שתף קטע נבחר

מחאת הגז: 10 נעצרו בהפגנה מול בית נתניהו

עשרות בני אדם הפגינו נגד יצוא הגז מול בית ראש הממשלה בבירה, וצפויים למחות גם מול ישיבת השרים בבוקר

כ-200 בני אדם הפגינו הערב (שבת) מול בית ראש הממשלה בירושלים נגד ההחלטה על יצוא הגז. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב, בן היתר: "יצוא הגז הוא לא חוקי" ו"לא ניתן את הגז לטייקונים". עשרה מהם נעצרו.

 

"גנבים, תחזירו לי את המדינה", הערב בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"גנבים, תחזירו לי את המדינה", הערב בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

המחאה יצאה לדרכה מכיכר ציון בבירה, והמפגינים ניסו לחסום בדרכם לבית ראש הממשלה את תנועת הרכבת הקלה. כשניסו לחסום גם את הכבישים באתר ההפגנה, פונו על ידי המשטרה. חלק מהמפגינים צפויים להעביר את הלילה בכיכר ציון ולצאת משם עם בוקר להפגנה נוספת מחוץ לישיבת הממשלה, שם צפויים השרים לאשר את ההחלטה על ייצוא הגז.

 

"נעשה כל מה שאנחנו יכולים כדי שההחלטה תובא להכרעה בכנסת", אמרה מיכל שוקרון מתנועת "מגמה ירוקה". לדבריה, "על כל אחוז שמייצאים מהגז המדינה תפסיד עשרה מילארד שקלים כי אחר כך נצטרך לייבא דלקים יקרים יותר. מה שנתניהו, לפיד וסילבן שלום לא סיפרו לנו הוא שמתוך המכסה שהושארה למדינה הם מאפשרים לייצא גם למדינות גובלות".

 

בתום חודשים ארוכים של לחצים והתלבטויות, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו כי כמות הגז שתישמר למשק

הישראלי תוגדל מ-450 מיליארד מטר מעוקב - שעליהם המליצה ועדת צמח - ל-540 מיליארד מטר מעוקב. עם זאת, ממכסה זו יוכלו ראש הממשלה ושר האנרגיה לאשר מכירת גז לירדן.

 

כמות הגז שתותר לייצוא תנוע בין 260 מיליארד מטר מעוקב (על פי הערכת הכמות השמרנית של ועדת צמח) ל-360 מיליארד מטר מעוקב (על פי הערכת כמות אופטימית יותר). על פי ההערכה האופטימית, 60% מהגז יישמר לצורכי המשק הישראלי ו-40% יימכר לחו"ל. ועדת צמח המליצה לייצא כ-50% על פי הערכת הכמות האופטימית.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה בירושלים, הערב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים