שתף קטע נבחר

רוסיה: הומואים ולסביות נעצרו כי התנשקו בפומבי

הבית התחתון של הפרלמנט אישר חוק האוסר לקיים "תעמולה הומוסקסואלית". המשמעות: מצעדי גאווה או אפילו נשיקה חד-מינית ליד קטינים יגררו קנסות כבדים. עשרות פעילי מחאה התנשקו במופגן מול הפרלמנט, וכשהותקפו - נעצרו בעצמם

משטרת רוסיה עצרה היום (ג') יותר מ-20 פעילים לזכויות הלהט"בים (הומוסקסואלים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים) שהשתתפו ב"מחאת נשיקות" מחוץ לפרלמנט. מחאתם של הפעילים התקיימה בשעה שבתוך הפרלמנט נערכו המחוקקים לאשר חוק האוסר "תעמולה" הומוסקסואלית, חוק שנוי מאוד במחלוקת שארגוני זכויות אדם מזהירים כי עלול לאסור על הומואים ולסביות לגלות אהבה זה לזה בפומבי. הבית התחתון של הפרלמנט, הדוּמה, אישר לאחר מכן את החוק: 434 מחוקקים הצביעו בעד, אף לא אחד הצביע נגדו. כעת יעבור החוק לאישור הבית הפרלמנט והנשיא - ואין ספק כי הוא יאושר גם על ידיהם.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

פעילה שהפגינה נגד החוק הפוגע בלהט"בים (צילום: AP) (צילום: AP)
פעילה שהפגינה נגד החוק הפוגע בלהט"בים(צילום: AP)

 

החוק שאושר בפרלמנט הרוסי הוא אחד משורה של צעדים סוציאליים-שמרניים שהחלה רוסיה לקדם מאז בחירתו של ולדימיר פוטין לכהונה שלישית כנשיא.

 

מספרם של הפעילים הלהט"בים שהפגינו מחוץ לפרלמנט היה נמוך בהרבה מזה של המפגינים מנגד, כ-200 איש לערך, שהקיפו אותם וצעקו "רוסיה אינה סדום". הם זימרו תפילות נוצריות אורתודוכסיות והצטלבו, וגם זרקו ביצים לעבר המפגינים הגאים.


עימותים בצהריים ליד הפרלמנט הרוסי (צילום: AP) (צילום: AP)
עימותים בצהריים ליד הפרלמנט הרוסי(צילום: AP)

 

אחרי עימות שבמהלכו הותקף פעיל גאה, הופל לקרקע וספג בעיטות מצד פעילים נגד הומוסקסואלים, החלה המשטרה לעצר את המפגינים הלהט"בים ולהעלות אותם לאוטובוסים שהמתינו בקרבת מקום. העיתונאית מאשה גסן, מתנגדת של פוטין, סיפרה כי הייתה בין 24 האנשים

שנלקחו למשטרה.

 

הדוּמה, הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, אישר את החוק נגד "תעמולה הומוסקסואלית" למרות הביקורת במערב שלפיה הוא שולל חירויות בסיסיות והדאגה בקרב פעילים שהחוק יעודד פשעי שנאה נגד הומוסקסואלים. לפי החוק, תיאסר "תעמולה של יחסי מין לא-מסורתיים" בקרב קטינים, והוא יטיל קנסות כבדים על המפרים אותו. "יחסי מין מסורתיים הם כאלה המתקיימים בין גבר לאישה, שהם התנאי לשימור ופיתוח העם הרוסי הרב-אתני", הסבירה המחוקקת ילנה מיזולינה בדומה היום. "היחסים האלה הם אלה הזקוקים להגנה מצד המדינה".

 

מבקרי החוק - גירסה ארצית של חוקים שכבר קיימים בכמה ערים ברוסיה, כולל עיר הולדתו של פוטין סט. פטרסבורג - טוענים שהוא יאסור למעשה כל מצעד גאווה שהוא, והם חוששים גם שהחוק יוכל לאפשר את העמדתו לדין של כל מי שיביע תמיכה בהומוסקסואלים. "יש כבר מספיק לחץ ואלימות כלפי גאים, ועם החוק הזה זה רק יחמיר", אמרה ויקטוריה מליאסובה, בת 18, בעודה ניצבת מחוץ לפרלמנט. "אני לא לסבית, אבל באתי כדי לעמוד כאן על הזכויות שלי ועל זכויותיהם של אנשים אחרים לאהוב את מי שהם רוצים".

 

מחאת הנשיקות. "באתי לתמוך בזכות לאהוב את מי שאתה רוצה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחאת הנשיקות. "באתי לתמוך בזכות לאהוב את מי שאתה רוצה"(צילום: AFP)

 

פוטין, שאימץ את הכנסייה האורתודוכסית הרוסית כסמכות המוסרית בניסיון לגייס לעצמו עוד תמיכה פוליטית, מנסה לקדם ערכים חברתיים שמרניים מאז שניצח בבחירות ונבחר לכהונה שלישית כנשיא במאי אשתקד. הנשיא בן ה-60 דוחה את הטענות כי רוסיה מפלה הומואים, אך

מתח ביקורת עליהם בטענה שהם מונעים את הגדלת אוכלוסיית רוסיה, שהצטמצמה משמעותית מאז קריסת ברית המועצות ב-1991.

 

פעילי זכויות אדם אומרים שמספר מקרי האלימות נגד הומוסקסואלים גדל מאז שפוטין חזר לקרמלין בתום ארבע שנים שבהן כיהן כראש ממשלת רוסיה, וכי האלימות הזו שואבת עידוד מהחוק החשד ומהיבטים נוספים של האג'נדה השמרנית של פוטין. בחודש האחרון אישרה משטרת רוסיה כי לפחות שני בני אדם נרצחו באכזריות על רקע הומופובי. אישור משטרת רוסיה שרצח נעשה על רקע כזה נחשב לא-שגרתי, ופעילים רבים טוענים כי לאורך השנים וגם כיום מקרי אלימות רבים נגד להט"בים אינם מקוטלגים ככאלה כדי לא לחשוף את האמת בפני הציבור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פעילות מתנשקות מול הפרלמנט הרוסי, היום
צילום: AFP
מומלצים