שתף קטע נבחר

רבבות בהלוויית מחבר "שמירת שבת כהלכתה"

הוא היה עניו וצנוע, ולא חיפש כיבודים - אך אין כמעט בית דתי ללא חיבורו המונומנטלי "שמירת שבת כהלכתה". בהלווייתו של הרב החרדי יהושע נויבירט שנערכת בירושלים, משתתפים עשרות-אלפי אנשים מכל הזרמים הדתיים

הרב יהושע ישעיהו נויבירט, מחבר ספר ההלכות הפופולרי "שמירת שבת כהלכתה", הלך לעולמו. לפנות בוקר (ג') חש הרב, בן ה-85 ברע, ופונה לבית החולים "שערי צדק" בירושלים - שם נקבע מותו. הלווייתו שמתקיימת היום, יצאה מביתו בשכונת בית וגן בבירה להר הזיתים, ולהערכת מד"א משתתפים בה כרגע כ-30 אלף בני אדם.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

כמו רבו המובהק, הרב שלמה זלמן אויערבך, נודע המנוח כפוסק חרדי-ליטאי יוצא דופן בהשפעת כתביו על העולם הדתי-חרדי כולו. אף שנחבא אל הכלים ולא התפרסם באופן אישי בציבור, חיבורו התקבל בחוגים אורתודוכסיים רחבים ומגוונים כ"אורים ותומים" בכל הנוגע להלכות שבת המורכבות.

 

מנהיגים. הרב נויבירט (משמאל) והרב אלישיב ז"ל ()
מנהיגים. הרב נויבירט (משמאל) והרב אלישיב ז"ל

 

ספר זה היה מהראשונים לפשט דינים והלכות אלה עבור הציבור הרחב – ובכך ייחודו. המחבר, שזכה לגיבוי מהפוסקים החרדים הבולטים של הדור בארץ ובעולם, מכל קצות הקשת החרדי, כמו הרב אויערבך והרב משה פיינשטיין - הצליח "לתרגם" את הלכות השבת לשפה וסגנון עכשוויים, והעניק להן פרשנות אקטואלית המתאימה לעידן המודרני והופכת אותן לרלוונטיות, ברורות וישימות גם בו.

 

מדריך הלכתי לצוותים רפואיים

הרב נויבירט עמד בראש ישיבת "דרך חכמה" בירושלים, לימד ב"קול תורה" של הרב אויערבך שבה התחנך בעצמו, והיה מהרבנים הפוסקים של בית החולים "שערי צדק", שבו נפטר - מרכז רפואי דתי המקפיד על כללי ההלכה. הוא חיבר גם מדריך הלכתי לעבודת צוותים רפואיים בשבתות וחגים. באתר "בחדרי חרדים" דווח כי בהגיעו הבוקר לבית החולים, דרש שכל הרופאים המטפלים בו יהיו שומרי שבת.

 

פטירתו של הרב מעיבה על שני אירועי שמחה שתוכננו להיערך היום במשפחתו, בהשתתפותו: ברית מילה לנינו, שנקבעה לשעות הבוקר, ובר מצווה לנכדו, הערב. האירוע הראשון יידחה עד לאחר הלוויה, והשני למועד מאוחר יותר - ככל הנראה לאחר תום ימי האבל.

 

הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, ספד לרב ואמר כי הוא "ביצע מהפכה בעולם ההלכה, והביא לכך שכל יהודי החפץ להכיר, להבין ולקיים את הלכות השבת - יוכל לעשות זאת בנקל.

 

"לאחר שחקר במשך שנים את כל ההתפתחויות הטכנולוגיות בנות זמנינו, והשלכותיהן על הלכות השבת - חיבר את ספר היסוד לכל בית יהודי שומר שבת". הרב מצגר הוסיף כי "ידו לא משה מרבו פוסק הדור, הגאון הרב שלמה זלמן אויערבך".

 

במכון "צומת" לתורה ומדע, ביכו את לכתו של הרב, וסיפרו כי המכון נשען על פסקיו. "כל רעיון הקמת

מכון 'צומת' נולד על ברכי הקשר שלי עם הרב אוירבך, ותלמידו הרב נויבירט, והגישה של פסיקה הלכתית המכירה את המציאות בכלל - וזו הטכנולוגית בפרט", סיפר הרב ישראל רוזן, ראש המכון. "ב-35 שנות פעילותנו, יישומים רבים נולדו בעקבות התייעצות קבועה עם אישי הלכה אלה, ובדור האחרון היה הרב נויבירט זצ"ל, עמוד האור ההלכתי שלאורו פותחו פתרונות הלכתיים טכנולוגיים בתחומי רפואה וביטחון".

 

עוד אמר, כי ספרו של הרב המנוח, "שמירת שבת כהלכתה", הביא משב רוח רענן לפסיקה ההלכתית העוסקת בחיים היומיומיים, וכי "ספרים רבים שניסו לחקות את הז'אנר ההלכתי הזה, הציפו דעות רבות, לעיתים קרובות ללא הכרעה ביניהם, בניגוד לאומץ לבו של הרב נויבירט".

 

  • סייע בהכנת הכתבה: נעם (דבול) דביר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כיכר השבת
מקבול על כולם. הרב נויבירט ז"ל
צילום: כיכר השבת
הצליח לעשות את הבלתי ייאמן, ולהיות מקובל על כל הזרמים האורתודוכסיים בתחום הלכות השבת
צילום: ישראל ברדוגו
"שמירת שבת כהלכתה"
מומלצים