשים את זכותם לקבל מענק ולא שיתפו פעולה עם הפונים, אך אנו ציידנו אותם בנוסח החוק ובמידת הצורך גם הפנינו לעורכי דין".

 

בתוך כך, יצוין כי השר אריאל התייחס היום להודעתו של ראש הממשלה כי השר לשעבר משה כחלון, שהיה מועמד לתפקיד יו"ר רשות מקרקעי ישראל, לא יכהן בתפקיד זה. "אין מצב שרשות מקרקעי לא תהיה בידי משרד השיכון", אמר השר, "רשות מקרקעי ישראל נשארת במשרד הבינוי והשיכון. צריך לומר בצורה ברורה: אין מצב שיקרה משהו אחר. אי אפשר לצפות משר השיכון לפעול לשיווק דירות, אם אין בידיו את האמצעים המתאימים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
שר השיכון, אורי אריאל
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: lowshot.com
ירושלים. מגיע לתושבים יותר?
צילום: lowshot.com
מומלצים