שתף קטע נבחר

סוף עידן: ייאסר שיווק מדי חום המכילים כספית

ההחלטה התקבלה בעקבות המלצת ארגון הבריאות העולמי לאסור שימוש בציוד המכיל כספית. לדברי פרופ' דידי בנטור, מנהל המרכז הארצי למידע בהרעלות, חשיפה ארוכת טווח לכספית יכולה לגרום למחלות ריאות, דלקות בפה ובלוע ועד לשינוי אישיות או פגיעה אנושה בזיכרון

האם בקרוב ייעלמו מדי החום עם הכספית? משרד הבריאות הורה היום (ד') להפסיק מכירת מדי חום ומכשירים רפואיים שונים המכילים כספית עד סוף שנת 2014. המכירה תיאסר לבתי חולים, קופות החולים, צה"ל, בתי מרקחת ולציבור, והחל משנת 2015 לא יהיה ניתן לייצר בישראל או לייבא לארץ מכשירים כאלה.

 

 

"ארגון הבריאות העולמי המליץ לאסור שימוש בציוד רפואי המכיל כספית. מגוון מוסדות הבריאות העושים שימוש בציוד רפואי המכיל כספית מהווה מקור משמעותי של כספית, הזולגת לסביבה ובכך עלולים לפגוע בבריאות הציבור, בצוותים הרפואיים ובמטופלים", כתב ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק.

 

על נזקי הכספית

 

השימוש במכשירים המכילים כספית יופסק בהדרגתיות במוסדות הרפואיים. עם התבלות מדי החום המכילים כספית, יוחלפו המדחומים במכשירים חדישים שאינם מכילים כספית. משרד הבריאות מקציב שנה לביצוע ההחלפה הזו, שבמהלכה יפונו המכשירים המכילים כספית כפסולת מסוכנת וייטמנו באתרים יעודיים.

 

החל מסוף 2014 ייאסר על מוסדות רפואיים להחזיק מכשירים רפואיים המכילים כספית, למעט מקרים חריגים שיאושרו על ידי פרופ' אפק, ובמהלך שנת 2015 ייבדקו המוסדות הרפואיים לגבי ביצוע הוראות החוזר.

 

חשיפה ארוכה - נזק בריאותי חמור

"הכספית המצויה במדחומים היא כספית מתכתית שמתבטאת בחשיפה אקוטית או בחשיפה כרונית. חשיפה אקוטית מתרחשת אם אדם בולע בטעות את הכספית במד החום, לא יקרה לו שום דבר מכיוון שמדובר בכמות קטנה מאד של כספית שכמעט ולא נספגת בדרכי העיכול.

 

"לעומת זאת, אם מד חום נשבר בבית ובני המשפחה שואפים את הכספית לזמן ממושך אז יש סיכון לתופעות כגון פגיעה בריאות, דלקת בפה ובלוע, דלקת בחניכיים, בחילות והקאות, שלשולים, כאבי ראש, הפרעות ראייה ורעידות", מסביר פרופ' דידי בנטור, מנהל המרכז הארצי למידע בהרעלות בבית החולים רמב"ם ולשעבר יו"ר החברה הישראלית לטוקסיקולוגיה.

 

הוא מוסיף: "במהלך חשיפה כרונית עלולות להתרחש הפרעות נוירו-פסיכיאטרית שונות כגון שינוי אישיות או בעיות בזיכרון. מדברים על כך שהכובען המשוגע ב"עליזה בארץ הפלאות" השתגע מכיוון שהוא עסק בייצור כובעים ובזמנו העבודה הזו כללה גם כספית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
בקרוב כבר לא נראה מדחומים עם כספית
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים