שתף קטע נבחר

במקום שימוע: היועמ"ש דורש הבהרות מהרב אליהו

היועמ"ש פורש התבטאויות שונות המיוחסות לרב שמואל אליהו, ומבקש הבהרות בטרם יפרסם את חוות דעתו ביחס למועמדותו כרב הראשי. בין היתר, התבטאויות נגד ערבים, חילונים והומוסקסואלים. רבה של צפת: רבים מהדברים לא נאמרו מעולם

לאחר שנודע לפני שבוע וחצי על כוונתו לזמן את הרב שמואל אליהו לשימוע, לפני שיחווה דעתו ביחס למועמדותו לרבנות הראשית – העביר היועמ"ש בקשה להבהרות לרב העיר צפת, בעקבות פנייתו. קראו כאן את המסמך המלא .

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >

 

 

במכתב ששוגר לרב אליהו ביום ג', ונפרש על פני 11 עמודים - התבקש הרב להגיב לטענות שנכללו בפניות שונות שהגיעו ליועץ המשפטי לממשלה, לגבי 13 התבטאויות שונות שיוחסו לרב בכלי תקשורת שונים, והן בעלות אופי גזעני. בין היתר, התבטאות לזרוק את כל הסטודנטים הערבים ממכללת צפת, אמירה כי "כמה רוצחים סדרתיים התגלו כהומוסקסואליים" – והתבטאות נגד מכירת או השכרת דירות לערבים בצפת.

 

הרב אליהו פנה ליועץ המשפטי לממשלה לאחר שזה החליט לאפשר לו להשמיע את דברו בטרם יגבש עמדה בעניין פסילתו לתפקיד הרב הראשי, לאחר פניות שהתקבלו במשרדו. בישיבות פנימיות שנערכו בנושא, הביע היועץ את דעתו כי מדובר במועמדות בלתי ראויה, נוכח ההתבטאויות הגזעניות של הרב והאופי הממלכתי של המשרה.

 

לזרוק את הערבים מהמכללה, לנקום בחילונים

בפניית הרב אליהו לעו"ד יהודה ויינשטיין, צוין כי הוא שוקל להגיש את מועמדותו, ובשיחה טלפונית שניהל עם אנשי

משרד המשפטים, הסביר הרב כי אסף את 20 החתימות הדרושות להצגת מועמדותו. על רקע כך ביקש הרב אליהו מהיועמ"ש להבין מה מהות הפרסומים אודות השימוע שאליו יוזמן במידה ויתמודד לתפקיד.

 

היועמ"ש השיב כי הגיעו אליו פניות שונות הנוגעות למועמדות הרב, הסוברות כי אינו ראוי לתפקיד, וקוראות לפסול את מועמדותו נוכח התבטאויות עבר הפוסלות ציבורים שלמים בישראל, ובהם הציבור הערבי, ונוכח תוכן כתב האישום שהוגש נגדו בעבר. כן מצוין במכתב כי האמירות שבפניות אלו, מצטרפות לאמירות שנבחנו בעבר על ידי משרד המשפטים.

 

באחד הציטוטים המיוחסים לרב, בראיון משנת 2002 – הוא מצוטט כאומר שיש לזרוק את כל הסטודנטים הערבים ממכללת צפת, ומכנה אותם "אוהדי טרור" התומכים בטרור הפלסטיני. כשנשאל אם זה יעמוד במבחן בג"ץ, השיב "מי זה הבג"ץ? מה אנחנו נבהלים מהבג"ץ? מה הם ינהלו לנו את המדינה... הרי הבג"ץ כבר אמר שאם עושים מהומות, החוק משתנה... אז נעשה גם מהומות שגם יפחדו מאיתנו".

 

בראיון אחר בשנת 2004, מצוטט הרב כמתנגד ללימודים במכללת צפת על רקע הערבים הרבים שלומדים בה, ומציע לפתוח מכללה רק לערבים כדי למנוע זוגיות בין ערבים ליהודיות, שאותה כינה "עוד סוג של מלחמה שהפלסטינים נלחמים בנו".

 

הרב: זו לא גזענות, זו ציונות

כן מיוחסות לרב אמירות נגד הומוסקסואלים: "מיחסים כאלה לא יוצאים חיים, ומה שלא יוצא ממנו חיים מביא מוות", וכי כמה רוצחים סדרתיים התגלו כהומוסקסואליים, והתופעה מביאה הרבה מחלות. בשנת 2006 אמר כי בתגובה להתנתקות יש "לנקום בחילונים", ו"להסתער עליהם, לטחון להם את הראש, להחזיר להם את הילדים בתשובה".

 

כן מיוחסות לרב אמירות שונות בראיונות בשנת 2010 על רקע קריאתו שלא להשכיר ולא למכור דירות לערבים בצפת. הוא אמר כי מדובר בפסק הלכה שעל פיו קמה קק"ל הגואלת קרקעות ומוכרת אותן רק ליהודים, וכי זו אושרה על ידי הממשלה והחוק בישראל. בראיונות משיב הרב כי אין זו גזענות אלא ציונות ודאגה לצביונה היהודי של ארץ ישראל, נוכח הניסיון להציפה בערבים ולטשטש את אופייה היהודי.

 

מדובר במשרה רמת דרג הכרוכה בהיבטים ממלכתיים וציבוריים מובהקים, נטען במכתב היועמ"ש, ולאור כך מבקש היועץ את התייחסותו לדברים, מאחר שהוא סבור כי יצטרך להביע עמדה משפטית לגבי בחירתו למשרה.

 

כך מצוין כי מבחינה ראשונית, ייתכן שבחירתו של הרב עלולה להימצא כבלתי ראויה ו"לעורר קשיים משפטיים", ולכן מבקש היועץ את תגובתו המפורטת של הרב לדברים, בטרם יחווה את דעתו בעניין.

 

היועץ אומר כי הרב מכחיש באופן גורף אמירות גזעניות שונות שיוחסו לו, ומציין כי ההכחשה חשובה מאוד, אך הוא מבקש כי הרב יתייחס באופן פרטני לעיקריה של רשימת הציטוטים המפורטת במכתב, "בוודאי לנוכח הכמות הרבה של ההתבטאויות, כאמור".

 

הרב שמואל אליהו מסר בתגובה כי הוא מכבד את היועמ"ש ויעביר את מכתב ההבהרה עד מחר, ו"אז יוכל הציבור כולו להתוודע לכך שהרב הוא פטריוט יהודי וישראלי הפועל בדרך התורה ומאמין גדול בקדושת הארץ וקדושת האדם". עוד נמסר כי "רבים מהדברים שיוחסו לרב, לא נאמרו מעולם".

 

מהתנועה הרפורמית נמסר בתגובה כי הם "מברכים את היועמ"ש על החלטתו", ומצפים כי בסיום ההליך יבהיר כי "אדם שהוגש כנגדו כתב אישום בגין הסתה, ומקיים מזה מעל עשור מסע הסתה גזעני - אינו יכול לכהן במשרת הרב הראשי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שמואל אליהו
צילום: אביהו שפירא
מומלצים