שתף קטע נבחר

אורלי ויינרמן במחאת הגז: חושבים רק על טייקונים

השחקנית הצטרפה לעשרות מפגינים מול משרד ראש הממשלה, במחאה על ההחלטה לייצא גז מישראל שהשרים צפויים לאשר. "עוד נשלם הרבה על הגחמה הרגעית הזו", היא טענה. נתניהו הסביר לשרים: "לא ניכנע לפופוליזם"

מפגינה תחת השמש: "עובדים כאן בשביל הטייקונים בלבד", כך הסבירה הבוקר (יום א') השחקנית אורלי ויינרמן בהפגנה שבה השתתפה יחד עם עוד כ-30 בני אדם נגד ההחלטה על ייצוא הגז. המחאה התקיימה בפתח משרד ראש הממשלה, והמפגינים נשאו שלטים: "עוצרים את שוד הגז", "גז ולא גזירות", "משאירים את הגז הטבעי בישראל".

 

על פי הצעת המחליטים שתעלה היום לאישור הממשלה, חברות הקידוח יוכלו לייצא כ-40% מהגז שהתגלה מול חופי ישראל לחו"ל. בימים האחרונים גובר הלחץ על הממשלה להעביר את ההכרעה בנושא למליאת הכנסת, לאור הרגישות שבהחלטה.

  

ההחלטה על ייצוא הגז - עוד עדכונים ב-ynet:

מחאת הגז: 10 נעצרו מול בית נתניהו

ההכרעה על הגז תעבור לכנסת?

 

בתום חודשים ארוכים של לחצים והתלבטויות, החליט בשבוע שעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי כמות הגז שתישמר למשק הישראלי תוגדל מ-450 מיליארד מטר מעוקב - שעליהם המליצה ועדת צמח - ל-540 מיליארד מטר מעוקב. עם זאת, ממכסה זו יוכלו ראש הממשלה ושר האנרגיה לאשר מכירת גז לירדן.

 

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

המפגינים בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המפגינים בירושלים(צילום: גיל יוחנן)
 

כמות הגז שתותר לייצוא תנוע בין 260 מיליארד מטר מעוקב (על פי הערכת הכמות השמרנית של ועדת צמח) ל-360 מיליארד מטר מעוקב (על פי הערכת כמות אופטימית יותר). על פי ההערכה האופטימית, 60% מהגז יישמר לצורכי המשק הישראלי ו-40% יימכר לחו"ל. ועדת צמח המליצה לייצא כ-50% על פי הערכת הכמות האופטימית. 

 

אחד המפגינים, אלעד הוכמן מארגון "מגמה ירוקה", הסביר: "אנחנו מוחים נגד ההחלטה להעביר את מחטף הגז. חייבים להעביר נושא כזה לדיון ולשיח ציבורי. אסור להעביר החלטה כזאת בישיבה סגורה תוך כדי מחטף". המפגינים קראו "לא למדינה של טייקונים", וכן קראו לשר האוצר יאיר לפיד ולשר האנרגיה סילבן שלום להתפטר מתפקידם, וטענו כי הממשלה מושחתת.

 

ויינרמן העידה על עצמה: "מאוד מפריעה לי ההתנהלות של הממשלה בנושא, והיא משקפת התנהלות כללית שלה בנושאים שונים. המחשבה היא קודם כול האינטרסים של הטייקונים ושל השרים עצמם, רק לאחר מכן מחשבה על האזרח אם בכלל". ויינרמן הסבירה כי "הגז הזה יכול לשמש לתעשייה ירוקה, לתחבורה, אבל נראה שעובדים כאן בשביל הטייקונים בלבד. אנחנו עוד נצטרך לייבא גז ונשלם עליו פי כמה בגלל הגחמה הרגעית הזו".

 

הקריאה להעביר את ההכרעה על ייצוא הגז לכנסת, קיבלה בסוף השבוע חיזוק מחוות דעת שפרסם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט. הוא הסביר כי "הצעת ההחלטה מהווה לעמדתנו 'הסדר ראשוני' שעל פי טיבו ומהותו צריך להיקבע על ידי הכנסת. זאת בשל היקפה המשמעותי של הצעת ההחלטה, מהותה הבין-דורית והיותה נתונה במחלוקת ציבורית".

 

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי את ההחלטה קיבלו הוא ושריו לאחר בחינת הנושא לעומקו. "לא נסחפנו בגלי הפופוליזם ששוטפים את המדינה והעולם. עשינו את הדבר הנכון למדינת ישראל. הדבר החשוב עכשיו הוא לזוז מהר". הוא הזהיר כי "משקיעים יכולים לאבד תקווה ויכולים לחשוב שניכנע ללחצי הפופוליזם או לבירוקרטיה. אבל אנחנו רוצים לזוז מהר. ובלי שיהיה ייצוא גז, לא יהיה גז בשוק המקומי. אלה התנאים הבסיסיים".

 

בהפגנה שנערכה אתמול מול ביתו של נתניהו נעצרו תשעה מפגינים בגין חסימת כבישים, תקיפת שוטרים והכשלתם בעת ביצוע עבודתם, הם הובאו הבוקר לבית המשפט לשחרור בתנאים מוגבלים. שלושה מהם הורחקו מירושלים למשך עשרה ימים בערבות צד ג' וערבות עצמית בסך 3000 ש"ח כל אחד. חמישה נוספים הורחקו מבית ראש הממשלה וסביבתו למשך עשרה ימים. חשוד תשיעי שוחרר ללא תנאים מגבילים.

 

בהחלטתה קובעת השופטת כי בחומר שהוגש לפניה עולה כי קיים יסוד סביר לחשד כי לפיה העצורים נטלו חלק בהתקהלות שהובילה לשיבוש התנועה בעיר ולהפרעת התנהלותה התקינה. המשטרה תמליץ להעמיד לדין את כלל המעורבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוחים מול הישיבה
צילום: גיל יוחנן
ויינרמן עם המפגינים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים