שתף קטע נבחר

"אמא ואבא בתוך דם". צפו במעוז משחזר ומשקר

אלמוני בבגדים שחורים, גדול וחזק - זהו האיש שרצח את נורית ונח מעוז, על פי גרסתו השלישית של בנם דניאל שהורשע במעשה בסופו של דבר. מול השוטרים בבית ילדותו בירושלים, תיאר הרוצח כיצד "נאבק בפורץ" ומדוע ניקה ביסודיות את הדירה

געגוע להורים. ביקור לילי. מאבק עם פורץ והברחתו. גילוי הגופות. ניקיון והשמדת ראיות.

 

אלו אבני בניין גרסתו של דניאל מעוז בעת ששחזר את השתלשלות האירועים בבית הוריו בירושלים, לפני כשנתיים. הרצח הכפול, שהיווה בשבוע שעבר בסיס להרשעתו ולשליחתו לשני מאסרי עולם, מתואר על ידי מעוז כמעשה פשע מקרי, אך במהלך השחזור, ובעיקר כשעומת עם נקודות תמוהות בהתנהלותו, הדגיש כי פעל בהיסטריה ובאופן בלתי רציונלי. 

 

הסרטון משודר באישור בית המשפט והצדדים

 

במהלך השחזור - שנערך כמה ימים לאחר מעצרו, כחודש אחרי הרצח - הציג מעוז לשוטרים את גרסתו השלישית לאירועים מתוך ארבעה תרחישים שאותם העלה בחקירותיו. בתחילה טען כי כלל לא שהה בירושלים, בהמשך סיפר כי שהה בעיר אך לא נכנס לבית הוריו, ולאחר שהוצגו בפניו ראיות שקושרות אותו לאירוע, הודה כי הגרסאות הקודמות שקריות.

 

עוד דיווחי חדשות ב-ynet:  

טלטלה בסוריה: הודחה כל הנהגת מפלגת השלטון

יום הלימודים בחינוך המיוחד יוארך בשעה

 

לדבריו, הוא הגיע לבית הוריו משום שהתגעגע אליהם, ולאחר שבילו בנעימים והוא עמד לעזוב את המקום, הוא נכנס לשירותים בקומה הראשונה. בעודו שם, שמע דלת נפתחת ומאבק בין אביו לבין אלמוני. לגרסתו, הוא קפא בשירותים מחשש שאותו אלמוני יהרוג אותו, למרות ששמע את זעקות הוריו וקריאותיהם לעזרה. מעוז תיאר כי שמע את אביו זועק: "נורית משטרה", ולאחר מכן שמע את אמו יורדת לקומה הראשונה וצועקת: "הוא רוצח אותי".

 

הסרטון משודר באישור בית המשפט והצדדים
 
מעוז רוכן, בתמונה מהסרטון ()
מעוז רוכן, בתמונה מהסרטון

 

מעוז הוסיף כי לבסוף אזר אומץ ויצא מהשירותים, התנפל על הרוצח האלמוני - על פי תיאורו, גבר ערבי או מזרחי בגובה כ-1.88 מטר, בעל גוף רחב ושרירי (רחוק מתיאורו של אחיו ניר, שבהמשך טען כי הוא הרוצח) וניסה להיאבק בו. הוא טען שהרוצח גבר עליו, הפיל אותו על הרצפה ונמלט מהמקום. מעוז נחתך באצבעו, דימם ברחבי הבית ונגע בגופות הוריו ובסכין - ובשל כך חזר מאוחר יותר לזירה וניקה אותה, מחשש שעקבות ה-DNA יובילו אליו.

 

לאחר הרצח, סיפר, שב לתל אביב, התקלח, ניקה את הסכין שהוציא מחזה אביו וזרק אותה. הוא שיחק קלפים, שב לדירה, וניקה באקונומיקה את הגופות - כולל מתחת לציפורניים של אמו בסכין - ואת חלקי הבית שהוכתמו בדם. 

 

המעצר המפתיע: "כולם מכירים אותי פה"

מעוז נעצר סמוך למקום עבודתו כעורך דין בתל-אביב ב-11 בספטמבר 2011, לאחר שבועיים של חקירה סמויה. "הי דני, מה קורה דניאל? דניאל אתה עצור בגין רצח", פנה חוקר המשטרה אל מעוז המופתע, שבדיוק עישן סיגריה. מעוז השיב: "אני עצור?" והתבקש לכבות את הסיגריה, אז הוקראו לו זכויותיו, ורוצח הוריו ראה ככל הנראה אור יום כאדם חופשי בפעם האחרונה בחייו.

 

תמלול החקירה הראשונה, שנעשתה באופן לא פורמלי, הגיע לידי ynet. מעוז ביקש באופן מיידי לדבר עם עורך דין, ונעשה חיפוש בכיסיו ובתיקו. כאשר החוקרים עמדו לשים עליו אזיקים הוא ביקש שימתינו עד לרכב המשטרה. "כולם מכירים אותי פה, שימו עליי אזיקים מתי שאתם רוצים, לא פה", ביקש מעוז. החוקרים הורו לדניאל לא לעשות דבר מבלי לשאול אותם "חוץ מלנשום". מעוז השיב להם: "תודה רבה".

 

החוקרים הכניסו את מעוז לרכב והחלו בנסיעה לעבר דירתו בירושלים. בדרך התקשר מעוז לעורך דין. החוקרים תהו אם שב לעבוד לאחר רצח הוריו ומעוז השיב בחיוב. "זה מה שנראה, אתה חשוד ברצח", הבהירו לו החוקרים, ומעוז השיב: "ומה אני צריך את זה עליי? מה, אני". כשהחוקרים הבהירו לו שוב שהוא עצור, השיב להם מעוז: "אתם טועים בגדול, ימים יגידו".

 

בדרך לערוך חיפוש בדירתו ביקש מעוז מהחוקרים שיאספו עבורו תיק מן הבית. "יש לי תיק ארוז", הסביר. החוקרים טענו בפני מעוז כי מהיום הראשון חשדו בו ושכעת כבר מדובר בידיעה. מעוז המשיך לטעון לחפותו: "אתם עושים לי עוול רציני, עוול לא נורמלי, מה שאתם חושבים שאתם יודעים אתם לא יודעים, סחור סחור, אם זאת התוצאה שהגעתם אליה, אז אתם לא רציניים".

 

מעוז בבית המשפט (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מעוז בבית המשפט(צילום: אוהד צויגנברג)

ניר מעוז בעת הכרעת הדין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ניר מעוז בעת הכרעת הדין(צילום: גיל יוחנן)
 

 

במרכז נגה - הקריה האקדמית אונו, המייצג את משפחת מעוז, הגיבו על אישור פרסום שחזור הרצח: "לא ייתכן שהחלטה כזו תתקבל מאחורי גבה של משפחת הנרצחים, ללא שמיעת עמדתם, באופן ששקרי הנאשם יצפו להם כהפתעה נוספת והפעם בחסות מערכת המשפט".

 

בחקירותיו הראשונות כחשוד הכחיש מעוז מעורבות ברצח וניסה לדלות מחוקריו מידע על ראיות שעלולות לקשור אותו לזירה. "תטיחו בי מה שיש לכם", ביקש מהחוקרים. בהכרעת הדין קבעו השופטים כי התנהגות מעין זו, שבה מנסה מעוז להבין אילו ראיות יש בידי החוקרים ולהתאימן לגרסותיו המשתנות, אפיינה אותו לאורך כל חקירותיו.

 

"איך הגעתי למצב שמאשימים אותי ברצח", תהה מעוז. "איך הגעת למצב שרצחת את ההורים שלך?" הטיח בו החוקר. בשיחה שנערכה בחדר המדרגות ביום מעצרו וצולמה ללא ידיעתו המשיך מעוז לרמוז כי יש דברים שהוא לא מספר ואמר לחוקר כי יש לו גרסה מפתיעה שתפריך את החשדות נגדו, אך רק אם יהיה "עם הגב לקיר". בהמשך ציין כי "כשאני עם התחתונים למטה אני מודה". דברים אלו הוסיפו לקביעת השופטים כי הוא מתאים את עדותו למציאות.

 

מעוז, שיוצג על ידי עורכי הדין דוד ברהום וארז בר-צבי מהסנגוריה הציבורית, רצח את הוריו נורית ונח באוגוסט 2011. בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע אותו ברצח וכן בהשמדת ראיה, ודן אותו לשני מאסרי עולם מצטברים. "זוהי מסכת עובדתית שאינה מביישת תסריט אימים קולנועי", הגדיר ראש הרכב השופטים צבי סגל את נסיבות המקרה.

 

בגרסתו הרביעית, שאותה שטח בבית המשפט, שינה מעוז את זהות הרוצח והאשים את אחיו במעשה. הוא המשיך בהכחשותיו גם לאחר פסק הדין ואמר: "לא רצחתי את הוריי, הרשעתי היא טעות טרגית ומגיע להוריי שהאמת תצא לאור. הסיבה היחידה שהרוצח נמצא באולם היא וידוא הריגה. הוא רצח את הוריי וזו האמת לאמיתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך השחזור
דניאל מעוז, הבוקר בבית המשפט
צילום: אוהד צויגנברג
עו"ד דוד ברהום
צילום: שלומי כהן
עו"ד ארז בר-צבי
מומלצים