שתף קטע נבחר

משטרת ההדרה אוסרת על חרדיות להתפלל בהפרדה

רבבות נשים מעוניינות להתפלל בהפרדה, ולא רואות בזה "הדרת נשים". לו יחוייבו להגיע לרחבה מעורבת - הן יישארו בבית. אבל הן חרדיות, אז איש לא שואל לדעתן. האם חילוניות חצי ערומות על שלטי חוצות, הן הסמל לקידום מעמד האשה?

בדיון שנערך בשנה האחרונה באחת מוועדות הכנסת בנושא הדרת נשים במגזר החרדי - לא הוזמנו נשים חרדיות להביע את דעתן. בוועדה אחרת, שעסקה בנושא הסחר בנשים - הוזמנו נשים העוסקות במקצוע העתיק ביותר בעולם, גם כאלו שרואות את עיסוקן בעין חיובית. איש לא אמר להן שהן כבולות בהרגל רע, ואיש לא העיר להן, כי ככה זה בדמוקרטיה. אבל נשים חרדיות? למה שבכלל ישמעו אותן? "הן כבולות בדעה מסוימת", הסביר אי-מי את הדרת הנשים החרדיות מהוועדה הזו.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >

 

 

עשרות-אלפי גברים ונשים מכל המגזרים, הגילים והעגילים, עלו השבוע לקברו של "הצדיק משטפנשט", הטמון בבית העלמין הקטן בשכונת נחלת יצחק שבגבעתיים, לרגל יום פטירתו. התפילות, הם מאמינים, הן סגולה לישועות. אבל גם כאן נמצאו בודדים, מתוסכלים, שארבו לנו בפינה מתוך רצון להסית את השיח בתקשורת וברשתות החברתיות לדיון אנטי-חרדי. כמה לא מפתיע.

 

ומה הן רוצות?

גורם אנטי-חרדי הנלחם בסטטוס-קוו, פרסם בדף הפייסבוק שלו תמונה של שלטי ההנחיה הזמניים שהוצבו בבית

העלמין לרגל יום ההילולה, וביקשו מהאלפים לשמור על הפרדה. הגולשים פצחו במתקפה חריפה ומתוזמרת נגד החרדים. שוב עלו הטענות הוותיקות וחסרות השחר על הדרת נשים, ושוב מספרים על "אפליה חמורה ומסוכנת". שוב הפכו כל החרדים לגזענים, חשוכים ומדירי נשים.

 

אבל בשטח המציאות הפוכה לגמרי. אלפי נשים מגיעות להתפלל במקום, ביום המיוחד הזה, והן מעוניינות בהפרדה הזאת. כן, הן למעשה מבקשות אותה. ככה נוח להן. אבל כאשר מדובר בהסתה ובשיח אנטי-חרדי, אף אחד לא מחויב לבדוק את רצונן של הנשים בשטח. האם מישהו עצר וחשב מה הן חושבות? ממש לא.

 

אותם פעילים שנלחמים נגד "ההדרה המסוכנת" בבית העלמין, לא שואלים, למשל, נשים לפני שמפשיטים אותן כדי לקדם מכירות. כל הדוגמניות לא הגיעו "בטעות" לשלטי החוצות, וממש מאותה סיבה שהפרסומאי חפץ בהחפצת הנשים - מבקש החרדי להסיר אותן משם. כמה אירוני שדווקא החרדי, הנתפס כביכול כ"'מתעב נשים", הוא זה שבסופו של דבר מעריך אותן יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ככה נוח לנו. לחוד
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים