שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נחשף מדליף תוכנית המעקב הסודית של ארה"ב
  אדוארד סנואודן, צעיר בן 29 שעבד עבור ה-CIA בעבר, הוא האחראי לאחת ההדלפות הגדולות בארה"ב שחשפה כי הממשל מרגל אחר טלפונים של מיליוני אזרחים וכורה מידע בגוגל ובפייסבוק. "אני מבין שיגרמו לי לסבל בגין פעולותיי". משרד המשפטים האמריקני הודיע על פתיחת חקירה על ההדלפה

  מי שעומד מאחורי מה שתואר כאחת ההדלפות החשובות והגדולות בהיסטוריה האמריקנית הוא אדוארד סנואודן, בן 29, עובד לשעבר ב-CIA. ה"גרדיאן", שחשף את פרשת הריגול באינטרנט של הסוכנות לביטחון לאומי האמריקנית, חשף אמש (יום א') את זהותו של סנואודן, לבקשתו. בראיון מהונג קונג הוא אומר לעיתון: "אין לי כוונה להסתיר את מי שאני כי אני יודע שלא עשיתי דבר שלא כשורה". משרד המשפטים האמריקני הודיע הלילה כי נפתחה חקירה פלילית בנושא באופן רשמי.

   

  זהו המדליף שעורר סערה בארה"ב    (צילום: רויטרס)

  זהו המדליף שעורר סערה בארה"ב    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  פרשת הריגול:

  הממשל ריגל אחר טלפונים של מיליוני אזרחים

  ארה"ב ריגלה אחר מיליונים גם בגוגל ובפייסבוק

  מפת הריגול: כך ממיין הממשל מיליארדי מסמכים

   

  סנואודן עבד עם הסוכנות בארבע השנים האחרונות כעובד של קבלנים חיצוניים שסיפקו לה שירותי אבטחה, בהם החברות "דל" ו"בוז אלן", שם הוא מועסק עכשיו. ב"בוז אלן" אישרו הלילה כי סנואודן מועסק על ידם והודיעו כי החברה תשתף פעולה עם כל חקירה שתתבצע בנושא. עוד נמסר מהחברה כי אם המידע נכון, מדובר בהפרה חמורה של נהלי החברה.

   

  כשהעביר את התיק הראשון של מסמכים מסווגים הוא צירף לכך הערה: "אני מבין שיגרמו לי לסבל בגין פעולותיי" אבל "אני אבוא על סיפוקי אם הפדרציה של חוק סודי, חנינה לא שוויונית וכוחה המופרז של הרשות המבצעת ששולטת בעולם שאני אוהב תיחשף ולו להרף עין".

   

  סנואודן. "מטרתי איננה לפגוע באנשים, המטרה היא שקיפות" ()
  סנואודן. "מטרתי איננה לפגוע באנשים, המטרה היא שקיפות"

   

  הוא אמר שאינו מפחד מפני ההשלכות של חשיפתו האישית, אך חושש כי היא תסיח את תשומת הלב הציבורית מהנושאים שעולים מחשיפת המסמכים עצמה. "אני יודע שהתקשורת אוהבת לעשות פרסונליזציה לדיונים פוליטיים ואני יודע שהממשלה תעשה לי דמוניזציה. אני לא רוצה תשומת לב תקשורתית כי אני לא רוצה שהסיפור יהיה אני. אני רוצה שהסיפור יהיה על מה שהממשלה האמריקנית עושה".

   

  בשבוע האחרון נחשפה תוכנית ריגול רחבת היקף שמאחוריה עומדת הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) האמריקנית. העיתונים "גרדיאן" הבריטי וה"וושינגטון פוסט" האמריקני חשפו בין היתר שממשלו של ברק אובמה ריגל אחר טלפונים של מיליוני אזרחים וגם דרך שירותי האינטרנט והרשתות החברתיות.

   

  בממשל ובמודיעין האמריקני הביעו דאגה חמורה מנזקים לביטחון המדינה כתוצאה מהדלפת תוכניות הציתות הסודיות.

   

  הנשיא אובמה לא נרתע מהביקורת הציבורית הקשה על פיקוח נוסח "האח הגדול" על רישום ואגירת כל מספרי הטלפונים בארה"ב, אימיילים, צ'אטים ברשתות חברתיות ושיחות בסקייפ. הנשיא האמריקני אמר כי אי אפשר לבקש 100% ביטחון ולשמור ב-100% על זכויות הפרט. אתמול הגישה סוכנות ה-NSA בקשה רשמית לפתוח בחקירה פלילית לאיתור מדליפי המידע על תוכנית המעקב הסודית שלה.

   

  סנואודן נחשב עתה לאחד מהמלשינים הגדולים בהיסטוריה האמריקנית, לצד דניאל אלסברג מהקבינט של הנשיא לינדן ג'ונסון, שהדליף ל"ניו יורק טיימס" מסמכים ממלחמת וייטנאם, והחייל ברדלי מנינג העומד בימים אלה למשפט על העברת מסמכים ומברקים סודיים אמריקניים לאתר ויקיליקס.

   

  "אינני פוחד, זו הבחירה שלי"

  "המניע היחידי שלי להעביר את המידע הזה הוא להראות לציבור שהדברים נעשו כביכול בשמו אבל מכוונים נגדו", הסביר סנואודן. הוא טען שהוא חי חיים נוחים, משתכר 200 אלף דולר בשנה, יש לו בית משותף עם חברה בהוואיי, קריירה יציבה ומשפחה אוהבת. "אני מוכן לסכן את כל זה משום שאני לא יכול לאפשר במצפון נקי לממשלת ארה"ב להרוס את הפרטיות, את חופש האינטרנט ואת החופש הבסיסי".

    

  סנואודן מתואר כמי שחי בפחד בשבועות האחרונים וכמעט לא יוצא מחדר המלון שלו. הוא צפה בטלוויזיה באיומי וושינגטון לרדוף את המדליפים.

   

  המפה שמראה מה היו יעדי איסוף המידע של ה-NSA ()
  המפה שמראה מה היו יעדי איסוף המידע של ה-NSA
   

  "כל האופציות העומדות בפניי גרועות", אמר סנואודן. "יכול להיות שישלחו אנשים בעקבותיי. יש לנו סניף של ה-CIA כאן בהמשך הרחוב - הקונסוליה האמריקנית בהונג קונג. ואני בטוח שהם יהיו עסוקים מאוד בשבוע הקרוב. זו דאגה שאצטרך לחיות איתה כל חיי, יהיה אורכם אשר יהיה".

   

  "אינני פוחד, כי זו הבחירה שעשיתי", מצהיר סנואודן, אך כתבי ה"גרדיאן" מציינים כי נקודה מסוימת דווקא הצליחה להעלות דמעות בעיניו במשך השעות הארוכות של הראיונות איתו - גורלם של בני משפחתו, שרבים מהם עובדים עבור הממשל.

   

  "יותר רע מטוב"

  הוא לא סיים את לימודיו התיכוניים ובשנת 2003 התגייס לצבא כי רצה להילחם בעיראק, לדבריו כדי "לעזור לשחרר אנשים מדיכוי". הוא התאכזב כשגילה שרוב חבריו לאימונים רצו "להרוג ערבים, לא לעזור לאף אחד". הוא שבר את שתי רגליו בתאונת אימונים ושוחרר.

   

  אחר כך החל לעבור בסוכנויות הממשל השונות והצטיין בתכנות. הוא הוצב בז'נבה והייתה לו גישה נרחבת לחומר מסווג כאחראי על אבטחת מידע. אז הבין לדבריו שהוא עובד עבור מנגנון "שעושה הרבה יותר רע מאשר טוב".

   

  קית' אלכסנדר, ראש ה-NSA (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  קית' אלכסנדר, ראש ה-NSA(צילום: רויטרס)

  מטה ה-NSA במרילנד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  מטה ה-NSA במרילנד(צילום: EPA)

   

  הוא התאכזב גם מהנשיא ברק אובמה, שציפה שישים קץ לתוכניות הציתות והריגול שהיה עד להן. הוא התחזק בעמדתו וחש כי מעשי ה-NSA מהווים "איום קיומי על הדמוקרטיה".

   

  ה"גרדיאן" מגולל את תהליך הפרסום. סנואודן סיים את העתקת המסמכים במשרד ה-NSA בהוואי לפני

  שלושה שבועות והודיע לממונים עליו שעליו לצאת לחופשה בת כמה שבועות כדי לעבור טיפול בשל האפילפסיה שממנה הוא סובל. גם לחברתו אמר שייעדר, אך לא ציין מדוע. ב-20 במאי הוא טס להונג קונג ומאז הוא שם. סנואודן סיפר שבחר בהונג קונג בגלל האווירה התומכת בחופש הביטוי ובהתנגדות פוליטית, ומשום שהוא מאמין שהיא תעמוד בפני לחצים של הממשל האמריקני.

   

  סנואודן הדגיש כי לא העביר את כל המסמכים שהיו בידיו כי לא רצה לפגוע באנשים. "זו לא מטרתי, מטרתי היא שקיפות".


  פורסם לראשונה 09/06/2013 22:23

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סנואודן. "לא עשיתי דבר לא כשורה
  צילום: MCT
  אובמה. אכזבה
  צילום: MCT
  מומלצים