שתף קטע נבחר

פה אחד: 6 הנשים שזיכו את היורה בנער השחור

ל-B37 רישיון לנשק, E6 אמרה לילדיה "להפעיל את הראש", B31 שינתה את דעותיה. משפט הרצח בקפוצ'ון שהסעיר את ארה"ב הסתיים ומי שחתום על זיכוי מתנדב המשמר האזרחי ג'ורג' זימרמן הן 6 מושבעות, 5 נשים לבנות והיספנית. הכירו אותן

הנשים שעמדו מאחורי הפסיקה הדרמטית: חבר מושבעים בפלורידה, שבו ישבו שש נשים, זיכה הלילה (יום א') את ג'ורג' זימרמן, מתנדב במשמר קהילתי, מכל האישומים נגדו בפרשת מותו של הנער השחור טרייבון מרטין.

 

עוד חדשות בעולם :

אפקט מורסי: גם תוניסיה ומרוקו רעבות למהפכה

הבריטים מייעצים לוויל וקייט: כך תהיו הורים

1,300 ק"מ להפלה. ניצחון השמרנים באמריקה

תמונות השבוע: ממותה ביפן, ההר שגעש במכסיקו

 

ההרוג, טרייבון מרטין בן ה-17, נכנס בפברואר אשתקד לשכונת מגורים סגורה בסנפורד. הוא וזימרמן ניהלו ביניהם עימות פיזי ולטענת התביעה, השומר הלבן השמיע קללות גזעניות לעבר מרטין ורצח אותו ביריית כדור. זימרמן טען מצדו כי הותקף קשות ופעל מתוך הגנה עצמית. על גופו של הנער השחור לא נמצא שום כלי נשק, וחשדו של זימרמן לגבי כוונותיו של מרטין התעורר כנראה בשל היותו אדם כהה עור ש"התחבא" מתחת לקפוצ'ון בשעת ערב מאוחרת.

 

יוצא לחופשי. זימרמן בעת הקראת גזר דינו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יוצא לחופשי. זימרמן בעת הקראת גזר דינו(צילום: רויטרס)

 

הנאשם טען להגנה עצמית. זימרמן (משמאל) ומרטין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנאשם טען להגנה עצמית. זימרמן (משמאל) ומרטין(צילום: רויטרס)

 

זימרמן הואשם בבית המשפט ברצח מדרגה שנייה ומשפטו עורר הד ציבורי ניכר ושודר בשידורים חיים ברשתות הטלוויזיה.

בתקשורת האמריקנית השוו אותו למשפט אחר שזכה לרייטינג שיא 18 שנים אחורה - זה של כוכב הפוטבול השחור ופרשן הטלוויזיה הפופולרי או ג'יי סימפסון, שהואשם ברצח אשתו הלבנה ניקול בראון.

 

ההחלטה לזכות את זימרמן התקבלה פה אחד על ידי שש המושבעות, חמש נשים לבנות ואחת היספנית, והן סירבו לשוחח עם כלי התקשורת לאחר סיום המשפט. מיהן הנשים שעליהן הוטלה האחריות לפסוק באחד המשפטים המסעירים ביותר שידעה אמריקה בשנים האחרונות? זהותן אינה ידועה לציבור, אולם פרטיהן האישיים פורסמו ביחד עם עמדות שהביעו במהלך הליך בחירת המושבעים למשפט הרצח.


פקידת בית המשפט מקריאה את החלטת המושבעות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פקידת בית המשפט מקריאה את החלטת המושבעות(צילום: רויטרס)

 

מושבעת B29 הייתה ההיספנית היחידה בחבר המושבעים, שבו היה כאמור רוב לנשים לבנות. היא אם לשמונה ילדים שכולם, חוץ מאחד, מתחת לגיל 18. היא אחות שעובדת במשמרות לילה במוסד לטיפול בחולי אלצהיימר. לפני שעברה לגור באחרונה פלורידה היא חיה בשיקגו, שם נתקלה בדוכנים שבהם מוכרים חולצות טי-שירט עם תמונת פניו של מרטין הצעיר.

 

מושבעת B37 היא אם לשני ילדים שגדלה במשפחה ששירתה בצבא והחזיקה ברישיון לנשק. לדעתה, רוב אימוני הנשק שנערכים אינם מספקים. כאשר נשאלה במהלך הליך בחירת המושבעים לגבי הזכות לשאת נשק, היא אמרה לשופטת "יש לי עניין עם איזה סוג של נשק צריך להרשות לשאת".

 

מושבעת B76 היא אם לשני ילדים בוגרים ופעילה למען הצלת בעלי חיים. בעבר עבדה בחברת בנייה ששייכת למשפחתה וכיום היא מנהלת נכסים שנמצאים בבעלות משפחתה ומיועדים להשכרה. במהלך הליך בחירת המושבעים למשפט הרצח של זימרמן היא אמרה לשופטת: "המשפחה שלנו די חסרת פניות. אנחנו אוהבים לבסס את שיקול הדעת שלנו על הסיפור כולו".

  

"איך אתה יכול להרוג מישהו ולצאת מזה?" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"איך אתה יכול להרוג מישהו ולצאת מזה?"(צילום: רויטרס)

 

מושבעת E40 עבדה במשך 20 שנה בתפקיד קצינת בטיחות. יש לה בן מבוגר ובתקופה האחרונה היא עזבה את ביתה באיווה ועברה להתגורר במרכז פלורידה. היא אמרה לשופטת שהיא מאמינה שבעלי כלי נשק חייבים להבין ש"לנשיאת נשק מצורפת אחריות".

 

במושבעות: מובטלת ומנהלת לשעבר במוקד טלפוני

מושבעת E6 היא אם לשני ילדים. במהלך הליך בחירת המושבעים היא סיפרה לשופטת שהיא הפכה את הידיעות על מותו של טרייבון מרטין ל"רגע חינוכי" שאפשר לה לשוחח עם ילדיה על "התנהגות שהיא בטוחה, לא שאתם עושים דבר לא טוב אבל תנקטו יוזמה ותפעלו מראש כדי שלא להציב את עצמכם בפני סכנה". מושבעת E6 עבדה תקופה קצרה בשירותים פיננסיים וכיום היא מובטלת ונהנית מעבודות גינון בביתה.

 

מושבעת B51 היא רווקה ופרשה מעבודתה כמנהלת של 1,200 עובדים במוקד טלפוני. במהלך עבודתה, כך היא סיפרה לשופטת במשפט זימרמן, היא חוותה פעמים שבהן שינתה את דעתה לאחר שהוצגו בפניה עובדות חדשות. את זמנה הפנוי היא מעבירה בביקור קרובי משפחה.


זימרמן זוכה מכל האישומים נגדו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זימרמן זוכה מכל האישומים נגדו(צילום: AFP)

 

לדברי מושבעת B51, אחרי ששמעה את החדשות על מותו של מרטין היא הופתעה שבמשמר האזרחי החזיקו במתנדב שנוטל תפקיד פעיל כמו זימרמן. עוד היא אמרה שזימרמן שגה כשלא הקשיב להוראת המוקדן שלא לעקוב אחרי הנער השחור. "הוא לא חיכה והיתר... אנחנו יודעים מה קרה", היא סיפרה במהלך הליך בחירת המושבעים.


מאוכזבים. מפגינים בלוס אנגל'ס לאחר סיום משפט הרצח של טרייבון מרטין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מאוכזבים. מפגינים בלוס אנגל'ס לאחר סיום משפט הרצח של טרייבון מרטין(צילום: רויטרס)

"רוצים צדק לטרייבון". מפגינים מחוץ לבית המשפט בסנפורד, פלורידה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"רוצים צדק לטרייבון". מפגינים מחוץ לבית המשפט בסנפורד, פלורידה(צילום: AFP)

"רצח הוא פשע. אשם" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"רצח הוא פשע. אשם"(צילום: AFP)

במשטרה חוששים ממהומות שחורים. לוס אנג'לס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
במשטרה חוששים ממהומות שחורים. לוס אנג'לס(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

תומכים של זימרמן ומרטין מחוץ לבית המשפט בפלורידה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תומכים של זימרמן ומרטין מחוץ לבית המשפט בפלורידה(צילום: AFP)

  

החלטת בית המשפט בפלורידה לא התקבלה בשמחה רבה על ידי תומכיו של ההרוג הצעיר. "אין לי מילים. אני נקרעת לגזרים. איך אתה יכול להרוג מישהו ולצאת מזה? זו עבירה בוטה", אמרה מפגינה אחת מהעיר סנפורד. מפגינה אחרת אמרה בזעם: "אני חושבת שזה שערורייתי. ג'ורג' זימרמן הוא רוצח בדם קר. הוא שרטט באופן גזעני פרופיל של טרייבון. הוא ארב לו ורצח אותו".

 

מפגין נוסף אמר כי "האכזבה הכי גדולה שלי היא שהעולם כולו יודע שג'ורג' זימרמן ביצע רצח. אז הם היו צריכים לשחק את המשחק של פרטים טכניים ובזה הם ניצחו". 

 

לקראת הכרעת הדין ניסו מנהיגים שחורים באזור להרגיע את הרוחות ואחד מהם ציין כי "איבדנו נשמה אחת ואנחנו לא רוצים לאבד עוד". עם זאת, במשטרה נערכים לכך שזיכוי זימרמן יזוכה עלול להוביל להפגנות והתפרעויות אלימות מצד שחורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פקידת בית המשפט בסנפורד מקריאה את החלטת המושבעות
צילום: רויטרס
צילום: AFP
הוקל לו. זימרמן
צילום: AFP
מומלצים