שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מצרים: הפרלמנט פוזר, איש קשר חדש לישראל

  הנשיא הזמני עדלי מנסור התחיל לעבוד: הוא פיזר את הבית העליון של הפרלמנט, שנשלט לחלוטין על-ידי תומכיו של מורסי וחיזק אותו. הוא גם מינה את אחמד פריד א-תהאמי לשר המודיעין, שבין השאר יהיה אמון על התיאום הביטחוני עם ישראל

  נשיא מצרים הזמני, עדלי מנסור, שהושבע רק אתמול לתפקידו אחרי הדחת מוחמד מורסי, הודיע הערב (יום ו') על פיזור הבית העליון של הפרלמנט במדינה, שמאז הבחירות שנערכו בשנה שעברה היה בשליטתן הכמעט מוחלטת של התנועות האיסלאמיסטיות שתמכו במורסי. בנוסף מינה הנשיא הזמני מנסור את אחמד פריד א-תהאמי לשר המודיעין המצרי.

   

  הפיכה שנייה, כותרות אחרונות

  רגע ההדחה: מורסי פרץ בצחוק, היועצת בכתה

  מורסי והטעויות. ההחלטות שהפילו את הנשיא

  אתר האחים המוסלמים: נשיא מצרים - יהודי

  תקווה בשמי קהיר: "מצרים חזרה להיות יפה"

  שאלות ותשובות: האחים המוסלמים לאן?

   

  הרוגים מאש הצבא: צפו בעימותים במצרים    (צילום: רויטרס, עריכה: תמר אברהם)

  הרוגים מאש הצבא: צפו בעימותים במצרים    (צילום: רויטרס, עריכה: תמר אברהם)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מבחינת ישראל מינוי א-תהאמי הוא מינוי משמעותי, כיוון שבמצרים שר המודיעין אחראי בדרך כלל על תיאומים ביטחוניים עם הצד הישראלי. בימי מובארק, למשל, כיהן בתפקיד זה עומר סולימאן, שקיים יחסים הדוקים עם בכירים בישראל. סולימאן היה האיש שהכריז בפברואר 2011 על פרישתו של מובארק במהלך ימי המהפכה, והוא מת בשנה שעברה במהלך ניתוח בארה"ב. תפקיד שר המודיעין הפך חשוב עוד יותר לאחר נפילת משטר מובארק, בשל היעדר הידברות ממשית בין מצרים לישראל בדרגים המדיניים.

   

  א-תהאמי כיהן כראש מנגנון הפיקוח המנהלתי במצרים, שהוא גוף עצמאי שהוקם ב-1964 ומתמחה במאבק בשחיתות. הוא פוטר על-ידי מורסי בספטמבר, בעקבות טענה של קצין לשעבר במנגנון כאילו א-תהאמי הסתיר עובדות וראיות הקשורות לשחיתות של נשיא מצרים לשעבר, חוסני מובארק, בניו עלא וגמאל, ובכירים אחרים ואף גרס מסמכים שהיו בידיו באותו עניין.

   

  חוגגים את הדחת מורסי השבוע (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
  חוגגים את הדחת מורסי השבוע(צילום: גטי אימג'בנק)

   

  האיש שכיהן עד היום בתפקיד שר המודיעין, ראפת שחאתה, שמונה לתפקיד רק לפני כשנה על ידי מורסי, הועבר כעת לתפקיד היועץ לביטחון לאומי של הנשיא הזמני מנסור. שחאתה היה סגן ראש המודיעין הכללי בימי החזרתו לישראל של גלעד שליט מהשבי בעזה, והוא נראה אז לצדו של שליט בתמונות הראשונות שלו ששודרו בטלוויזיה המצרית, יחד עם ראש הזרוע הצבאית של חמאס אחמד אל-ג'עברי שחוסל בפתיחת מבצע עמוד ענן בשנה שעברה.


  גם תומכיו של הנשיא המודח יצאו להשמיע את קולם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  גם תומכיו של הנשיא המודח יצאו להשמיע את קולם(צילום: רויטרס)

   

  שחאתה מונה לתפקיד ראש המודיעין הכללי אחרי שמורסי החליט לזעזע את הצמרת הביטחונית והדיח מתפקידו את מוראד מוואפי ראש המודיעין הכללי דאז, את שר ההגנה מוחמד חוסיין טנטאווי ואת הרמטכ"ל סאמי ענן. בשנה האחרונה שמר שחאתה על הקשר עם ישראל ואף נפגש בעצמו עם גורמי ביטחון ישראליים בקהיר.

   

  הבית העליון של הפרלמנט שעל פיזורו הכריז מנסור נקרא "מועצת השורא". מדובר בגוף שהוא חסר שיניים בעיקרו, ואינו מחוקק חוקים. עם זאת, תחת כהונתו של הנשיא האיסלאמיסט המודח מורסי לקח לעצמו הבית העליון הזה סמכויות חקיקה מפני שהבית התחתון של הפרלמנט, שגם בו היה רוב מוחץ לתנועות האיסלאמיסטיות תומכות מורסי בעקבות הבחירות, פוזר עוד לפני כן על-ידי בית המשפט במסגרת מאבקי הכוחות בין מערכת המשפט במצרים לממשלה הנבחרת של מורסי. לכן, שימש הבית העליון כגיבוי משמעותי למורסי.

   

  לפני הבחירות לפרלמנט אשתקד. כעת הוא מפוזר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  לפני הבחירות לפרלמנט אשתקד. כעת הוא מפוזר(צילום: AFP)

   

  לפי דיווחים במצרים, ממשלתו הזמנית של עדלי מנסור אמורה להיות מושבעת ביום ראשון הקרוב. בהודעה על הדחת מורסי ביום רביעי אמר מפקד הצבא עבד אל-פתאח א-סיסי כי הממשלה הזמנית תהיה מורכבת מטכנוקרטים - כלומר מומחים, ולא מאישים פוליטיים. עדלי עצמו מונה

  לנשיא הזמני מתוקף תפקידו כנשיא בית המשפט החוקתי. מעט אחרי הצהרתו של א-סיסי השבוע אמר דובר צבא מצרים כי ממשלת מצרים הזמנית היא שתקבע מתי ייערכו הבחירות החדשות לפרלמנט ולנשיאות, וההערכה היא כי הדבר יתבצע בתוך כמה חודשים.

   

  בתוך כך, היום נרשמו בקהיר מהומות דמים לראשונה מאז ההפיכה ברביעי בלילה. רבבות מתומכי האחים המוסלמים התאספו ליד מסגד בבירה המצרית כדי להפגין נגד הדחת מורסי ובעד התנועה האיסלאמיסטית, ומאות מאנשי התנועה ניסו לפרוץ למתחם שבו מוחזק מורסי על-ידי הצבא המצרי. הצבא הגיב בירי שממנו נהרגו לפחות שלושה בני אדם. עימותים נרשמו גם בערים נוספות בהן אלכסנדריה, לוקסור, אל-עריש, סואץ וגיזה. מלבד בקהיר, נרשמו ביום שישי נכון לשעות הערב עוד חמישה הרוגים ברחבי מצרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  הנשיא עדלי מנסור בעת השבעתו ביום חמישי
  צילום: EPA
  מומלצים