שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

האחים המוסלמים מזהירים: ההפיכה תביא אלימות

התנועה האיסלאמיסטית המצרית אומרת כי היא עצמה אינה מתכוונת להשתמש בנשק, אך מזהירה: "ארגונים אחרים יבחרו באלימות". בכיר באחים המוסלמים: "לא נקבל משטר צבאי". היום דווח כי מנהיגי האחים, בהם מורסי, נעצרו

שעות ספורות לאחר השבעתו של הנשיא הזמני של מצרים, עדלי מנסור , מזהירה תנועת האחים המוסלמים מההשלכות העלולות להיות להדחת הנשיא מטעמה, מוחמד מורסי. "לא נרים נשק, אבל לא נקבל משטר צבאי", אמר אחר הצהריים (יום ה') אחד מבכירי התנועה, מוחמד בלתגי. "זוהי הפיכה צבאית. אנחנו נישאר וננטרל את הלגיטימיות שלה עד שהמצב יבוא על תיקונו", אמר בלתגי לכתבים שהגיעו למסגד א-ראבעה אל-עדוויה בקהיר, שם מקיימים תומכיו של מורסי שביתת שבת.

 

כשנשאל אם האחים המוסלמים עשויים לאחוז בנשק כדי לשנות את המצב, השיב בשלילה, אך הוסיף: "ההפיכה תדחוף תנועות אחרות לאלימות". מלבד האחים המוסלמים פועלות במצרים עוד תנועות איסלאמיסטיות, חלקן קיצוניות יותר, ובדבריו רומז כנראה בלתגי לאפשרות שהן יפעלו בכוח.

 

הפיכה שנייה במצרים - כל הדיווחים:

שליח ynet עם החוגגים בקהיר: "הסיוט נגמר!"

כל מתנגדי הנשיא. הכירו את השלטון המצרי החדש

אובמה מודאג מהמצב במצרים, סיוע החוץ בסכנה?

מהפכת חצי העם / פרשנות

ההנגאובר של מצרים / רון בן ישי

 

בנאום ההשבעה שלו ביקש מנסור לשגר מסר פייסני לאיסלאמיסטים ואמר: "תנועת האחים המוסלמים היא חלק מהעם הזה והיא מוזמנת להשתתף בבניית האומה שכן איש לא יושאר בחוץ. אם הם יגיבו להזמנה הם יתקבלו בברכה".

 

 

דברים ברוח דומה השמיעה גם "חזית ההצלה הלאומית", ארגון הגג של תנועות האופוזיציה החילונית והליברלית. "אנחנו מדגישים את אמונתנו החזקה בזכותן של כל הקבוצות הפוליטיות להביע את דעתן באופן חופשי ולהקים מפלגות פוליטיות. אנחנו דוחים לחלוטין את הרעיון להוציא מן הכלל כל קבוצה שהיא, במיוחד קבוצות איסלאמיות פוליטיות", נכתב בהצהרה שפרסמו.

 

אולם בד בבד עם המסר הפייסני ששיגר מנסור, אמר מקור ביטחוני כי המדריך הכללי של התנועה מוחמד בדיע, והמועמד לשעבר לנשיאות חיירת א-שאטר, מספר 2 בתנועה, נתונים במעצר. עליהם ועל מורסי נאסר בעבר לצאת ממצרים בעקבות חקירת הבריחה מהכלא של הנשיא המודח מוחמד מורסי ואחרים ב-2011. העיתון המצרי "אל-אהראם" דיווח הבוקר כי הוצאו 300 צווי מעצר לאנשי התנועה. מורסי עצמו נתון ב"מעצר הגנתי", לדברי גורם ביטחוני, והוא נמצא במתקן של משמר הרפובליקה.

 

רשת "סקיי" בשפה הערבית דיווחה כי המנהיג הסלפי הקיצוני, חאזם אבו איסמאעיל, שמועמדותו לנשיאות נפסלה בעבר, נעצר גם כן במסגרת גל המעצרים שמנהלים הצבא וכוחות הביטחון נגד בכירים במחנה האיסלאמיסטי.

 

האחים חוששים מרדיפה

האיסלאמיסטים במצרים חוששים היום מרדיפה שתזכיר את רדיפתם תחת שלטונו הישן של חוסני מובארק, אז הוצאה התנועה מחוץ לחוק ואנשיה בילו שנים במאסר. הצבא הציב בלילה חיילים וטנקים סביב התכנסויות תומכיו של מורסי והודיע כי ישמור על הסדר. חלק מתומכיו של מורסי התבצרו בימים האחרונים במסגדים, מצוידים באלות ובאבנים. בעקבות הדיווחים הגוברים הבוקר על צעדי הצבא נגד מוסדות "האחים", ההערכה היא שהצבא מנסה לבנות תיק משפטי נגד התנועה, בניסיון להוציא אותה מחוץ לחוק בטענה שקראה לאלימות ושירתה גורמים זרים - בעיקר סעודיה וקטאר.

 

תומכי מורסי מפגינים בזמן השבעת הנשיא הזמני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תומכי מורסי מפגינים בזמן השבעת הנשיא הזמני(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

חיל האוויר המצרי צובע את השמיים בצבעי דגל הלאום, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיל האוויר המצרי צובע את השמיים בצבעי דגל הלאום, היום(צילום: רויטרס)

 

מורסי עצמו פרסם אתמול סרטון ביוטיוב שבו הצהיר כי הצבא מבצע הפיכה צבאית וכי הוא הנשיא הנבחר. הוא קרא להתנגד להפיכה שהוביל הצבא ב"דרכי שלום" ולהימנע מאלימות.

 

בשיחות עם ynet הביעו מצרים ביטחון ביכולתו של הצבא להתמודד עם כל תגובה מצד האחים המוסלמים.

היבא אבו-סייף, פעילה פוליטית וסטודנטית לעברית, שיצאה גם היא להפגין נגד מורסי, דחתה את האפשרות שתנועת האחים המוסלמים תצליח לחתור תחת הצבא ולסכל את כוונותיו. "אני מאמינה בצבא שלנו, הוא יגן על העם שלו כפי שהוא הבטיח. בסופו של דבר מי שייפגע זה האחים המוסלמים".

 

"הצבא עשה מעשה ולקח את הצד של העם", אמר אחד המפגינים, "אנחנו רוצים בהמשך המעבר לדמוקרטיה, אבל שהצבא יפקח על התהליך וימשיך למלא תפקיד מרכזי בזירה". אזרח נוסף שהשתתף אמש בחגיגות אמר: "אין סיכוי שהאחים המוסלמים יזכו בבחירות החדשות, התאכזבנו מהם ואנחנו לא רוצים לשמוע מהם יותר".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפגנה של תומכי מורסי בזמן השבעת מנסור
צילום: רויטרס
מומלצים