שתף קטע נבחר

"עם מדים ומשקפות". חיזבאללה צופה בצה"ל

באוגדת הגליל נערכים למלחמה "מחר בבוקר", במיוחד נוכח "כפייתיות הארגון באיסוף מידע". קצין בכיר: "חיזבאללה מבצר את כפריו ועוקב אחרי הכוחות במדי הארגון ובאמצעי ראיית לילה"

שבע שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה , חיזבאללה מעז יותר ולא מפסיק לעקוב אחרי תנועת צה"ל בגבול: לאחרונה הוצגו ללוחמים בגזרה תמונות חריגות שבהן נראו אנשי הארגון בשטחי הכפרים הלבנוניים הסמוכים לגבול, לבושים מדי חיזבאללה וברשותם ציוד צבאי. מה שנראה כהפרה זניחה יחסית של החלטת האו"ם מקיץ 2006 שחתמה את המלחמה, מתפרש בפיקוד צפון כביטוי לתעוזה מצד ארגונו של נסראללה.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

שהה 130 יום בכלא צבאי והוכר כנכה צה"ל

למי הצביעו וממה הם מפחדים. מתגייסי קיץ 2013

 

בצה"ל לא מדברים על סיומן של שבע שנים שקטות בצפון. אך אף ש"האש אוחזת בגלימתו של נסראללה" כדברי הרמטכ"ל, גם בכפרים השיעיים לא קופאים על השמרים. "זהו ארגון כפייתי באיסוף המידע שלו על צה"ל", הסביר ל-ynet קצין בכיר באוגדת הגליל.

 

"הם מגיעים בכלי רכב חדישים ובלבוש אזרחי גם בימים אלו לגבול, מרימים מצלמות, אמצעים לראיית לילה ומשקפות משוכללות ועוקבים אחרי תנועת הכוחות והפעילות שלנו. זו לא הפרה, וצבא לבנון לא מתעמת איתם על הדברים האלה. אבל אנחנו כתשובה שוברים שגרה כמה שיותר". הוא קבע עוד: "חיזבאללה מרשה לעצמו יותר ומבצר את כפריו השיעיים. הם בונים תשתיות ועמדות ירי. אנחנו נערכים כאילו מחר בבוקר תפרוץ מכאן המלחמה".

 

לוחמי צה"ל בלבוש חיזבאללה במהלך התרגיל (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
לוחמי צה"ל בלבוש חיזבאללה במהלך התרגיל(צילום: יואב זיתון)

לוחמי גדוד "חרב" מתרגלים לחימה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
לוחמי גדוד "חרב" מתרגלים לחימה(צילום: יואב זיתון)

משימתם של הקצינים הבכירים באוגדה, שספגה ביקורת קשה על תפקודה באירוע החטיפה בזרעית שהצית את מלחמת לבנון השנייה, הפכה מורכבת בימים אלו. איך אפשר לשמור על ערנות ודריכות הלוחמים בסיור, בעמדה ובמארב למרות השקט והפסטורליה מסביב, כשהירי האחרון ששמעו הלוחמים היה במטווח של בסיס האימונים? בזמן שבגבול סוריה אפשר לראות את "הלבן בעיניים" למחבלי אל קאעידה, כשממעל מתעופפות פצצות מרגמה, ובעזה ובמצרים ארגוני טרור סוררים מציירים את חמאס כסימן של מתינות ומבססים את כוחם, בגבול לבנון האתגר קשה יותר.

 

בגדוד החי"ר "חרב", היחיד מבין גדודי צה"ל האחראי באופן ישיר על גזרת גבול הלבנון, השלימו השבוע תרגיל נרחב שידמה לחימה מול חיזבאללה בשטח האויב. "קצינים בכירים באוגדה מגיעים ב-2 בלילה למיטה של מפקד הפלוגה בגזרה, מפילים אותו מהסדינים ואומרים לו - המוצבים שלך סופגים ארטילריה כבדה ואיבדת קשר עם אחד מכוחות הסיור. פעל!", מתאר הקצין הבכיר את תרגילי ההקפצות, שאמורים למתוח את הכוחות מ"מצב של אפס ל-100".

 

מי שאמור להביא את לוחמיו למצב הקיצון הוא המג"ד שמכיר טוב יותר מכל מג"ד אחר בצבא את הבט"ש בגבול לבנון. מפקד גדוד "חרב", שכל לוחמיו הם מהעדה הדרוזית, סא"ל שאדי אבו פארס, הגיע בתרגיל הגדודי הכי קרוב שאפשר

לדמות לחימה בלבנון במרחב הכפר הצ'רקסי גוש חלב הסמוך לגבול. בוואדי הסבוך והמחורץ ממתינים לו לוחמי חטיבת כפיר המדמים את מחבלי חיזבאללה, עם מיסוך עשן, כדורי דמה וזבילי טילים המדמים משגרי רקטות.

 

מפקד החטיבה המרחבית החולשת על הגזרה המערבית בגבול, אל"מ ציון רצון, לא מהסס ל"הפיל פצוע" - כל לוחם או קצין שמרים את ראשו או נחשף, ולו במעט, במהלך התקדמות הכוחות. "ברגע שנתקלת זה לכאורה הכי קל להסתער, הקושי הוא בהתקדמות האיטית, ובדגש על החיפויים הרבים בשטח מבולדר", מסביר המג"ד אבו פארס, "אנו יודעים שחיזבאללה מתחזק, וכדי לשמר את המתח המבצעי אנחנו יוצרים פעילות מבצעית איכותית, מחזקים את המכשול בקווי המגע בין היתר באמצעות חישוף".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפקד הגדוד סא"ל שאדי אבו פארס
צילום: יואב זיתון
נוף פסטורלי, אווירת מלחמה
צילום: יואב זיתון
מומלצים