שתף קטע נבחר

השיגור בפלמחים: "ניסוי בטיל הבליסטי יריחו"

מקורות זרים ייחסו את הירי ביום שישי להמשך פיתוח טיל הקרקע-קרקע הישראלי, שעשוי להגיע למרחק של 4,000 ק"מ

ניסוי מערכת ההנעה הרקטית היה למעשה חלק מפיתוח הטיל הבליסטי יריחו? כך לפחות טוענים מקורות זרים, שייחסו את שיגור הרקטה בפלמחים ביום שישי להמשך פיתוח טיל הקרקע-קרקע הישראלי לטווח ארוך. השובל שיצר הטיל ששוגר בשעות הבוקר נראה היטב במרכז הארץ.

 

אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון מסר כי "ישראל ביצעה שיגור של מערכת הנעה רקטית מבסיס פלמחים. השיגור נערך במסגרת ניסוי שתוכנן על ידי מערכת הביטחון מראש ובוצע כמתוכנן". מערכות הנעה רקטיות מיועדות לשיגור מערכות גדולות כמו לוויינים וטילים בליסטיים. המערכת שנוסתה יכולה לשמש לשיגור טילי קרקע-קרקע או קרקע-אוויר האסטרטגיים של ישראל, כמו ה"חץ" שמיועד נגד איום הטילים מאיראן, או ה"יריחו", שלפי פרסומים זרים יוכל לשאת ראש נשק גרעיני.

 

אם אכן מדובר בהמשך פיתוח הטיל יריחו, הרי שמדובר בניסוי אחד מני רבים בטיל הבליסטי, שעל פי מקורות זרים עשוי להגיע למרחק של 4,000 ק"מ. ב-2011 בוצע גם כן ניסוי ב"מערכת הנעה רקטית", למעשה ירי טיל המשוגר מהקרקע, וגם אז דווח כי היה זה ניסוי בטיל יריחו.

 

גם שלוש שנים לפני כן דיווחו מקורות זרים כי טיל יריחו שוגר מבסיס פמלחים, וגורמי ביטחון הגדירו ירי זה כניסוי "דרמטי", משום שמדובר בניסיון לשדרג באופן ניכר את יכולת הטילים של ישראל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הניסוי מעל שמי המרכז
צילום: רונן כרמי
מומלצים