שתף קטע נבחר

לישון כמו תינוק: לכמה שעות שינה הילדים זקוקים?

כיצד להקנות לתינוק הרגלי שינה בריאים, למה צריך להבדיל בין השינה ביום לבין השינה בלילה, לכמה שעות שינה התינוק זקוק ומהם המיתוסים הנפוצים על שינה שצריך לנפץ?

הרגלי שינה בריאים חשובים לבריאות התינוק בדיוק כמו תזונה נכונה. כדי להרגיל תינוקות וילדים להרגלי שינה בריאים, רצוי ליישם בצורה עקבית את ההרגלים שמיד יפורטו, ולהקפיד על מספר השעות הממוצע לו הם זקוקים.

 

 

אבל לפני הכל אנפץ שלושה מיתוסים נפוצים:

 

הפרעות שינה עוברות עם הגיל. על פי מחקרים, למחצית מהאוכלוסייה הבוגרת יש הפרעות שינה ("אנשי הלילה").

 

האכלת התינוק בדייסה תגרום לתינוק לישון טוב יותר. הוספת דייסה לבקבוק התינוק או מתן אוכל "מוצק" לא תשפר את שינת התינוק.

 

השכבה מאוחרת תגרום להשכמה מאוחרת. השכבה לישון מאוחרת או קפיצה על זמני שינה במהלך היום לא תגרום לילד להתעורר בשעה יותר מאוחרת.

 

עוד על שינת ילדים בערוץ הורים :

"לישון! עכשיו!"; איך ללמד את הפעוט לישון בלילה

לילה טוב? 10 טיפים לשינה רציפה אצל ילדים

לילה לא טוב: למה ילדים לא מצליחים להירדם?

  

מה חשוב לדעת על שינה בריאה?

השינה היא צורך פיזיולוגי של הגוף, כשהצורך משתנה בהתאם לגורמים הבאים:

• גיל.

• משקל.

• מצב רפואי.

• בשלות רגשית ופיזיולוגית.

• מטען גנטי.

• מזג (אופי).

• הרגלי שינה קיימים.

 

לפני הרגלי השינה יש לדאוג שתנאי השינה יהיו תקינים.

 

על אילו תנאי שינה יש להקפיד?

להימנע מעודף גירויים כמו בובות, "מוביילים" ותאורות שונות – אלה עלולים להפריע לשינה וגם להוות סיכונים בריאותיים. למשל, לסכנה לחנק מגוף זר בשל שאיפת חלקים של בובות וצעצועים במיטה.

 

להתאים את מיטת התינוק לגודל התינוק, לדאוג שתהיה בעלת תו תקן (מרווח בין הסורגים לא יעלה על שבעה סנטימטרים), שיהיו בה שמיכה מתאימה לגודל התינוק, סדין מתוח, מגן ראש (לא חובה שיהיה במיטה) קשור ומהודק למיטה.

 

להקפיד על טמפרטורת חדר קבועה של 21-23 מעלות צלזיוס.

 

לדאוג ללבוש מתאים, להגיינה של התינוק (החלפת חיתולים רטובים).  על מנת למנוע תפרחת חיתולים מומלץ להשתמש בתכשיר מגן התומך בשכבת ההגנה הטבעית של העור ויוצר שכבת מגן עמידה לאורך זמן והמאפשר לעור התינוק לנשום כראוי.

 

מריחת תכשיר שכזה מומלץ למניעה כמו גם לטיפול לאחר הופעת התפרחת. מומלץ להשתמש במשחה מרגיעה, כמו משחת בפנטן למניעת תפרחת חיתולים, או משחה טיפולית של לייף, און בייבי קלנדולה, קמילוטרקט בייבי ותכשירים נוספים.

 

להקפיד על תנוחת שינה בטוחה. על פי המלצות משרד הבריאות שינה הינה רק על הגב.

 

כיצד ניתן להקנות לתינוק הרגלי שינה בריאים?

ההנחיות, שמחולקות ליום וללילה, כי יש קשר ישיר בין השינה ביום לבין השינה בלילה. ובכל מקרה, מילת המפתח בנושא שינת תינוקות וילדים היא עקביות.

 

לכמה שעות שינה הילד זקוק?

מספר שעות השינה הינו ממוצע, ושוב יש לקחת בחשבון שכל ילד זקוק לשעות שינה שונות על פי אופי וטמפרמנט, גנטיקה, ביטחון הילד, וכדומה.

 
שעות שינה ילדים

שעות שינה ילדים
גיל הילד מספר שעות שינה (בממוצע)
עד 3 חודשים 16 שעות
3-6 חודשים 15 שעות
6-12 חודשים 14-15 שעות
12-18 חודשים 13-14 שעות
18-24 חודשים 13 שעות

 

הרגלי שינה ליום

1. חשיפה לשמש – מומלץ לחשוף את התינוק מדי יום לאור השמש.

 

2. סדר יום קבוע – יש להנהיג סדר יום עם נקודות ציון קבועות מבחינת: זמני האכלות, שינה ויקיצה ומשחק. למשל: טיול בגינה שמיד בתומו או במהלכו התינוק יקבל אוכל ולאחריו מקלחת ואחריה שינה. כמובן שכל אחד יכול לקבוע את נקודות הציון בזמן שמתאים לו. אין נוסחה או המלצה גורפת לכולם.

 

3. לישון במיטה - להקפיד להשכיב את הילד במיטתו במהלך השינה, גם ביום וגם בלילה.

 

4. להפריד בין שינה לאוכל – יש להשתדל לנתק את הקשר בין אוכל ושינה מגיל שלושה חודשים. כלומר, לא לאפשר לילד להירדם בזמן האוכל וגם לא בזמן הנקה. חשוב לזהות מתי האכילה אינה לצורך הזנה, אלא לצורך הירדמות.

 

5. לזהות סימני עייפות - ברגע שמזהים אצל הילד סימני עייפות (לדוגמה: שפשוף העיניים, משיכה באוזניים) יש להשכיבו לישון מהר ככל האפשר.

 

הרגלי שינה ללילה

1. יצירת "טקס שינה" - מספר פעולות מרגיעות שייעשו בצורה עקבית ורגועה יגרמו לכך שהילד יבין ויידע שהן מובילות לשינה (וגם מעודדות שינה). כך הוא יבין מתי מתחיל הערב ויידע למה לצפות.

 

2. להימנע מהירדמות בעזרת תלות - חשוב לא לתת לילד להתמכר לצרכים שלא יוכל לספק אותם לעצמו (כגון נדנוד בעגלה, הירדמות על הידיים, נסיעה או שהייה ברכב ממונע).

 

3. לא להתעלם מהבכי - כל עוד הילד בוכה חשוב להיות לידו, לנחם אותו ולתת לו תחושת ביטחון, לדוגמה על ידי שיר, ליטוף או מגע.

 

4. לעודד היקשרות לחפץ מעבר – אפשר לתת לילד להיקשר לחפצים כגון שמיכה ("שמיכי"), חיתול, מוצץ, דובי, וכדומה.

 

5. לשקול הפסקת אכילה לילית - במידה והילד נרדם תוך כדי אכילה בלילה, ניתן להפחית או להפסיק את האכלות הליליות, כמובן עם התייעצות איש מקצוע רפואי.

 

6. שיתוף שני ההורים בהרדמה - בתהליך ההרדמה מומלץ לשלב בין ההורים כדי למנוע תלות בהורה אחד בלבד. ניתן לשבת על כיסא ליד מיטת התינוק ולהרחיק במעט את הכיסא בשלבים (כל מספר ימים), עד לשלב שבו כבר אין צורך בנוכחות ההורים בחדר בזמן ההירדמות.

 

 

רונית קינן – שירותי "טיפת חלב" פרטיים ויועצת שינה מוסמכת לתינוקות וילדים, יועצת למותג בפנטן לטיפול ומניעה של תפרחת חיתולים מבית באייר

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כמה שעות שינה הילדים צריכים?
צילום: shutterstock
מומלצים