שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

מנהיג האחים: מורסי הנשיא, אנחנו חזקים מטנקים

רבבות מתומכי האחים המוסלמים מפגינים בקהיר נגד הדחת מורסי. מנהיג התנועה מוחמד בדיע שילהב אותם, ואמר שהוא מוכן לפשרה - רק אם הצבא יחזיר את מורסי לתפקידו: "נישאר בכיכרות במיליונים, ננצח את הרובים". לפחות 8 הרוגים היום

אמרו שהוא עצור, אמרו שהצבא מרחיק אותו מהציבור כדי לא לשלהב את היצרים, אבל הערב (יום ו') התייצב המפקח הכללי של האחים המוסלמים במצרים, מוחמד בדיע, מול רבבות מתומכי התנועה המפגינים בקהיר נגד הדחתו של מוחמד מורסי, והבהיר שלא תושג פשרה בארץ הנילוס לפני שההפיכה הצבאית תבוטל. "מורסי הוא הנשיא שלי, הנשיא שלכם והנשיא של כל המצרים, ואני גאה בכך שהוא הנשיא שלי", אמר בדיע לקול תשואות המוני האיסלאמיסטים בקהל. ynet מעביר שידור חי מקהיר.

 

 

בדיע, המנהיג הרוחני והחשוב ביותר בתנועת האחים המוסלמים, הצליח לשלהב את הקהל ולסחוט ממנו שאגות "מורסי, מורסי", "ההמונים האלה יצאו כדי לתמוך בדת וכדי לשחרר את מצרים מהנסיונות לגנוב שוב את המהפכה", אמר בדיע להמוני המפגינים, "נישאר בכיכרות, מיליוני אנשים, עד שנישא את נשיאנו הנבחר מוחמד מורסי על צווארנו".

 

הפיכה שנייה, כותרות אחרונות

רגע ההדחה: מורסי פרץ בצחוק, היועצת בכתה

מורסי והטעויות. ההחלטות שהפילו את הנשיא

אתר האחים המוסלמים: נשיא מצרים - יהודי

תקווה בשמי קהיר: "מצרים חזרה להיות יפה"

שאלות ותשובות: האחים המוסלמים לאן?

 

במהלך הנאום פנה בדיע לצבא מצרים וביקש ממנו "לשוב אל האזרחים": "צבא מצרים, חזור אל העם המצרי, חזור אל מקומך בלבם של המצרים". בדיע אמר כי הוא מוכן להגיע להבנות עם הכוחות המזוינים שהפילו את שלטון האחים המוסלמים, אבל רק לאחד שמורסי יושב לתפקידו כנשיא. בעוד מסוק צבאי חג מעליו בשמי קהיר קרא בדיע לצבא שלא לירות בעמו שלו ואמר כי המפגינים חזקים יותר מטנקים. "החזה שלנו חזק יותר מהקליעים", אמר בדיע.

 

המהומות בקהיר לפנות ערב. שלושה הרוגים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המהומות בקהיר לפנות ערב. שלושה הרוגים(צילום: EPA)

תומכי מורסי מפגינים בקהיר (צילום: AP) (צילום: AP)
תומכי מורסי מפגינים בקהיר(צילום: AP)

האיסלאמיסטים תומכי האחים מתפללים בקהיר בצהריים (צילום: AP) (צילום: AP)
האיסלאמיסטים תומכי האחים מתפללים בקהיר בצהריים(צילום: AP)
 

בדיע אמר כי בכל הקשור להשבת מורסי לתפקיד הנשיא לא יהיו ויתורים, וכי חיי תומכיו עומדים על הכף: "אללה, עזור למורסי לנצח והשב אותו

לארמון הנשיאות. אנחנו חיילים ונגן עליו בחיינו". הוא אמר כי האחים לא יסבלו ולו עוד יום אחד של שלטון צבאי. אחרי נאומו של בדיע החלו רבבות מבין האיסלאמיסטים לצעוד על גשר מעל נהר הנילוס לעבר כיכר תחריר ובניין הטלוויזיה הממלכתית. באזור זה התאספו מתנגדי מורסי, שעדיין חוגגים את הדחתו. צעידתם לשם איימה להביא לעימות פנים אל פנים בין הצדדים, ואכן דווח על יידויי אבנים בין אנשי האחים המוסלמים לבין יריביהם.

 

נאומו החריף של מוחמד בדיע בקהיר בא שעות אחרי שתומכי האחים המוסלמים התאספו בבירה. מוקדם יותר, אחר הצהריים, פתח צבא מצרים באש לעבר מאות מהם שניסו לפרוץ למקום שבו מוחזק מורסי על-ידי הצבא. לפי הדיווחים, לפחות שלושה מתומכי מורסי נהרגו מאש הצבא. חמישה הרוגים נרשמו היום גם באל-עריש, בלוקסור ובגיזה. עימותים בין תומכי מורסי לכוחות הביטחון נרשמו הערב גם באיסמעיליה, אל-עריש וסואץ.

 

ההמונים בקהיר: "להפיל המשטר הצבאי"

עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי כמה מאות מתומכי מורסי ניסו לפרוץ למקום שבו הוא מוחזק בקהיר, ואז נפתחה האש. הם סיפרו כי כמה בני אדם נפלו לקרקע אחרי שנפגעו מקליעים. יש דיווחים סותרים בנוגע לשאלה מי מהצדדים פתח ראשון באש. הצבא פרסם הודעה שבה טען כי לא ירה אש חיה על המפגינים בקהיר, אלא השתמש בכדורי סרק ובגז מדמיע. כתבים זרים הנמצאים באזור המהומות בקהיר דיווחו כי מסוקים חגים מעל ראשיהם של המפגינים וכי נעשה שימוש בגז מדמיע.

 

 (רויטרס) (רויטרס)
(רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

לפני השעה שש בערב (שעון ישראל) דווח על עימותים בין תומכי מורסי לכוחות הביטחון של מצרים בעוד שלוש ערים מלבד קהיר: באל-עריש

שבצפון סיני, בסואץ ובאיסמעיליה. בכל שלוש הערים ניסו מפגינים לפרוץ למבני ממשל. הם השליכו אבנים, וכוחות הביטחון ירו בתגובה באוויר ופיזרו גז מדמיע לתוך הקהל.

 

עשרות אלפי המשתתפים בהפגנת האחים המוסלמים בסמוך למסגד בקהיר צעקו "להפיל את המשטר הצבאי". הם מילאו את הרחובות הסמוכים והניפו תמונות של הנשיא המודח. "המשטר הישן חזר... זה גרוע יותר מבעבר", אמר איסמעיל עבד אל-מוחסן, סטודנט בן 18 שנמנה עם המפגינים. את הנשיא הזמני שמונה על-ידי הצבא, עדלי מנסור, הוא כינה "בובה של הצבא". הקהל החל לצעוד למטה משמר הרפובליקה, כשהוא צועק: "אחרי השקיעה, הנשיא מורסי יהיה שוב בארמון". אלפי איסלאמיסטים התאספו כדי להפגין אחר הצהריים והערב גם באלכסנדריה ובאסיוט.

 

כיכר תחריר שוממה בצהריים (רויטרס) (רויטרס)
כיכר תחריר שוממה בצהריים(רויטרס)

צבא מצרים בסיני (צילום: AP) (צילום: AP)
צבא מצרים בסיני(צילום: AP)

 

בתום שבוע של הפגנות ענק של המחנה הליברלי המתנגד למורסי בכיכר תחריר בקהיר, נאספו בצהריים רק מעטים בכיכר, אחרי שקיבלו את מבוקשם - הדחת הנשיא. בכך הפכה הפגנת הענק של תומכי האחים המוסלמים לאירוע המרכזי היום בקהיר. הליברלים קיוו בכל זאת להצליח להוציא את מתנגדי האחים המוסלמים לרחוב מאוחר יותר: הקואליציה הליברלית במצרים, זו שהניעה את המחאה שהביאה להפיכה, פרסמה בצהריים "קריאה דחופה" לתומכיה לצאת לרחוב כדי להגיב על הפגנות האיסלאמיסטים.

 

"חזית ההצלה הלאומית" מסרה כי העם חייב להגן על "מהפכת 30 ביוני" (התאריך השבוע שבו התקיימו הפגנות הענק הראשונות נגד מורסי שהביאו את הצבא לקדם את הדחתו). דובר החזית, חאלד דאוד, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הפגנות האחים המוסלמים ובני בריתם

האיסלאמיסטים הן "התנגדות למהפכה".

 

מוקדם יותר דווח כי צבא מצרים עבר למצב של כוננות עליונה בדרום סיני ובסואץ מחשש להגברת הפעילות של ארגוני טרור שם על רקע הטלטלה העוברת על ארץ הנילוס. זאת על רקע הדיווחים שחמושים איסלאמיסטים תקפו היום את שדה התעופה באל-עריש וחיסלו קצין בכיר. בצהריים כלי התקשורת דיווחו גם כי שני חיילים מצרים נורו בראשם על-ידי חמושים בתקיפה על מוצב באל-עריש. קצין נוסף נפגע באותה התקיפה. העיתון "אל-אהראם" דיווח כי בלוקסור נהרג הבוקר מוסלמי תושב העיר בהתנגשויות בין מוסלמים לנוצרים על רקע הדחתו של מורסי. בעקבות מותו, כך דווח, שרפו מוסלמים כמה בתים של נוצרים בעיר. בעיר גיזה נהרג אדם אחד ושבעה אחרים נפצעו כשחמושים תקפו תחנת משטרה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רויטרס
תומכי האחים המוסלמים מפגינים בקהיר
רויטרס
מומלצים