שתף קטע נבחר

עבודה ראשונה: כך תדעו איפה לעבוד בחופש

המעסיק מקדיש זמן להכיר אתכם? דואג ליישר אתכם קו ביום ובתחילת המשמרת? מעניק לכם סמכויות? כך תדעו אם בחרתם מקום עבודה נכון לימי החופש הגדול

כשבוע חלף מאז שבני הנוער יצאו לחופש הגדול ותקופת ההסתגלות הכוללת השלמות שינה ורביצה בים עומדת להסתיים. בימים הקרובים יחלו צעירים רבים לחפש אחר מקום עבודה לחודשי הקיץ, אך כיצד הם יכולים באמת לדעת אם המקום שמצאו באמת מקפיד על הזכויות המגיעות להם כבר עם התחלת עבודה, ולחסוך מעצמם עוגמת נפש בהמשך?

 

עוד על עבודה לנוער - בערוץ קריירה:

 

בין הענפים המאופיינים בהעסקת צעירים ענפי המלונאות והמסעדנות, אולמות אירועים וקייטרינג, קייטנות ובריכות שחייה. עם זאת בשטח, כפי שמלמדים נתוני אגף האכיפה של משרד הכלכלה, מבוצעות הפרות רבות של זכויות העובדים, בהן אי תשלום שכר מינימום, העסקה מעבר לשעות המותרות ובשבתות ואי מתן הפסקות בעבודה כנדרש.

 

בסיוע יצחקי קורן, סמנכ״ל השיווק בסינריון, המתמחה במתן פתרונות תוכנה מתקדמים לניהול ההון האנושי בארגון, גיבשנו טיפים שיעזרו לכם לגלות מראש אם מדובר במקום עבודה שמקפיד על זכויותיכם. הטיפים רלוונטיים גם למעסיקים שרוצים לבצע מספר צעדים פשוטים שימנעו מראש הפרה של זכויות העובדים הצעירים.

 

המעסיק הקדיש זמן להכיר אתכם?

קורן מבהיר כי בשלב הראשון, לאחר שהמעסיק מוודא כי לנער או לנערה יש פנקס עבודה כחוק מטעם לשכת שירות התעסוקה - עליו להקדיש זמן להכיר אותם. "אין מדובר רק בתיאום ציפיות, שהוא מומלץ ככלל ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בעבודה ראשונה, אלא בהיכרות אישית שמספקת למעסיק תמונה ברורה לגבי הנתונים האישיים של העובד או העובדת", הוא מבהיר.


 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

למעסיק ממליץ קורן לערוך רשימת העובדים באופן מסודר לפי גילם וסוג חוזה ההעסקה שלהם, ולהשלמת המשימה - לעדכן את ראשי המשמרות ביכולות ובהגבלות התעסוקתיות של כל אחד ואחת".

 

"יישור קו" בתחילת ובסוף משמרת:

החוק מתיר להעסיק בני מגיל 14 ומעלה, עד 8 שעות ביום ועד 40 שעות בשבוע, לא יאוחר מהשעה 20:00. בני 16 ומעלה מותר להעסיק עד 9 שעות ביום, עד 40 שעות שבועיות ולא יאוחר מהשעה 22:00.

 

עם זאת קורן מפרט כי בתחומי השירותים והמזון, הפופולאריים בקרב עבודת בני נוער – חשופים הצעירים במיוחד להפרות בתחום. "בחודשי הקיץ יש תכונה רבה במרכזי הקניות, הבילויים, המלונאות והבידור עד לשעות הקטנות של הלילה. מכיוון שמרבית בני הנוער עובדים במשמרות, לעיתים זמני ההתחלה והסיום מהווים פתח לחילוקי דעות ואף להפרות משפטיות".


כיצד אפשר לדעת כבר בהתחלה שהמעסיק יקפיד על ההוראות הללו? קורן ממליץ לוודא כי המעסיק מקדיש זמן לעובד בתחילת ובסיום המשמרת. " למרות הלחץ ולמרות שלפעמים הזמן הוא מצרך נדיר - חשוב להקדיש מספר דקות בתחילת המשמרת ובסוף המשמרת לנער או לנערה המתחילים או מסיימים אותה", הוא מסביר.

 

בין היתרונות מונה קורן ניטור טוב יותר של זמני התעסוקה, יצירת תחושת "משפחתיות" ואכפתיות, ומתן אפשרות לזיהוי בעיות בתפקוד בעבודה של המועסקים הצעירים, למשל בתחומי משמעת, שירות לקוחות או השתלבות חברתית בצוות. "הערכה יומית למועסקים הצעירים יכולה לעשות פלאים לעסק שלכם", הוא אומר למעסיקים. 

 

האם סומכים עליכם?

קורן מדגיש את החשיבות של מינוי גורם שיקפיד על זכויות העובדים, למשל מנהל או מנהלת סידור עבודה, שיהיו בקשר עם העובדים, יטפלו בלוח המשמרות ויתאימו את המשמרת לבני הנוער לפי הכללים החלים עליהם. 

 

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

אפשרות נוספת לדבריו, היא למנות אחראי או אחראית נוער, שירכזו את הבקשות השונות של בני הנוער המועסקים, וכן למנות מנהל או מנהלת הפסקות, שיוודאו שהחברים למשמרת יוצאים להפסקות הנדרשות ובזמן. "חשוב להאציל סמכויות בעסק - הדבר גורם לסדר ארגוני ומבטיח "זוג עיניים נוסף" לבדיקת ציות אחר חוקי העבודה "דה פקטו" בשטח, גם כשהמעסיק אינו נמצא שם". 

 

פתרונות טכנולוגיים

יש כיום כלים טכנולוגיים שעוזרים לוודא כי המעסיק מתגמל אתכם ראוי. כך למשל, אפליקציית בני נוער עובדים שהשיק לאחרונה משרד הכלכלה ומאפשרת לצעירים להזין את השעות שעבדו, לחשב את השכר שלהם, לברר את זכויותיהם בעברית ובערבית ולהגיש תלונה לאגף האכיפה במשרד הכלכלה.

 

בצד של המעסיק, ממליץ קורן להשתמש בתוכנות ייעודיות המאפשרות להקפיד יותר על דיני העבודה. "היום, כשאת רוב הטפסים ניתן להוריד באינטרנט, הכי פשוט ויעיל זה לקחת את כתובת ה-Email של העובדים ולבקש מרואה החשבון של העסק להעביר את תלושי השכר, טופסי 101 ומסמכים נוספים ישירות אליהם ואף לא פחות מכך – להורים", הוא מדגים.

 

עוד הוא ממליץ למעסיקים להשתמש במערכות המחוברות למערכות הנוכחות ומתריעות על חריגה מדיני העבודה במהלך הכנסת סידור העבודה ושיבוץ העובדים במשמרות, למשל מבחינת אורכן של המשמרות או כמות שעות מינימאלית בין משמרת למשמרת.

 

בנוסף, קורן מציע להשתמש ברשתות חברתיות על מנת ליצור "קבוצה" בעבודה, שתאפשר בין היתר להעלות טפסים למילוי ותזכורות או לשלוח הודעות פרטיות. כפלטפורמה מיוחדת ניתן להוסיף מנגנון להחלפת משמרות, אירועים וערבי חברה, וכן להסתייע בקבוצה לגיוס עובדים מקרב החברים בה במקרה הצורך.

 

הכירו את החוק 

הן לבני הנוער והן למעסיקים מומלץ להקדיש זמן על מנת להכיר את חוקי העבודה הרלוונטיים לעומק. קורן ממליץ על כמחצית השעה מדי יום. "חצי שעה השקעה עבור שעות עבודה רבות ביולי אוגוסט והזדמנויות רבות "ליפול" בהפרות תעסוקתיות בהחלט עסקה משתלמת", הוא מסביר.

 

בין היתר, קובע כי גיל ההעסקה המינימאלי הוא 15 שנים, אך בחופשת הקיץ יכולים לעבוד גם מי שמלאו לו 14 שנים - בתנאי שמדובר בעבודות קלות שלא מזיקות לבריאות ולהתפתחות. כמו כן יש לוודא כי הנוער מחזיק בשרותו פנקס עבודה ואישור רפואי, להקפיד על תשלום שכר מינימום, וכן לשלם בעבור תקופות התלמדות, ימי הכנה וישיבות עבודה.

 

 
שכר המינימום לבני נוער עובדים

שכר המינימום לבני נוער עובדים
גיל אחוז משכר מינימום שכר חודשי (עד 40 שעות שבועיות)

שכר לשעה
עד 16 70% 3,010 שקל 17.39 שקל
עד 17 75% 3,225 שקל 18.64 שקל
עד 18 83% 3,569 שקל 20.63 שקל
חניך (כהגדרתו בחוק החניכות, באישור התמ"ת) 60% 2,580 שקל 14.91 שקל
מבוגר (לצורך השוואה) 100% 4,300 שקל 23.12 שקל

 

בנוסף חל איסור על העסקת בני נוער בלילות, בשעות נוספות וביום המנוחה השבועי, אסור לנכות מהשכר "קנסות" ונזרקים, ויש להחזיר את הסכום המינימלאי הנדרש להוצאות הנסיעה למקום העבודה ובחזרה ממנו. רשימת הזכויות המלאה על פי חוק מופעה כאן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים