שתף קטע נבחר

לפיד: "משווים אותי להיטלר ומדברים על הסתה?"

שר האוצר תקף מעל בימת הכנסת בחריפות את חברי הכנסת החרדים: "אנחנו קוראים את העיתונות החרדית שבה משווים את כל הנערות החילוניות לפרוצות וזאת לפני מאמר המערכת ביתד נאמן שבו השוו אותי להיטלר". שמונה הצעות האי-אמון נדחו

מליאת הכנסת הפכה הערב (יום ב') שוב לזירת עימות בין שר האוצר יאיר לפיד לבין חברי הכנסת החרדים. זה קרה במהלך דיון על הצעות אי-אמון בנושאים הכלכליים והמדיניים. "אנחנו קוראים את העיתונות החרדית שבה משווים את כל הנערות החילוניות לפרוצות וזאת לפני מאמר המערכת ביתד נאמן שבו השוו אותי להיטלר. שאלתי קודם את ח"כ גפני בכאב ובפאתוס על מעמד הביניים. פתאום זה מעניין אותו, אבל יש רק דבר אחד שמעניין אותו. הבעיה היא לא שאתם חרדים, אלא שאתם מוציאים לחרדים שם רע".

 

עוד אמר לפיד כי "מי שמחלק את העם לטובים ורעים מרחיק את המשיח. מי שמרבה שנאה בישראל מרחיק את ביאת המשיח". לדבריו, הוא אינו מסית נגד החרדים ולא מתנכל להם אלא פועל למען שוויון. "אין יותר זכויות יתר, אין יותר תקציבים מנופחים. איש לא מסית נגדכם אלא פשוט החזרנו את המדינה לשפיות".

 

לדבריו, "כל מה שעשינו היה ללכת בדרך הזו שבה התורה היא לא פטור מעבודה, התורה לא מפרידה בין יהודים אלא מאחדת אותם. בגלל זה אנחנו נשקיע חצי מיליארד שקל בתוכנית חומש שתעודד אותם לצאת לעבוד. בגלל זה ויתרנו על ותק הנישואים כדי לעודד את הדיור. בגלל זה אנחנו מאמינים שהקיצוץ בתקציב הישיבות לא יגרום נזק לעולם התורה. זה אומר שהם יילכו לעבוד בבוקר והם ילמדו תורה בלילה".

 

על יציאת החרדים לשוק העבודה הוסיף השר: "ששת ימים תעבוד ועשית כל מלאכתך, כתוב בעשרת הדיברות. לא ששת ימים תשב בישיבה ומישהו אחר ישלם את החשבונות, לא ששת ימים תקבל קצבאות, לא ששת ימים יעבוד החילוני מהבוקר עד הערב כי הוא חמורו של המשיח. אנחנו לא חמורו של משיח, אנחנו היינו חמורו של משיח יותר מדי שנים". 

 

הוא הזכיר כי "בשנת 1979 84% מהגברים החרדים עבדו", ותהה: "האם הוריכם היו פחות חרדים מכם? האם הם היו פחות דתיים מכם? האם הם האמינו פחות באלוהים מכם? כי בעיניי זה להיפך, ההורים שלכם, להבדיל מכם, הלכו בעקבות הרמב"ם, שאמר - 'כל המשים על לבו יעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מהצדקה. הרי זה חילל את השם'".

 

יו"ר ש"ס אריה דרעי תקף אחר הצהריים את המדיניות הכלכלית: "חיפשתי וחיפשתי בתקציב הזה. אולי יש איזושהי הברקה, איזושהי תורה כלכלית, גאונות, מדיניות, קו אחיד לכל הגזרות הללו. אני לא חייב להסכים ולא חייבים לשמוע את דעתי. זה לגיטימי, לכל אחד יש את האג'נדה שלו, אבל אבל אם אני צריך להגדיר בכותרת את תקציב המדינה, אז יש קריטריון אחד - איפה שיש טיפה חלילה וחס חשש למאבק, לפגיעה, לאיזשהו כיפוף ידיים קטן - מיד מוותרים".

 

יו"ר קדימה ח"כ שאול מופז העלה סוגיה אחרת בקשר לתקציב. לטענתו, "יש 13.1 מיליארד שקל שאף אחד לא יודע למה הם מיועדים, שהם חריגה בתקציב הרזרבה. זה כסף שלנו, מהמסים שאנחנו משלמים, מהפה של הילדים שלנו, מהחיסכון של הפנסיה שלנו, מהחינוך של התלמידים שלנו. מי אתם שתקחו 13.1 מיליארד שקל מהכיס של מדינת ישראל מבלי למסור דין וחשבון לאן הכסף הזה הולך?" עוד טען מופז, כי "דווקא משרד האוצר שחייב לגלות אחריות תקציבית ולהיות אחראי ומדוד, לא עמד בהנחייה של עצמו, לעמוד ב3% רזרבה. הוא השאיר לעצמו עוד 3 מיליארד שקל תחת סעיף 'הוצאות שונות'. אף אחד לא יודע מה זה, עוד סוג של רזרבה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יאיר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים