שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

סוף לקמטים: 10 טיפים על טיפולי בוטוקס

מסיבות בוטוקס רק גורמות לנזק, אסור לבצע הזרקות לעתים קרובות מדי וחשוב לקבוע מראש את צורת הגבות הרצויה. ד"ר אודי בר עם מדריך מפורט לכל מה שצריך לדעת לפני ואחרי הזרקת הבוטוקס

מזהים קמטים בין הגבות למרות שאינכם כועסים? המצח שלכם נראה מקומט וחרוש דאגות גם כשאתם נחים ונהנים? זוויות העיניים שלכם נותרות חרוצות קמטים לאחר שהפסקתם לחייך? אלה הם בדיוק הקמטים, המכונים "קמטי הבעה" , הניתנים לתיקון על ידי טיפולי הבוטוקס.

 

 

טיפולי בוטוקס מבוססים על יצירת שיתוק זמני בשרירי ההבעה הזעירים בפנים ובכך מביאים להחלקת הקמטים הנוצרים מהבעות האופייניות שלנו ונחרתות עם השנים בפנינו. להשפעתם הייחודית של טיפולי הבוטוקס על קמטי ההבעה אין למעשה עדיין כל תחליף כיום והם נותרים חיוניים גם לאחר מתיחות פנים או טיפולי פילינג עמוק.

 

עם זאת, טיפולי הבוטוקס המבוססים על הרעלן החזק ביותר בעולם, עלולים גם להיות כרוכים בתופעות לוואי ותוצאות אסטטיות לא רצויות אשר למרות כי הפיכות, לעיתים נדרשים שבועות רבים עד להיעלמותן המלאה.

 

עוד מדריכים לחיים בריאים

 

כדי להפיק המרב מטיפולי הבוטוקס ולצמצם למינימום את הסיכון הכרוך בהם להלן עשר עצות שימושיות בטרם ולאחר ביצוע טיפולי בוטוקס.

 

1. אל תתפתו לבצע טיפולי בוטוקס במסיבות

או בנסיבות בהן אין הקפדה מלאה על אבחון מדויק, חיטוי והכנת העור לטיפול. למרות כי מדובר לכאורה בטיפול קוסמטי, הרי שמדובר בטיפול רפואי לכל דבר המחייב ריכוז מלא ותשומת לב אישית של הרופא לכל מטופל.

 

למשל, טיפולי בוטוקס אסור לבצע בנשים הרות או מיניקות, הוא גם אסור ללוקים במחלות נוירולוגיות הגורמות לחולשת שרירים ובקרב הנוטלים תרופות כגון אנטיביוטיקה ממשפחת האמינוגליקוזידים ( גנטמיצין ונאומיצין) ותרופות נגד דלקות מפרקים מסוג פנצילאמין.

 

בוטוקס גם אין להזריק לפצעים וגם שרידי איפור שנותרו באזור המטופל עלולים להפוך לקעקוע קבוע בעור עקב החדרת הפיגמנטים פנימה באמצעות המחט הדקיקה.

 

2. אל תבצעו טיפולי בוטוקס לעתים קרובות מדי

טיפולי בוטוקס המתבצעים לעתים תכופות יותר מאשר אחת ל 3-4 חודשים עלולים לגרום לעלייה בייצור נוגדנים בגופנו כנגד רעלן הבוטוקס ובכך לגרום לעמידות הגוף לטיפול ולצמצום דרמטי של משך השפעתו בעתיד.

 

אם תקפידו דווקא על שמירת פרקי זמן קצובים בין הטיפולים, תוכלו לשים לב כי התוצאה המתקבלת משתבחת עם העלייה במספר הטיפולים ופרקי הזמן עד להזדקקותכם לטיפול הבא הולכים וגדלים.

 

3. המתינו 3 שבועות לאחר הטיפול להערכת התוצאות

השפעתם של טיפולי בוטוקס ניכרת במלואה רק לאחר כ- 21 ימים. תוספת של רעלן בטרם הושגו התוצאות הסופיות עלולה לגרום לשיתוק יתר של שרירים ולתוצאה אסטטית לא רצויה.

 

4. לאחר ביצוע טיפול בוטוקס השתדלו לא לזוז עד למחרת

הצלחתו של טיפול הבוטוקס תלויה בבחירה המדויקת של הרופא המטפל בשרירים הזעירים בפנים אותם הוא בוחר להרפות. עיסוי העור או ביצוע פעילויות גופניות כגון שחייה וריצה בשעות הראשונות שלאחר הטיפול עלולים לגרום לרעלן הבוטוקס המוזרק לנדוד ממקומו ובכך לשתק שרירים נוספים בפנים ולפגוע בתוצאה המבוקשת הסופית.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

5. הימנעו מטיפולי בוטוקס אם אתם בני 65 ויותר

למרות כי קמטים אינם נעלמים לאחר הפרישה לפנסיה, הרי שעם העלייה בגיל מופיעה היחלשות בשרירי גופנו הבאה לידי ביטוי גם בשרירי הפנים האחראים על קמטי ההבעה שלנו.

 

בטווח גילאים זה התרופפות רקמת החיבור בעור- הקולגן והאלסטין, היא התורם המרכזי למראה האופייני לגיל , וכאן דווקא טיפולים אחרים כגון טיפולי לייזר ומילוי קמטים הם המתאימים יותר.

 

ניסיון החלקת קמטי הבעה באמצעות בוטוקס בגיל המבוגר עלולה לגרום לנסיגה נוספת של מתאר קווי הפנים ולסיכון גדול יותר לתופעות לוואי כגון חולשת עפעפיים או צניחה לא מחמיאה של המצח וקו הגבות .

 

6. לפני  הטיפול תאמו עם הרופא את צורת הגבות הרצויה

באמצעות טיפולי בוטוקס ניתן לשנות באופן קיצוני את הזווית החיצונית של קשת הגבות, גובהן והמראה הכללי שלהן. המיקום המדויק בו מוזרק הבוטוקס ייקבע את תוצאות הטיפול האסטטי.

 

מאחר שלגבות תפקיד חשוב במבע הכללי של הפנים, ועיצובן הוא גם אמירה אופנתית, על עיצובן הסופי להלום את סגנונכם האישי וטעמכם הפרטי. בגלל חשיבות הדבר, אל תהססו לדון אודות המראה המועדף עליכם בטרם ביצוע הטיפול. לעיתים דווקא הגבות הן המסגירות טיפול בוטוקס כושל.

 

7. הימנעו מתיקון יתר של קמטי המצח והזעף

במקרים בהם קמטי הזעף נחרצו עמוקות בין הגבות ובמקרים בהם קמטי המצח עמוקים במיוחד ואינם נמחים לגמרי מרקמת העור לאחר טיפול הבוטוקס הראשון (למרות תגובה תקינה והרפיית השריר) כדאי להמתין מספר חודשים במהלכם העור המקומט הולך והופך לחלק יותר בהדרגה.

 

לקמטים עמוקים יש מבנה רקמתי הדומה לצלקת, ולעיתים למרות כי העור מתוח ושרירי ההבעה רפויים, נותר שריד ברור מקמט ההבעה החרוץ בעור המשתפר רק עם חלוף הזמן. אין להתפתות לביצוע טיפולים חוזרים ונשנים בכמויות רבות של בוטוקס על מנת להחליק הקמטים ב"כל מחיר" מאחר והחלשת יתר של השרירים באזורים אלה תורמת ליצירת מראה עייף ושמוט שאינו מחמיא ו"מסגיר" את ביצוע הטיפול למרחוק.

 

8. טיפולי בוטוקס אינם משמשים רק לחלקת קמטים

במהלך השנים מאז נתגלו ואושרו טיפולי הבוטוקס להחלקת קמטי הבעה, פותחו יישומים אסטטיים ורפואיים רבים נוספים לטיפולי הבוטוקס וזאת כמובן מעבר לשימוש הוותיק בו כטיפול מרכזי בילדים הנולדים עם שיתוק מוחין מזה עשורים רבים.

 

כיום טיפולי הבוטוקס משמשים גם להצרת לסת רחבה, טיפול חיוני בקרב נשים הסובלות ממאפיינים גבריים של הפנים בדמות של לסת מרובעת ורחבה מהקוטר שבין פסגות הלחיים, והם גם חיוניים לגברים במהלך תהליכים לשינוי מין וחוסכים פעמים רבות את הצורך בטיפולים כירורגים מסובכים וקשים הכרוכים בשיוף עצמות הלסת התחתונה.

 

טיפולי הבוטוקס נחוצים לעיתים גם לאחר ניתוחי אף בכך שמאפשרים תיקון קפלים מצידי האף העלולים להופיע לאחר הניתוח ולהחמיר שנים אחריו.

 

מעבר לכל אלה טיפולי בוטוקס משמשים כיום גם להפסקת הזעה בבתי השחי, עובדה חשובה במיוחד במקרים של הזעת יתר או אלרגיה לדאודורנט וגם משמשים כטיפול יעיל במיגרנה.

 

9. בדקו אפשרות לטיפולי בוטוקס לפני ניתוח עפעפיים עליונים

ניתוחי עפעפיים, במהלכם מסירים את עודפי העור השמוטים מהעפעף העליון אמנם נחוצים, אך גם עלולים להיות כרוכים בצלקת הנראית לעין או במבע עיניים פקוח מידי. ניתוחים אלה ניתנים במקרים רבים לדחייה (בעיקר בקרב מטופלים עד לגיל 55 ) בשנים רבות באמצעות טיפולי בוטוקס.

 

טיפולי בוטוקס באזור העיניים והגבות תורמים להרמה ניכרת וברורה לעין של קשת הגבה ובעקבותיה עולה גם העפעף העליון ונמוג לעיתים קרובות גם קפל העור המטריד.

 

10. אם אחרי טיפול ראשון אין שינוי ברור - ותרו על הבוטוקס

מיעוט קטן מהאוכלוסייה, כאחוז אחד על פי מחקרים אחרונים, עמיד בפני רעלן הבוטוקס ואינו מאפשר לו לבצע את תפקידו כמרפה ומשתק שרירים.

 

אם ביצעתם טיפול בוטוקס ולא הבחנתם בכל שינוי ניכר לעין כעבור 21 יום, וגם לאחר ביקורת והזרקה נוספת לא ניתן היה להבחין בכל שינוי ניכר וברור הרי שכנראה אתם נמנים על קבוצת העמידים לטיפול.

 

אין כל תועלת להמשיך ולהזריק בוטוקס בכמויות גדלות והולכות, ועליכם פשוט לנסות ולהיעזר בטכניקות אחרות להחלקת הקמטים כגון הזרקת חומרי מילוי וטיפולי לייזר המתאימים לכם.

 

הכותב הוא רופא כללי, יועץ מומחה לתוספי תזונה ורפואה אסתטית

  

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כל מה שצריך לדעת לפני הזרקת בוטוקס
צילום: Index Open
צילום: איליה מלניקוב
ד"ר אודי בר
צילום: איליה מלניקוב
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים