שתף קטע נבחר

הצעת חוק: הטפת לאינתיפיאדה? תודח מהכנסת

בימין זועמים בעקבות המחאה הקולנית של הח"כים הערבים במליאה. ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) מציעה לקבוע כי "חוק יסוד: הכנסת" יחול עם הח"כים גם לאחר בחירתם. עם זאת, בהצעה צוין כי הפסקת כהונה תהיה מותנה ברוב של שני שלישים מחברי ועדת הכנסת

אחרי הדיון הסוער בכנסת בסוגיית הסדרת התיישבות הבדואים בנגב פועלים כעת בימין בניסיון להביא לריסון מהלכיהם של חברי הכנסת הערבים: יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, החליטה לקדם היום (ג') חקיקה כדי למנוע את מה שהגדירה "הסתה מתוך בית המחוקקים" של חברי הכנסת הערבים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

סיכול החיסול: 'הניצול ממטען החבלה ביקש לנקום'

המאבק של הקצינה: "אלחם לאמץ את אחייני"

 

אמש, סערו הרוחות במליאה סביב העלאת החוק להצבעה. עוד בטרם אושר החוק להצבעה בקריאה ראשונה ברוב דחוק של 43 תומכים לעומת 40 מתנגדים, קרעו כמה מחברי הכנסת הערבים

את הצעת החוק הממשלתית וח"כ אחמד טיבי אף שפך עליה מים מעל הדוכן.

 

אחרי תגובות קשות בימין, מציעה ח"כ שקד לערוך שינוים בחוק יסוד: הכנסת ולקבוע סנקציות גם על חברי כנסת מכהנים ולא רק לפני ההתמודדות לכנסת. שקד ממקדת את הצעת החוק שלה בעיקר בתגובה לדברים שאמר ח"כ עפו אגברייה (חד"ש) במליאה: "אני בעד זה שתהיה אינתיפאדה חדשה, כי אתם עושים נכבה חדשה לבדואים בנגב".

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "'חוק יסוד: הכנסת' קובע כיום כי מועמד לא ישתתף בבחירות לכנסת ולא יהיה אדם מועמד בבחירות לכנסת, אם יש במטרותיה או במעשיה של הרשימה או במעשיו של אדם, לפי העניין, במפורש או במשתמע משום שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות או תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב".

 

לפי החוק הנהוג כעת, במקרים מסוג זה, אדם לא יוכל להיבחר לכנסת. בהצעת החוק שהגישה, ח"כ שקד מבקשת "לתקן את החוק כך שימנע מחברי הכנסת גם לאחר הבחירות לכנסת

 לפעול בניגוד לסעיפים". שקד מפרטת בהצעה כי "הפסקת חברותו של ח"כ היא אינה דבר של מה בכך ולכן מתנה זאת ברוב של שני שלישים מחברי ועדת הכנסת ואישור ההחלטה על ידי בית משפט העליון ברוב של שבעה שופטים".

 

במקביל, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין פנה לוועדת האתיקה וביקש לקיים דיון בהתנהגותם של חברי הכנסת הערבים אמש במליאה. עוד לפני החלטת ועדת האתיקה בנושא, אדלשטיין יקיים היום דיון בנושא בלשכתו ויחליט אילו סנקציות להפעיל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים