שתף קטע נבחר

תיאום ישראלי-אמריקני: '18 מטרות כימיות בסוריה'

המגזין "טיים" מפרט את שיתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב. גורמים ישראלים אמרו כי אם אסד ייפול, יותקפו 18 אתרים שבהם מאוחסן נשק להשמדה המונית. טרם ברור מי יפציץ בפועל

כך נערכות ישראל וארצות הברית לתקיפת הנשק הכימי: בזמן שארצות הברית נערכת לחימוש המורדים, לאחר שהבית הלבן קבע כי נשיא סוריה בשאר אסד חצה את הקו האדום שהציב לו הנשיא האמריקני ברק אובמה, מפרטת כתבה במגזין "טיים" מתי ואיך יתקפו ישראל וארצות הברית את מאגרי הנשק הכימי.

 

לפי הכתבה, שתי המדינות הכינו מספר תרחישים שיאלצו אותן לפעול בדחיפות כדי לפגוע ולהשמיד את ארסנל הנשק הלא קונבנציונלי הסורי. גורמים צבאיים ומודיעיניים ישראלים אמרו ל"טיים" כי אחד התרחישים הוא יציאה פתאומית של אסד מהזירה - אם בבריחה למדינה אחרת, אם במוות או פשוט בהיעלמות.

מתאמים עמדות בפנטגון. הייגל ויעלון (צילום: AP) (צילום: AP)
מתאמים עמדות בפנטגון. הייגל ויעלון(צילום: AP)

 

נפילת אסד עשויה לפיכך להוביל את שתי המדינות לתקיפות של כ-18 מחסנים ואתרים אחרים שבהם מאוחסן הנשק להשמדה המונית. בנוסף, יתקיימו מבצעים לחיפוש הנשק ולהשמדתו אם ייפול בידי המורדים, שכוללים גם קיצונים איסלאמיים המזוהים עם אל קאעידה, כארגון "ג'בהת אל נוסרה". 

 

הגורמים הישראלים הדגישו כי טרם הוחלט אם ישראל וארצות הברית יתקפו יחדיו, או שאחת מהן תפעל לבדה. אבל לפחות לפי הישראלים, התוכניות האמריקניות כוללות הצבת כוחות בשטח סוריה וגלי תקיפה, כדי להבטיח שהנשק הכימי והביולוגי ינוטרל. הלילה דווח ב-CNN כי המורדים יקבלו מהאמריקנים נשק קל, תחמושת ואולי אף נשק נגד טנקים.

 

ה-V-22. בדרך לישראל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ה-V-22. בדרך לישראל(צילום: AFP)

 

לפי גורמי צבא ישראלים, המודיעין האמריקני כבר מחזיק זמן רב במידע שאסד השתמש בנשק כימי. הם אמרו כי לאמריקנים היה אותו מידע שהיה לתא"ל איתי ברון, שהודיע ב-23 באפריל כי נעשה שימוש בסארין במלחמת האזרחים. "אנחנו משתפים", אמר גורם מודיעין ישראלי, "לאמריקנים היה את כל המידע". עם זאת, רק שלשום הודיע הבית הלבן כי אכן נעשה שימוש בגז סארין - לפחות בשני מקרים במהלך הלחימה בחלב.

 

הישראלים אמרו ל"טיים" כי שליחת מטוסי F-16 אמריקנים לירדן והצבת סוללות פטריוט במדינה - לכאורה עבור תרגיל צבאי - מהווים מסר לסוריה. "זה מציב כוח תקיפה ליד גבול סוריה. זה מסר ברור", אמר אותו גורם, והבהיר כי המסר מכוון לא רק לאסד, אלא גם לאיראן. "זו קפיצה קטנה מהמפרץ".

 

כחלק מאותו שיתוף פעולה ישראלי-אמריקני, נפגש שר הביטחון משה (בוגי) יעלון עם שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל. הפגישה התקיימה בלשכתו של הייגל בפנטגון, וקדמה לה טיסה שקיים יעלון במסוק-מטוס V-22, שאותו אמורה ישראל לרכוש. בנושא הסורי אמר יעלון כי "הניצחון של אסד בקוסייר הוא לא נקודת מפנה במלחמת האזרחים בסוריה, ואני לא מאמין שהוא במומנטום לנצח. הוא שולט רק בארבעים אחוז משטחה של סוריה. חיזבאללה מעורב בלחימה בסוריה וספג נפגעים רבים בקרבות, וככל שידוע לנו מדובר ביותר מאלף נפגעים. עלינו להיות מוכנים למלחמת אזרחים ארוכה עם עליות וירידות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעלון והייגל. מאחור: המטוס מסוק
צילום: AFP
נפגעים מנשק כימי בסוריה
מומלצים