שתף קטע נבחר

משרד השיכון: זינוק במחירי הדירות ברבעון

לפי נתונים חדשים של משרד השיכון, ברבעון הראשון של 2013 עלה המחיר הממוצע של דירה חדשה ב-9% ל-1.5 מיליון שקל. מחיר דירה יד שנייה טיפס ב-13% ל-1.13 מיליון. מזהיר: רבים עלולים למצוא עצמם ללא יכולת לעמוד בתשלומי המשכנתא

במשרד השיכון טוענים כי מחירי הדירות זינקו בשיעור ניכר ברבעון הראשון של 2013 - גבוה בהרבה ממה שטוענים בגופי ממשלה אחרים. כך עולה מנתונים מתוך חוברת מידע שחיבר האגף למידע וניתוח כלכלי במשרד, ואשר יפורסם בסוף השבוע.

 

כתבות נוספות על מחירי דירות בערוץ הנדל"ן :

 

על פי משרד השיכון, המחיר החציוני של דירה חדשה (המחיר שחצי מהמחירים היו גבוהים ממנו וחצי מהמחירים נמוכים ממנו) עלה ב-7% ברבעון הראשון של 2013 לרמה של 1.38 מיליון שקל. מהנתונים עולה עוד כי מחירה הממוצע של דירה חדשה עלה ב-9% ל-1.5 מיליון שקל.

 

מחירה החציוני של דירה יד שנייה עלה ב-11% לרמה של מיליון שקל. מחירה הממוצע של דירה יד שנייה עלה ב-13% לרמה של 1.13 מיליון שקל.

 

עוד אומרים במשרד כי ההחלטה המרכזית שנבחנת כיום בנוגע להטלת מס רכישה על משפרי דיור, צפויה לייקר משמעותית את מחירי הדירות לקבוצה זו בכ-50 אלף שקל בממוצע לדירה (לפי 3.5% לדירה של משפר דיור במחיר ממוצע של 1.35 מיליון שקל).

 

חשש: הרוכשים לא יעמדו בתשלומי המשכנתא

במשרד השיכון ניתחו את ההשלכות של עליית מחירי הדירות על היקף החוב של נוטלי המשכנתאות לבנקים. לטענתם, היקף החוב תפח ב-35% מאז שנת 2005, בעוד שרמות השכר שמרו על יציבות.

 

מכאן עולה, שלמרות הצעדים שנקט בנק ישראל בשנתיים האחרונות למיתון קצב נטילת המשכנתאות, החוב של הציבור לבנקים בשל רכישת דירות גדל בממדים קיצוניים - ומהווה סיכון ממשי ליציבות המערכת הבנקאית.

 

עוד אומרים במשרד השיכון כי אם יירדו מחירי הדירות בשיעור חד ומהיר, או במקרה שריבית בנק ישראל תעלה בקצב מהיר, עלולים אזרחים רבים למצוא את עצמם ללא יכולת לעמוד בתשלומי המשכנתא. הגידול המשמעותי בהיקף החוב בשנים האחרונות מגדיל את הסיכון לכך, שמספר רב של לקוחות שלא יעמדו בתשלומים, יגרום לקריסת בנק בישראל ולמשבר כלכלי בכל ענפי המשק.

 

"מחירי הנדל"ן עולים כמו פורפרה"

ארז כהן, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, הגיב לדברים ואמר כי "ממשלת ישראל איבדה לחלוטין את השליטה על מחיר הנדל"ן. מחירי הנדל"ן עולים כמו פורפרה שמסתובבת בלי הפסקה - מבלי שמישהו יכול עצור אותה. הבעיה בפורפרה, כידוע, היא שבסופו של דבר היא נופלת על הארץ ודוממת, ואני חושש מאוד שזה מה שעלול לקרות בסופו של דבר לנדל"ן הישראלי".

 

עוד הוסיף כי "כדי להציל את שוק הנדל"ן מקריסה מוחלטת, ומכלל סכנה מוחשית למשבר משכנתאות על הממשלה לנקוט ב-3 צעדים מידיים: לקחת שליטה מיידית על מכרזי הקרקע ולדאוג שמחיריהם יהיו נמוכים יותר; הסרה מיידית של כל החסמים והבירוקרטיה המיותרת, לא רק בהצהרות אלא גם בפועל; וקידום תוכניות פינוי-בינוי ענקיות באזור הביקוש. להערכתי, קיים פוטנציאל ל-300 אלף יחידות דיור כאלה".

 

לדברי כהן, הוזלת מחירי הקרקע והגדלת תכנון ושיווק הקרקע מכ-40 אלף יחידות דיור לשנה כיום, לכ-65 אלף במהלך העשור הקרוב, "תעצור את השתוללות, תספק מלאי למצב הקיים בשוק, תגדיל את ההיצע - ותוריד את מחירי הדיור".


פורסם לראשונה 11/06/2013 15:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים