שתף קטע נבחר

מורסי יואשם: הרג חיילים וניהל קשר עם חמאס

סוכנות הידיעות המצרית הרשמית דיווחה כי התובע הכללי של מצרים כבר עימת את נשיא מצרים המודח עם הראיות. בהמשך היום צפויות במצרים הפגנות גדולות נגד מורסי, ביוזמת שר ההגנה. האחים המוסלמים: זו חזרה לעידן מובארק

ממש כמו קודמו בתפקיד חוסני מובארק - גם מוחמד מורסי יישב בקרוב בכלוב הנאשמים : סוכנות הידיעות הרשמית של מצרים דיווחה לפני הצהריים (יום ו') כי סעיפי האישום נגד הנשיא המודח מורסי כוללים הריגת אסירים וקציני משטרה, וכן חטיפת חיילים. הוא נעצר רשמית ל-15 יום - אף שממילא הוא מוחזק בידי הצבא מאז הדחתו.

 

הדיווחים האחרונים ממצרים:

"זה ייגמר בדם": מצרים על סף מלחמת אזרחים

ארה"ב: לא נכריע אם הייתה הפיכה במצרים

מצרים: הרוג ו-19 פצועים בפיגוע בתחנת משטרה  

 

לפי הדיווח, התובע הכללי של מצרים כבר חקר את מורסי "ועימת אותו עם הראיות נגדו". עוד נמסר בדיווח כי מעצרו של מורסי הוארך על רקע מגעיו עם חמאס, שפעיליו לכאורה סייעו לו להימלט מהכלא ב-2011. באחים המוסלמים הזהירו כי מעצרו של מורסי מזכיר את "הימים האחרונים בעידן מובארק".

 

מחנה תומכיו של מורסי מחוץ למסגד בקהיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחנה תומכיו של מורסי מחוץ למסגד בקהיר(צילום: AFP)

תומכיו של הנשיא המודח נערכים להפגנות היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תומכיו של הנשיא המודח נערכים להפגנות היום(צילום: AFP)

רכב עם כתובות בעד מורסי. האזרחים התבקשו לומר "לא" לאלימות (צילום: AP) (צילום: AP)
רכב עם כתובות בעד מורסי. האזרחים התבקשו לומר "לא" לאלימות(צילום: AP)

 

מבין האישומים שיוחסו למורסי: שיתוף פעולה עם תנועת חמאס לשם ביצוע פעולות איבה בתוך מצרים, תקיפה של עמדות משטרה, קצינים וחיילים, פריצה לבתי הכלא המצריים והריסת מבנים. בנוסף הוא הואשם בפריצה לבית הכלא ואדי א-נטרון במהפכת ה-25 בינואר, שאפשרה את בריחתו של מורסי ושל אסירים נוספים, ובהשמדת התיעוד הרשום בבתי הכלא. בנוסף הוא נאשם גם במעורבות בפריצה לתחנות משטרה, בהריסת מבנים ורכוש ציבוריים, ברצח בכוונה תחילה של מספר אסירים, קצינים וחיילים ובחטיפת קצינים וחיילים.

 

גם בחמאס מחו על האישומים נגד מורסי, והצהירו כי מדובר בהחלטה שהמניע הפוליטי מאחוריה עולה על זה המשפטי. דוברי התנועה גם טענו כי ההחלטה נועדה לפייס את ארצות הברית ואת ישראל באמעות סיבוכה של חמאס בעניין שאין לה כל קשר אליו.

 

במקביל, כוחות הביטחון המצריים נמצאים בכוננות שיא. מאות אזרחים כבר נענו מהבוקר לקריאתו של שר ההגנה לצאת ולמחות נגד הטרור, והצבא והמשטרה עושים כל צעד בניסיון להיערך להפגנות הענק הצפויות. ברחבי המדינה תוגברו הכוחות, ובקהיר נפרסו חיילים נוספים במספר צירים רגישים ובכבישים המובילים לעיר. על הכלים המשוריינים של הצבא נתלו שלטים: "'מצרים מעל כולם".

 

כבר לפנות בוקר התמלאה כיכר תחריר בבירה במאות מפגינים, שביקשו להביע את תמיכתם בפועלו של הצבא המצרי. אותה שעה המשיך הצבא בהיערכות המוקדמת והקים בכבישים בסביבה עמדות פיקוח, שם בדקו החיילים את כלי הרכב ואת זהותם של הנהגים. בכביש אל-מעאדי בדרום מזרח קהיר, התמקמו לא רק כלי רכב משוריינים אלא אף מסוק קרב - כדי שיהיה בקרבת בית המשפט העליון בקהיר.

 

גורם צבאי בכיר אמר הבוקר לעיתון הממסדי "אל-ג'ומהוריה" כי הצבא הכריז על כוננות שיא בשורותיו והתוותה תוכנית לאבטחת ההפגנות, לאבטחת המתקנים הרגישים והאסטרטגיים ולהגברת האבטחה בגבולות, כדי למנוע מ"מחרחרי האלימות" לנצל את ההזדמנות ולבצע פשעי טרור נגד מצרים ואזרחיה.

 

מחנה התומכים של מורסי בקהיר. גם הצבא תלה שלטים משלו (צילום: AP) (צילום: AP)
מחנה התומכים של מורסי בקהיר. גם הצבא תלה שלטים משלו(צילום: AP)

תומכי מורסי איימו "להתייצב מול הקליעים בחזה חשוף" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תומכי מורסי איימו "להתייצב מול הקליעים בחזה חשוף"(צילום: EPA)

 

בניסיון להרגיע את הרוחות, אתמול השליכו מסוקים של צבא מצרים מנשרים באזור מסגד ראבעה אל-עדוויה בקהיר, שם מתקהלים תומכיו של נשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי. בהודעה נכתב, בין היתר: "אל תרימו נשק נגד האחים שלכם. אל תהרסו ואל תשרפו, כדי שכולנו נהיה יחד נגד ההרג, האלימות והטרור".

 

אולם בארגון האחים המוסלמים ממשיכים להלהיט את האווירה. דובר הארגון, ג'יהאד חדאד, אמר הבוקר לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי תומכיו של מורסי "יתייצבו עם חזה חשוף מול הקליעים (של הצבא)", והאשים את שר ההגנה המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי בכך שקריאתו לצאת להפגין מעודדת מעשי טבח.

 

בפנייתו החריגה, ביקש א-סיסי מהאזרחים לצאת לרחובות כדי לתת מנדט לפעולות הצבא וכדי לומר "לא" לטרור ולאלימות. הוא התייחס בדבריו לעימותים האלימים בין כוחות הביטחון לבין אנשי "האחים המוסלמים" בקהיר ובאזורים אחרים במדינה, שבהן נהרגו השבוע לפחות עשרה בני אדם.

 תופעת האלימות מורגשת במיוחד גם בחצי האי סיני, שם מתרחשות מדי לילה תקריות שגובות את חייהם של אנשי כוחות הביטחון המצריים ושל אנשי ג'יהאד קיצוניים.

 

ההפגנות היום צפויות להיערך אחרי תפילות יום השישי בשני מוקדים עיקריים - כיכר תחריר וארמון הנשיאות אל-איתחאדיה, שנמצא לא הרחק ממסגד ראבעה אל-עדוויה. תנועת המחאה העיקרית נגד מורסי, "תמרוד", שרוב חבריה הם אזרחים צעירים, איימה כי תומכיה ייצאו היום לרחובות כדי "לטהר את מצרים", ואילו עבור האחים המוסלמים תהיה זו הזדמנות נוספת להאשים את הצבא בדרדור המדינה לעבר מלחמת אזרחים ובביצוע פשע חמור יותר מפגיעה ממקום שקדוש לאיסלאם.

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
תמונה של מורסי בהפגנה
צילום: AP
מומלצים