שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הפיקוח על הבנקים: יותר שקיפות בעמלות

  בנק ישראל ממשיך באימוץ החלטות ועדת התחרויות במערכת הבנקאית: טיוטה שפרסם קובעת כי הבנקים יחויבו לשמר הטבות בריבית שהובטחו ללקוח, גם בעת חידוש הלוואה או פיקדון. בנוסף, תוגבר השקיפות בגביית עמלות בתחום ני"ע

  הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל ממשיך באימוץ החלטות הוועדה לבחינת התחרות במערכת הבנקאית. בטיוטת הוראות שפרסם היום (ב'), קבע הפיקוח כי הבנקים יחויבו לשמר הטבות בריבית בעת חידוש הלוואה או פיקדון, וכן יידרשו ליותר שקיפות בעמלות הנגבות על פעולות בניירות ערך ומידע אודות הריבית הנגבית על הלוואות וזו הניתנת על פקדונות.

   

   

  לרוב, בנקים המבטיחים ללקוח הטבה בריבית בהלוואה או פיקדון, נוהגים לבטלה בעת חידוש הלוואה או פיקדון. במקרים רבים, הלקוח כלל לא מודע לשינוי. בפיקוח מציינים כי בכוונתם להורות לבנקים ולחברות כרטיסי האשראי לשמור על הטבה שניתנה ללקוח בעת נטילת הלוואה או בעת פתיחת פיקדון, לאורך כל תקופת ההלוואה או הפיקדון.

   

  "מתן הטבה לתקופה מוגבלת, אשר מתבטלת לאחר פרק זמן, גורמת לערפול המחיר - ועל כן מקשה על הלקוח לבצע השוואות מחירים בין מוצרים ושירותים דומים, וכפועל יוצא מכך לקבל החלטה מושכלת", אומרים בפיקוח.

   

  המטרה: להתמודד עם סוגיית פער המידע

  היישום יעשה בדרך של שמירת ההפחתה או התוספת לריבית הבסיסית בהלוואות או בפיקדונות, שחלה במועד יצירת ההלוואה או הפיקדון - גם במועד שינוי הריבית. בנוסף, מקדם הפיקוח על הבנקים תיקון חקיקה, במסגרתו יחויבו הבנקים להציג ללקוחותיהם, העוסקים בפעילות בניירות ערך, את העמלות שהם עתידים לשלם בפועל - בהשוואה לממוצע העמלות שגבה הבנק בפועל מלקוחותיו בעסקאות דומות.

   

  "מטרתו של צעד זה היא להתמודד עם סוגיית פער המידע שבין הבנקים ללקוחותיהם, ולהביא להגברת השקיפות של התאגידים הבנקאיים כלפי לקוחותיהם. שקיפות מחירים זו עשויה אף היא לתרום להגברת התחרות ולשפר את כוח המיקוח של הלקוחות כלפי הבנקים שלהם", אומרים שם.

   

  דודו זקן, המפקח על הבנקים, הוסיף כי "תנאי בסיסי למערכת בנקאית תחרותית הוא מודעות מצד הלקוח לגובה העמלות והריביות שנגבות ממנו, קיומה של יכולת להשוות בין מספר חלופות, ויכולת מעבר מבנק לבנק. צעדים אלו יגבירו את השקיפות לגבי מחיר האשראי, הריבית המשולמת על הפיקדונות והעמלות בעבור פעילות בניירות ערך".

   

  עוד ציין זקן כי "הצגת מידע השוואתי בתחום ניירות הערך, בדבר עמלות ששילמו לקוחות שביצעו עסקאות דומות לעסקה שביצע הלקוח, יחזק את כוחו של הלקוח, ועשוי להביא להוזלה נוספת של שיעורי העמלות בגין פעילות בניירות ערך".

   

  יש לציין כי השינויים הללו ייעשו באמצעות תיקון כללי הבנקאות, והם כרוכים בהתייעצות עם הוועדה המייעצת וקבלת אישור שר האוצר.

   

  הלקוחות יוכלו להשוות בין התאגידים הבנקאיים

  בתיקון חקיקה נוסף שמקדם הפיקוח על הבנקים, יוסמך המפקח לפרסם מידע אודות שיעורי הריבית על אשראי ועל פיקדונות הנהוגים בפועל. זאת על מנת לאפשר ללקוחות לערוך השוואה בין התאגידים הבנקאיים.

   

  זקן הוסיף כי "הצעדים הנוכחיים הם חלק ממכלול שלם ביישום המלצות הצוות לבחינת הגברת התחרותיות במערכת הבנקאית, שמשקף את מחויבותנו לחזק את כוחם של משקי הבית והעסקים הקטנים ולהגביר את התחרות בענף".

   

  לפני כשבועיים הודיע הפיקוח על הבנקים כי הוא מתכוון גם להחזיר את סל העמלות שהיה נהוג בעבר. בעקבות השינוי הצפוי, יחויבו הבנקים לקבוע מחיר אחד לניהול חשבון עובר ושב ל-3 מסלולים: בסיסי, מורחב וחופשי. בכל מסלול יכללו הפעולות אותן יוכל לבצע הלקוח בחודש תמורת מחיר קבוע מראש.

   

  עוד נקבע כי דמי ניהול חשבון מינימליים שיוכלו הבנקים לגבות, לא יעלו על מחיר ביצוע פעולה אחת על ידי פקיד (כיום הבנקים גובים דמי מינימום בסכום של שתי פעולות). ההוראות הללו צפויות להיכנס לתוקף בתחילת 2014.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המפקח על הבנקים, דודו זקן. מאמץ את החלטות ועדת התחרותיות
  צילום: ששון טירם
  מומלצים