שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

רגע ההדחה: מורסי פרץ בצחוק, היועצת בכתה

העיתון א-שרק אל אווסט מביא פרטים מהשעות האחרונות של הנשיא האיסלאמיסט - 3 קצינים בישרו לו על סיום שלטונו, הוא פרץ בצחוק היסטרי ומלמל: "זו הפיכה". מעבר רפיח נסגר עקב הטרור בסיני. האחים המוסלמים מתכוננים להפגנות הענק היום

צחוק מתמשך והיסטרי. זו הייתה התגובה הראשונה של מוחמד מורסי להודעת קציני הצבא כי הוא מודח מתפקידו. הנשיא המצרי לשעבר לא קלט את המתרחש, אך צעקותיה ובכייה של העוזרת שלו הדהדו היטב באולם של המשמר הנשיאותי וסימלו את סופו. כך מדווח הבוקר (ו') העיתון "א-שרק אל אווסט", שמתאר מה שלכאורה התרחש בשעות האחרונות לשלטונו של מורסי. הנשיא המודח, שמוחזק בארמונו בתנאים של מעצר בית, מחכה להפגנות של תומכיו - שכבר הגדירו את יום זה כ"יום שישי של ההתנגדות".

 

היום סגר צבא מצרים את מעבר רפיח בעקבות תקיפת החמושים בסיני - ירי הרקטות ברפיח וחיסול קצין בכיר של צבא מצרים באל עריש. המנהל הכללי של מחלקת המעברים והגבולות ברצועת עזה, מאהר אבו סבחה, אמר לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי המצרים פתחו את המעבר למשך חמש דקות הבוקר, ואז סגרו אותו בגלל המצב בסיני. מנהל מעבר רפיח הוסיף גם כי מנגנוני הביטחון קיבלו החלטה בהולה וסגרו אותו: "לא קיבלנו הנחיות בעניין מועד לפתיחה מחדש של המעבר".

 
הפיכה שנייה, כותרות אחרונות

 

העיתון המצרי הממסדי אל-גומהוריה דיווח הבוקר כי ממשלת מצרים הזמנית תושבע ביום ראשון בפני נשיא מצרים הזמני ונשיא בית הדין החוקתי, עדלי מנסור. לעיתון נודע כי האופוזיציה המצרית הגישה חמישה שמות למועמדים אפשריים לתפקיד ראש הממשלה וביניהם מוחמד אל-בראדעי, יו"ר סבא"א לשעבר, וכמאל אל-גנזורי, שכיהן כראש ממשלה גם בתקופת חוסני מובארק וגם בתקופת השלטון הצבאי שלאחר מובארק. עוד מועמד שהוזכר בהקשר הזה הוא פארוק אל-עוקדה, נגיד הבנק המרכזי המצרי בימי מובארק. אל-גנזורי נחשב לבעל הסיכויים הרבים ביותר.

 

אתמול עצרו כוחות הביטחון במצרים את מנהיג "האחים המוסלמים" מוחמד בדיע, במסגרת גל מעצרים נגד התנועה האיסלאמית. קואליציה של ארגונים איסלאמיים במצרים קראה לאזרחי המדינה לצאת ולהפגין לאחר התפילות במסגדים. "אנחנו מכריזים על ההתנגדות החד-משמעית שלנו להפיכה הצבאית נגד הנשיא הנבחר ונגד רצון העם, אנחנו מסרבים להשתתף בכל תהליך עם השלטון הלא לגיטימי", נאמר בהודעתם. בשבוע האחרון התאספו תומכי מורסי ליד מסגד רבעה אך-עדאוויה, כיכר תחריר שבה התרכזו מתנגדיו עדיין ריקה היום.

 

ובחזרה לשעות האחרונות של שלטון מורסי. על פי א-שרק אל אווסט, שקיבל את הפרטים מגורמים במשמר הנשיאותי שאמון על אבטחתו של מורסי, שלושה קצינים היו אלה שבישרו לו על סוף שלטונו. מורסי לבש חולצה לבנה וישב בחדר יחד עם 20 מעוזריו ובהם אחד מבניו. כל זה קרה, על פי הדיווח, בזמן הודעתו של שר ההגנה המצרי, עבד אל-פתאח א-סיסי, על מינוי נשיא בית הדין החוקתי העליון לנהל את ענייני המדינה באופן זמני עד בחירתו של נשיא אחר.

 

ואיך הגיב מורסי? על פי הדיווח הוא נראה כלא קולט את המתרחש ופרץ בצחוק מתמשך והיסטרי ואמר "זה לא ייתכן. מה שמתרחש זו הפיכה.. הפיכה". במקביל, היועצת של מורסי לעניינים פוליטיים, באכינאם א-שרקאווי, פרצה בבכי וצרחות. היא סימנה בידיה לקצינים שזה לא ייתכן, ואסור להם לקחת ממורסי את הלגיטימיות שלו.

  

בעיתון אל-קודס אל-ערבי נטען במקביל כי מורסי עדיין נמצא במטה המשמר הנשיאותי במעין מעצר בית מנהלי. הוא אמור להיחקר על ידי פרקליטות המדינה ביום השני הקרוב בעניין מספר פרשות, ובהן בריחתו מבית הכלא 'ואדי א-נטרון' במהלך מהפכת ה-25 בינואר.

 

לאחרונה פסק בית משפט באיסמעיליה כי מורסי נמלט מבית הכלא בסיוע של אנשי חמאס, שהסתננו דרך המנהרות אחרי פרוץ המהפכה. בעיתון אף נטען כי בידי הצבא יש הוכחות לגבי בקשות חשאיות ששלח מורסי ביום שני האחרון לארצות הברית ולמדינות באירופה, מהן ביקש להתערב צבאית במצרים כדי לשמור על מוסד הנשיאות. אותן בקשות מהוות חלק מהראיות שיוצגו נגדו במסגרת העמדתו לדין בגין בגידה ואיום על הביטחון הלאומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורסי. העוזרת בכתה
צילום: רויטרס
חגיגות ההדחה. מונה שלטון זמני
צילום: EPA
מומלצים