שתף קטע נבחר

הרב אליהו ליועמ"ש: התבטאויותיי הוצאו מהקשרן

מכתב הרבנים? "אין לי דבר נגד האוכלוסייה הערבית". טענות על גזענות? רק כלפי מי שפועל נגד ישראל. הרב אליהו משיב ליועמ"ש: "האם עלי להסביר למה אני מתנגד לנישואים בין יהודים לנוכרים? האם עלי להשיב למה אני אוסר נישואים חד-מיניים?"

רב העיר צפת, שמואל אליהו, המועמד לתפקיד הרב הראשי, הגיב למכתב היועץ המשפטי לממשלה שדרש ממנו הסברים בנוגע להתבטאויות ציבוריות והלכתיות שנויות במחלוקת שהשמיע בעבר. לדברי הרב אליהו, דבריו הוצאו מההקשר התורני שבו נאמרו, ולעתים אף סולפו, ולכן הם אינם מהווים עילה לפסול את מועמדותו לרבנות הראשית. קראו כאן את המכתב המלא .

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >

 

 

ככלל טען הרב אליהו, כי חלק מהדברים שאותם נדרש להסביר הם "מִחזור מגמתי של נושאים שונים שכבר

הועלו לסדר היום וירדו", חלק אחר "כלל לא נאמר על ידי מעולם", ודברים אחרים נאמרו בהקשר אחר מזה שהוצגו. הוא הוסיף כי יש לציבור ולתקשורת עניין בציטוט דבריו, לעתים במטרה להציגו באור שלילי, ולכן "ודאי שאיני יכול לקחת אחריות על כל פרסום שנעשה לכאורה בשמי".

 

על חלק מהמוצגים השיב ליועץ: "לא הבנתי מה הבעיה... האם עלי כרב להסביר למה אני מתנגד לנישואים בין יהודים לנוכרים? האם עלי להשיב למה אני אוסר נישואים חד-מיניים? האם עלי להסביר למה אני בעד חזרה בתשובה?"

 

על הטענה כי הוא מבטא תפיסת עולם גזענית, הגיב: "אני אוהב את מדינת ישראל. קדושת הארץ וקדושת כל אדם שנברא בצלם אלוקים.. אני רואה עצמי מחויב לכבד השקפות שונות של אהבת הארץ, לכבד את הזולת, לכבד את מוסדות השלטון, ולכבד את הגר". עוד הבהיר: "אני מבחין בין בני אדם, יהודים ולא יהודים, שכולנו מצווים בכבודם, לבין אויבים שמבקשים את רעתנו".

 

לא אנהג בצביעות ובמלאכותיות

בהתייחסות פרטנית יותר לשאלות היועץ כתב כי אחת התשובות שפורסמו בשמו באינטרנט, יוחסו לו ככל הנראה בטעות, שכן לא השיב לשאלות הלכתיות באותו אתר בשנה שבה היא הופיעה בו. על תמלילי ראיונות שלו טען כי הוא צוטט בהם באופן לא מדויק המשנה את משמעות הדברים.

 

הוא התייחס לדברים שאמר, ומהם עולה לכאורה כי הוא פוסל את המגזר הערבי על רקע גזעני, והדגיש כי במקרים אלה הוקיע אנשים רק בגלל פעולותיהם נגד ישראל. כלפי היועמ"ש העיר הקשר זה: "אני מקווה שאין בכוונתכם לאסור שיח ציבורי כנגד מי שחותר תחת אושיות המדינה או שמעודד טרור".

 

את מכתב הרבנים שיזם, האוסר השכרת דירות לערבים, הסביר: "אינני פוסל שום אדם או אוכלוסייה על בסיס השתייכות לאומית. במילים פשוטות וישירות אומר כי אין לי דבר נגד האוכלוסייה הערבית או כל אוכלוסייה אחרת במדינה. דברים אלה פורסמו ברבים".

 

עוד הוסיף: "דברים אלה כבר נבדקו בעבר גם על ידיכם וגם על ידי היועץ המשפטי הקודם, שהחליט בגלל האמור לעיל למשוך את כתב האישום שהוגש ב-2002... הטענות על הכתבות שעוסקות באיסור מכירת קרקעות לנוכרים נבחנו גם על ידיכם וגם על ידי בית המשפט העליון, ונדחו בגלל ההבנה שרב חייב לפסוק על פי ההלכה".

 

ככלל, העיר כי "אין לצפות ממני לנהוג בצביעות ובמלאכותיות, ולומר דברים אשר אולי יישמעו טוב בעיניי חוגים שונים שמנסים באמצעות בתי המשפט להשיג מה שהם לא מצליחים באמצעים דמוקרטים".

 

לשמור על הצביון היהודי ועל כבוד המיעוטים

הרב שמואל אליהו הזכיר כי במקרים רבים אחרים, שבעיניו חמורים לא פחות, לא פסל היועמ"ש

מועמדותו של אדם – לא מנהיגים מוסלמיים שעודדו טרור, ולא כאשר נבחרי ציבור נחשדו והואשמו בעבירות חמורות אחרות.

 

"כך היה כאשר היועץ הוכיח את עמידתו האיתנה כאשר נוצר חשש לשינוי הצביון היהודי של הארץ, והפרת האיזון הרגיש ממילא בין אוכלוסיות שונות המרכיבות ערים ושכונות. מסתבר ששמירה על אופייה היהודי של המדינה לא נחשב בעיניי היועץ לעבירה פלילית. זו חובת כולנו גם לשמור על צביונה היהודי של הארץ, וגם לכבוד את זכויות המיעוטים היושבים בה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שמואל אליהו
צילום: אביהו שפירא
מומלצים