שתף קטע נבחר

יורם קניוק: אני לא מפחד למות

כשיורם קניוק התיישב לשיחה עם שהרה בלאו, איש מהם לא ידע שהראיון ישודר רק לאחר מותו, שלוש שנים מאוחר יותר. בדרכו הישירה דיבר על יהדותו, הצליף באלוהים וסנט במוות: "אי אפשר להוכיח אם יש או אין אלוהים, ואיש לא חזר משם כדי לספר"

עכשיו אני מבינה שלא הייתי צריכה לבקש שיגנזו את הראיון הזה.

 

השנה היא 2010, ערוץ "אורות - טלוויזיה יהודית", אז בתחילת דרכו, פונה אלי שאערוך סדרת מפגשים בנושאי אמונה, תחת הכותרת "אני מאמין". תגובתי המיידית: "המרואיין הראשון חייב להיות יורם קניוק".

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

יורם נעתר מיד, אפילו בשמחה. תגובתו נעה בין ששון אלי קרב - לרצון אמיתי בשיחה, ו"מעניין מה יחשבו החבר'ה שלכם". במהלך השיחה סיפר על יחסו המורכב ליהדות, ועל היותו "דתי" בגיל 13: "חשבתי שאולי אמצא אמונה, הנחתי תפילין, התפללתי בבית הכנסת בתל אביב, אבל זה היה בשנת 45'. אחרי שפגשתי שני ניצולי שואה ושמעתי אותם – אמרתי לעצמי, לא יכול להיות שיש אלוהים".

 

הוא גם מתח ביקורת על היהדות בצורתה הנוכחית, "היהדות עד תקופת ההשכלה הייתה משהו מאוד פתוח. לא היה רב ראשי", והוסיף כי "ההסתגרות בתוך ההלכה, זו לא היהדות שאני יכול להתחבר אליה... אם הדת היתה יותר פתוחה והולכת עם הזמן – היה לי יותר קל".

 

קניוק הציע להתחרות בידע ביהדות עם כל צעיר חרדי או דתי, "ואני יודע שאנצח אותם, כי קראתי גם את הרמב"ם, וגם את הרמב"ן, וגם את הקבלה ועוד". וכמובן, לא חמק מהעיסוק במוות: "האמונה היא קודם כל פחד מהמוות, ואני לא פוחד מהמוות... אי אפשר להוכיח אם יש או אין אלוהים, ואף אחד לא חזר משם כדי לספר".

 

הראיון לא שודר, בסופו של דבר. הערוץ היה, כאמור, בתחילת דרכו, והרגשתי שלא היינו מקצועיים מספיק מבחינת צילום והגשה. אפילו לא הנחתי לעורך לעבד את הראיון.

 

יורם היה שואל מדי פעם: "נו, מתי יעלה הראיון? אני סקרן לדעת מה יגידו החבר'ה שלכם", ואני הייתי ממלמלת דחיות ותירוצים מתירוצים שונים, עד שהפסיק לשאול.

 

עכשיו, כמובן, מאוחר מדי, ויורם כבר לא יזכה לדעת מה חושבים "החבר'ה שלנו", אבל זו הזדמנות לדעת מה חשב אז יורם. מחשבות עמוקות, מאתגרות, מפתיעות, תובנות צלולות שמפענחות את הד.נ.א. הנפשי-תרבותי-יהודי. צפו ביורם קניוק שלם, חד, ברור, תקיף וחי.

 

 • עוד ביהדות: "אמא ריקה, היא הולכת לחפש משמעות "/ טיפול משפחתי
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  "אני אהבתי את היהדות. רק לא את היהדות של היום". קניוק
  צילום: שאול גולן
  שהרה בלאו
  צילום: עדי מזן
  מומלצים