שתף קטע נבחר

היועמ"ש לרב לאו: לא תוכל לבחור את עצמך לרבנות

לאחר שפנה בבקשה לאפשר לו ולאביו להשתתף בוועדה הבוחרת את הרבנים הראשיים, קבע היום היועמ"ש כי רב העיר מודיעין, הרב דוד לאו המועמד לתפקיד הרב הראשי, ואביו, הרב הראשי לשעבר - לא יוכלו לבחור בה בשל ניגוד עניינים

הרב דוד לאו לא יוכל לבחור את עצמו לתפקיד הרב הראשי: היועץ המשפטי לממשלה דחה את בקשת רב העיר מודיעין לכלול אותו ואת אביו, רבה של ת"א-יפו ישראל מאיר לאו, כחברים באסיפה הבוחרת את הרבנים הראשיים לישראל. בתשובתו קבע כי היועץ כי ניגוד העניינים בו נתונים השניים, בהיותו של לאו-הבן אחד המועמדים בבחירות לרבנות - מחייב את פסילתם מחברות בגוף הבוחר, אף שהם מכהנים כרבני ערים גדולות, ועומדת להם זכות הבחירה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >

 

עוד על המירוץ לרבנות הראשית: 

 

"הזכות לבחור ולהיבחר הוכרה כזכות יסוד בעלת מאפיינים חוקתיים בהקשר לבחירות לכנסת", נימק עו"ד ארז קמיניץ, ראש תחום (אזרחי) יעוץ וחקיקה במשרד היועמ"ש, את החלטתו, "אולם לא בהכרח בהקשר להליכי בחירה אחרים, כגון בחירת הרב הראשי לישראל באמצעות האסיפה הבוחרת".

 

"על רקע זה, באיזון שבין זכותו של חבר אסיפה בוחרת להשתתף בהליך הבחירה, לבין חשיבות החלת האיסור העקרוני בדבר הימצאות בניגוד עניינים, תוך הרצון לקדם את אמון הציבור בהליך בחירת הרבנים הראשיים - אנו סבורים כי יש להכריע בדבר עדיפות האיסור על הימצאות בניגוד עניינים".

 

היועץ הסביר כי האיסור על הימצאות בניגוד עניינים הוא עיקרון יסוד, ולכן אין צורך שיופיע כהוראה מפורשת בחוק. על הטענה כי חבר כנסת יכול להשתתף בבחירות לנשיאות המדינה שבהן הוא עצמו מתמודד, השיב עו"ד קמיניץ כי יש להבחין בין המקרים: "בעוד שבבחירות לרבנים הראשיים פסילת חבר מהשתתפות בגוף הבוחר, עשויה להביא למינוי חבר תחתיו, אשר מייצג את אותו אינטרס או המייצג אוכלוסייה שהיא דומה בגודלה, כך שקיים תחליף - לפסילת חבר כנסת אין תחליף בהקשר זה".

 

אתמול (יום א') פורסם ב-ynet כי הרב דוד לאו שלח מכתב ליועץ, עו"ד יהודה ויינשטיין, וליו"ר ועדת הבחירות, הרב דוד מלכא, ובו טען כי פסילת מועמדים וקרובי משפחותיהם מחברות בגוף הבוחר, על פי הנחיית היועמ"ש משנת 2003, נעשית שלא כדין, משום שהיא פוגעת פגיעה קשה בזכויותיהם לבחור ולהיבחר. הוא דורש לחזור למצב שהיה לפני שפורסמה, ולמעשה בכל מערכות הבחירות לרבנות עד עתה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דוד לאו. סורב
באדיבות עיריית מודיעין
הרב ישראל מאיר לאו. לא ישתתף בבחירה
צילום: ריאן
מומלצים