שתף קטע נבחר

שליחות קטלנית: תסריט על אלימות שנולדה מאמונה

סרטו המדובר של מני יעיש, "המשגיחים" - מבוסס על חוויות המסע שלו בעקבות האמונה, בעיר הולדתו המתחרדת בת ים. התוצאה, מבחינתו, יותר ממספקת: "אני מכיר לפחות שלושה אנשים שרוצים לחזור בתשובה בגלל הסרט"

ההצלחה הגדולה שלה זכה הסרט "המשגיחים" כבר זכתה לכיסוי תקשורתי נרחב, אך מה שפחות ידוע הוא הקשר האישי בין עלילת הסרט וגיבוריו, לבין חייו האישיים של במאי הסרט, מני יעיש. הוא תיאר ברגישות את הווי החיים בבת ים כיום, את החיבור בין המצוקה הקיומית לאמונה יוקדת - ואת סכנה כאשר שניהם מתחברים.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

חלקים מהתסריט לקוחים מתהליך התשובה שיעיש עבר בעצמו, והוא מגדיר אותו: "סרט על אמונה". "עברתי תהליך בעת כתיבת התסריט", הוא מספר  ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית". "זו לא חזרה בתשובה, כי לא עזבתי אף פעם. הייתי כל הזמן בתשובה, אבל התחלתי להתחזק יותר, לקפיד יותר. בתקופה שבה כתבתי את הסרט, האמונה שלי בערה. הצלחתי להסתכל אחורה ולראות את כל הטעיות והפגמים שלי ושל אחרים, ובמיוחד את האלימות בשם הדת, שזה האיסור המוחלט שהסרט מתעסק בו".

 

יעיש שגדל בבת ים ומבסס עליה את סרטו, נזכר בחיוך כי פעם היו אומרים שראשי התיבות של העיר הם "בוא תראה, יש מכות", "ואילו היום זה 'בוא תראה, יש משיח'. זו עיר מלאת אמונה".

 

כחלק מהכיוון האמוני של הסרט ויוצרו, נערך בסוף כל יום צילומים שיעור תורה קטן על הסט. "אני מכיר לפחות שלושה אנשים שרוצים לחזור בתשובה בגלל הסרט", יעיש מסכם בסיפוק. "שהתעורר בהם צורך פתאום ללכת לבית כנסת ולהניח תפילין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בת ים - עיר מלאת אמונה". מני יעיש
מומלצים