שתף קטע נבחר

חוצה אפריקה: לחוות את היבשת השחורה

מפלי ענק בין זמביה וזימבבואה, סוואנות שוקקות בע"ח בבוטסואנה, דיונות אדומות בנמיביה ולבסוף גם סתלבט בחופי זנזיבר היפים - מורן ניר חרשה את אפריקה בחודש וחצי ואספה אין-ספור רגעים מסעירים כדי לספר עליהם

ביקורי הראשון ביבשת אפריקה התקיים בגיל העשרה, כטיול עם המשפחה לספארי בקניה. הדימוי של אפריקה אצלי, במיוחד לאחר החוויה האישית שעברתי, נצרב כיבשת שמגיעים אליה בשביל הספארי ובזה זה מסתכם.

 

בפעם השנייה בה החלטתי לטוס לאותו האזור, מה שהתחיל כתכנון של מסלול טיפוס על הקילימנג'רו, הסתיים במסע של חודש וחצי לאורכה ולרוחבה של היבשת ומעבר דרך המדינות זמביה, זימבבואה, בוטסואנה, נמיביה, קניה וזנזיבר. את המסע סיימתי עם תובנות שונות לגמרי על אופייה האמיתי של היבשת.

 

עוד טיולים מיוחדים בעולם:

 

המסע המלהיב התנהל בחלקו עם רכב ואוהל שהוקם על גג האוטו. הוא התחיל בביקור במפלי ענק, המשיך דרך סוואנות שוקקות בעלי חיים בבוטסואנה, משם לדיונות הענק האדומות בנמיביה ולבסוף, רגיעה בחופים הלבנים בזנזיבר.

 

גילינו אזור שמשלב בצורה מושלמת בין נופים, בעלי חיים ואנשים נפלאים אשר רבים מהם מדברים אנגלית שוטפת. המסע ארך מעל 5,000 ק"מ, 6 מדינות ואינספור חוויות: זו היא אפריקה.

צ'יטה בשמורת מסאי מארה בקניה (צילום: מורן ניר) (צילום: מורן ניר)
צ'יטה בשמורת מסאי מארה בקניה(צילום: מורן ניר)

מפלי ויקטוריה: העשן הרועם

מפלי ויקטוריה מהווים את הגבול בין זמביה וזימבבואה נחשבים לגדולים ביותר בעולם בזכות השילוב של הגובה (108 מ') והרוחב (1.7 ק"מ). המים שניתזים מהמפלים, יוצרים ענן תמידי בגובה של קילומטר וחצי שנראה למרחק של מעל 40 ק"מ. מי שירצה להנות מהחוויה השלמה, מומלץ לו לצפות במפלים משני הצדדים שלהם: הצד של זמביה וגם מהצד של זימבבואה (שווה בהחלט, למרות שזה מצריך מעבר גבול בין המדינות).

 

מהצד של זמביה אפשר לצאת למספר מסלולי טיול למפלים במסלולים שעוברים דרך הג'ונגל, שבהם ניתן לצפות בכמות גדולה מאוד של קופים. זה הולך להיות טיול "רטוב" - אי אפשר להימנע מנתזי המים של המפלים ולכן יש להצטייד בציוד מתאים.

 

חובבי האקסטרים יוכלו לצאת לטיסה בהליקופטר או בדאון ולצפות במראה המרהיב של המפלים ממעוף הציפור. בנוסף, יש אפשרות לבצע גם קפיצת בנג'י ואומגה מגשר הברזל שמחבר בין זמביה וזימבבואה. בשעות הערב ניתן לצאת להפלגה בנהר הזמביזי ולהשקיף על האזור בשעת השקיעה המרהיבה.

 

הצד של זימבבואה הוא לטעמי המרשים יותר לצפייה במפלים, אבל כדאי לבדוק את מצב הראות לפני שעוברים את הגבול. מסלול הטיול למפלים בזימבבואה כולל לא פחות משמונה עשרה נקודות תצפית המספקות תמונה רחבה על העוצמה האדירה של הטבע. בסוף המסלול כדאי לצאת לטבילה קצרה בברכת השטן (Devil's Pool) שנמצאת ממש על קצה המפלים. לא לבעלי לב חלש.

 

ענן מים בגובה 1.5 ק"מ. מפלי ויקטוריה מהאוויר (צילום: מורן ניר) (צילום: מורן ניר)
ענן מים בגובה 1.5 ק"מ. מפלי ויקטוריה מהאוויר(צילום: מורן ניר)

 

על הדלתא של בוטסואנה

שייט קצר ברחפת על נהר הזמביזי מוביל מזמביה אל בוטסואנה. המדינה שהייתה עד לפני שנים לא רבות מושבה בריטית זנוחה, הפכה לאטרקציה אפריקאית הודות למצבורי יהלומים אדירים שהתגלו בשטחה. גם התיירים מגלים את המדינה הקטנה אשר עמוסה באוצרות טבע רבים וחיות בר במספר גדול. הטיול במדינה מתבצע לרוב בטיול מאורגן של חברה מקומית ברכבי שטח שמגיעים לפינות החמד במדינה.

 

שמורת צ'ובי (Chobe National Park) נמצאת בסמוך למעבר הגבול בחלקה הצפוני של בוטסואנה. הפארק השלישי בגודלו בבוטסואנה נחשב למרשים ביותר במדינה, ניתן לראות בו מגוון גדול של חיות לרבות פילים, היפופוטמים ותנינים. פילי הקלהארי שנמצאים בשמורה משתייכים לזן הפילים הגדול ביותר בעולם, זהו אחד מהמקומות היחידים בהם ניתן לצפות בהם בסביבה הטבעית. את הטיול בשמורה אפשר לבצע ברכב או בשייט (מומלץ לשלב בין שתי הדרכים).

 

להיות לידם בעה"ח כשזה קורה. רכב הספארי במסאי מארה, קניה (צילום: מורן ניר) (צילום: מורן ניר)
להיות לידם בעה"ח כשזה קורה. רכב הספארי במסאי מארה, קניה(צילום: מורן ניר)

 

הדלתא היא מניפה של ערוצי זרימה באזור מדברי עם תופעת טבע יחודית: הנהר לא נשפך לים אלא פשוט נעלם בחול המדברי (נהר האוקווגו זורם מאנגולה דרך נמיביה ונעצר בצפון-מערב בוטסואנה לאחר מרחק של 1,600 ק"מ).

 

האזור שמוגדר כשמורת טבע מכיל חיות בר וצמחיית בר מסועפת, מה שהופך את תהליך איתור החיות למשימה מאתגרת במקצת, אבל, אל תוותרו על החוויה כי זוהי אחת מהשמורות הבודדות באפריקה בהן ניתן לטייל באופן רגלי.

 

אחת מהאטרקציות הכי מעניינות בשמורה היא שיט איטי בסירות זעירות (קרויות בפי המקומיים סירות מקורו) וצפייה מהצד בחיות השמורה. זהו ללא ספק המקום האותנטי ביותר בטיול בבבטסואנה והוא מאפשר חיבור אמיתי עם המקומיים והצצה לאורח החיים היחודי שלהם.

 

לצפות בבע"ח גם דרך הנהר. שיט בדלתא של בוטסואנה  (צילום: מורן ניר) (צילום: מורן ניר)
לצפות בבע"ח גם דרך הנהר. שיט בדלתא של בוטסואנה (צילום: מורן ניר)

 

נמיביה: ארץ של הפתעה

אם יש מקום שבאמת הפתיע אותי בטיול, הרי זה נמיביה: נופיה בתוליים אך זוהי גם מדינה שמרגישה מערבית למהדרין ותושביה דוברי אנגלית. המושבה הגרמנית לשעבר קיבלה עצמאות לפני קצת יותר מ-20 שנה והיא משלבת בין סממני המערביות החדשים לתרבות האפריקנית העתיקה.

 

להבדיל ממרבית מדינות אפריקה האחרות, את הטיול בנמיביה אפשר לעשות עם רכב יעודי שכור באופן עצמאי. שטחה גדול פי 40 מישראל ומספר תושביה עומד על מעט יותר משני מיליון תושבים, כך שיש בהחלט לאן לנסוע. אם הייתי צריכה לבחור מדינה אחת לטיול באפריקה, הייתי בוחרת בנמיביה שמציעה שילוב של טבע פראי, מדבר עם דיונות אדומות שנשפכות לים ותרבות מקומית עשירה ומרתקת.

 

שמורת אטושה (Etosha National Park) מהווה אחת משמורות הטבע הגדולות ביותר באפריקה (גודלה זהה לגודל של מדינת ישראל כולה). חלק גדול מהשמורה הוא למעשה אגם מלח שהתייבש וחלקה השני מכיל סוואנה בה ניתן לצפות במגוון גדול של חיות וציפורים.

 

אנחנו טיילנו בשמורה עם הרכב השכור ואת הלילות בילינו באתרי קמפינג מסודרים אותם ניתן למצוא ברחבי השמורה, עם מקלחת חמה, מסעדה, פאב ובריכה. אחת מהאטרקציות המרכזיות בשמורה היא מאגרי מים שמושכים אליהם כמויות גדולות של חיות. את מסלול הטיול בשמורה יש לתכנן בקפידה מראש מבחינת תצרוכת הדלק, שעות האור והחושך והן מבחינת מקומות בהם ניתן לעשות הפסקות שירותים.

 

אחת משמורות הטבע הגדולות באפריקה. פלמינגו באטושה בנמיביה (צילום: מורן ניר) (צילום: מורן ניר)
אחת משמורות הטבע הגדולות באפריקה. פלמינגו באטושה בנמיביה(צילום: מורן ניר)

 

הפנינה של נמיביה

"סוואקופמונד" - הפנינה של נמיביה היא עיר דייגים קטנה הממוקמת לחוף האוקיינוס האטלנטי. בתיה צבעוניים בסגנון קולוניאלי גרמני בשילוב בנייה מודרנית ובתי מלון על חוף הים יוצרים אוירת נופש. היא עיר תיירותית אך לא עמוסה מידי ומציעה מקומות בילוי, מסעדות וסופר מרקטים גדולים בהם ניתן להצטייד להמשך הטיול.

 

זהו גם מקום אידיאלי לביצוע מגוון של אטרקציות ופעילויות ספורט אתגרי לרבות סנבורד, שייט לצפייה בדולפינים ולווייתנים, צניחה חופשית ופעילויות מוטוריות בדיונות.

 

דיונות החול האדומות בסוסוסווליי מהוות אחד מאתרי הטבע המפורסמים ביותר בנמיביה, אין אפשרות ללון בסמוך להן - אזור הלינה הקרוב ביותר הינו במרחק של 65 ק"מ, בססריאם (Sesriem). הטיפוס על הדיונות ארוך ומייגע אך הנוף שמתגלה מלמעלה שווה בהחלט את המאמץ.

 

השעות היפות ביותר לצילום באזור הדיונות הן שעות הזריחה והשקיעה. בסמוך לדיונות נמצא עמק המוות (Death Valley) שמציג תמונות סוריאליסטיות של עצים שעבר זמנם. אסור להחמיץ.

 

בואו בזריחה או בשקיעה. דיונות חול אדומות בסוסוסווליי, נמיביה (צילום: מורן ניר) (צילום: מורן ניר)
בואו בזריחה או בשקיעה. דיונות חול אדומות בסוסוסווליי, נמיביה(צילום: מורן ניר)

 

השמורה של קניה

המסאי מארה היא השמורה הגדולה והמפורסמת ביותר בקניה, היא ממשיכה לתוך טנזניה שם נקראת סרנגטי. בשמורה ניתן לצפות בכמות עצומה של בעלי חיים ומגוון מרשים (בוודאי לעומת השמורות בבוטסואנה ונמיביה).

 

פעמיים בשנה מתרחשת הנדידה הגדולה בה עוברים מעל מיליון וחצי בעלי חיים מהשמורה בקניה לשמורה בטנזיה (או בדרך ההפוכה). גם בזמנים אחרים בשנה השמורה מרשימה מאוד והטיול בה ללא ספק מהנה. אי אפשר לבקר בקניה ולפספס את המסאי מארה.

 

שמורה פחות מתויירת אבל בהחלט מומלצת (קיבלנו עליה המלצה מהמדריך מקומי) היא שמורת הלס גייט (Hell's Gate). השמורה הקטנה נמצאת בסמוך לאגם נביישה וניתן לטייל בה ברגל או באופניים ולצפות בחיות מקרוב. ניתן לעשות טיפוס צוקים (למתחילים), מספר מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות בתוספת מפגשים ישירים עם ג'ירפות, זברות והיפופוטמים.

 

גורי אריות מתלטפים בשמורת מסאי מארה בקניה (צילום: מורן ניר) (צילום: מורן ניר)
גורי אריות מתלטפים בשמורת מסאי מארה בקניה(צילום: מורן ניר)
 

 

מנוחה בזנזיבר

בסיום המסע הארוך שעברנו, הגיע הזמן לנוח בחופים לבנים, עם שייקים אקזוטיים ואנשים מסבירי פנים. אך גם כאן יש כמה מסלולי טיול ואטרקציות על האי, למשל, סיור התבלינים שיוצא מהעיר סטון טאון (הגדולה באי) אל מטעי וניל, קינמון וגם מוסקט. בעיר עצמה ישנן חנויות קטנות שפזורות בין הסימטאות ושוק אוכל חביב ביותר בלילה.

 

ביער ג'וזאני (Jozani) ניתן לצפות בקופי הקולבוס הנדירים (קופים בעלי תווי פנים אדומים), שזנזיבר הוא אזור המחייה היחיד שלהם בעולם. החופים היפים באי נמצאים בחלק הצפוני (העיירה הגדולה באזור נקראת נונגווי), אלו הם חופים לבנים ארוכים עם מים בצבעי טורקיז בוהקים ואוירה של חופש אולטימטיבי.

 

מומלץ בהחלט לסיום טיול באפריקה. חוף בזנזיבר (צילום: מורן ניר) (צילום: מורן ניר)
מומלץ בהחלט לסיום טיול באפריקה. חוף בזנזיבר(צילום: מורן ניר)

 

אחת מהתופעות המעניינות באזור היא תופעת הגאות והשפל שלוקחת את הים קילומטר פנימה בשעות הצהריים המוקדמות וחופשת שלל יצורי ים שהיו מכוסים קודם לכן במים.

 

האי זנזיבר מספק הרגשה של חופש אמיתי, מצאנו אותו כמקום מומלץ בהחלט לסיום טיול באפריקה. לסיום, גילינו יבשת מדהימה עם טבע עשיר, נופים מגוונים, שלל אטרקציות, פעילויות ואנשים מדהימים וחזרנו הביתה עם שלל חוויות וזכרונות. אז לכל מי שמתלבט לאן כדאי לנסוע לטיול הבא, אני אומרת, סעו לאפריקה.

 

העולם מסתובב. גאות ושפל בזנזיבר (צילום: מורן ניר) (צילום: מורן ניר)
העולם מסתובב. גאות ושפל בזנזיבר(צילום: מורן ניר)

 

עלויות הטיול

תכנון של טיול באפריקה אינו פשוט, באופן יחסי, קשה למצוא מידע מעודכן ברשת האינטרנט. יש צורך בתכנון מסלול מראש באופן מדוקדק והזמנת שירותים כמו רכב שכור וטיולים מאורגנים. לנמיביה צריך להוציא ויזה מהארץ

ולשאר המדינות ניתן להנפיק ויזה במעבר הגבול או בשדה התעופה לאחר תשלום במקום.

 

הטיול ארך חודש וחצי (שלושה ימים בזמביה, יום בזימבבואה, תשעה ימים בבוטסואנה, 16 יום בנמיביה, שבוע בקניה ושבוע בזנזיבר). את בוטסואנה עשינו בטיול מאורגן עם חברה מקומית ואת שאר היעדים בטיול עצמאי.

 

עלות הטיול כולו (לרבות טיסות, הטיול המאורגן, הרכב השכור בנמיביה, ויזות, לינה, ארוחות ואטרקציות) הסתכמה ב-22 אלף שקלים לאדם (בהרכב זוגי). לא מדובר בסכום נמוך במיוחד, אך גם לא יקר מאוד בהשוואה ליעדים אקזוטיים אחרים בעולם. זה כולל גם פעילויות יקרות יחסית (כמו טיסה במסוק מעל המפלים, כך שויתור עליהן, יכול לחסוך עוד כמה אלפי שקלים.

 

מורן כותבת ברשת החברתית למטיילים - אקספלורר


פורסם לראשונה 28/07/2013 23:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מורן ניר
גורי אריות בשמורת מסאי מארה
צילום: מורן ניר
מומלצים