שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עבודת יד: מה עשו ברמב"ם כשרצו לגייס תורמי זרע

  לאחר שברמב"ם נרשמה ירידה של 50% בכמות הפונים לתרום זרע, יצא ביה"ח בשיתוף מכללת תלתן לעיצוב, בפרויקט כרזות המעודד תרומות. בית החולים מבטיח מאות שקלים לתורמים שיימצאו מתאימים

  "גבר, תרום למאמץ האימהי", כך קוראת אחת הכרזות בפרויקט מיוחד שמטרתו לעודד תרומות זרע בבית החולים רמב"ם. עקב ירידה במאגר הזרע בבית החולים, החליטו ברמב"ם לשתף פעולה עם מכללת תלתן לעיצוב ותקשורת חזותית בחיפה, כדי לעודד צעירים לתרום ולעזור לנשים להגשים את חלומן ולהפוך לאם.

   

   

  "בשנים האחרונות חלה ירידה גדולה בכמות הבחורים הצעירים שמגיעים לתרום זרע ובמקביל אנחנו רואים גם עלייה בביקוש, בעיקר של נשים ללא בני זוג שרוצות להקים משפחה חד הורית", אומר ד"ר אבי לייטמן, מנהל בנק הזרע ברמב"ם.

   

  עוד כתבות

   

  "הבעיה הגדולה היא שיש ירידה בכמות התורמים הפוטנציאליים שיכולים לתרום זרע מספיק איכותי", מסביר ד"ר לייטמן. באחרונה חלה ירידה של 50% במספר הפניות, וגם מתוכם רק עשירית מהפונים אכן מתאימים. בחודשים האחרונים המצב גרוע עוד יותר. לרמב"ם פנו חמישים צעירים, אבל רק שניים מהם יכלו בסופו של דבר לתרום.

   

   

   

  בכל שנה מגיעות כ-600 בקשות לתרומת זרע מצד נשים חד הוריות וזוגות שמתקשים להיכנס להיריון לרמב"ם, וד"ר לייטמן מסביר שהן עדיין יכולות לקבל את התרומה, אבל בהחלט יתכן שבעתיד הן תיאלצנה להצטרף לאיזושהי רשימת המתנה.

   

   

   

   

  איכות של זרע נמדדת בשלושה פרמטרים עיקריים: ריכוז תאי הזרע, יכולת התנועה שלו והצורה החיצונית שלו. בכל העולם חלה בשנים האחרונות ירידה באיכות הזרע, כך שיש פחות תאי זרע על כל סנטימטר מעוקב ויותר תאי זרע פגומים.

   

   

   

   

  איכות הזרע יורדת עקב עלייה בעודף משקל, קרינה מטלפונים סלולריים, התרחבות העבודות בישיבה שגורמות להתחממות המפשעה, וחשיפה גוברת להורמון הנשי אסטרוגן באוכל.

   

   

   

   

   

  ברמב"ם קוראים לצעירים בריאים בגילאי 18 עד 32 להגיע ולתרום זרע ולקבל מאות שקלים עבור כל תרומה, ויחד עם מכללת תלתן מבקשים להעלות את המודעות לבעיה ולקושי שעומד בפני נשים שזקוקות לתרומה. סטודנטים מהמסלול לעיצוב גרפי בראשות מלי אלון תרמו את המודעות המעודדות. בביצוע הפרויקט סייעו גם סימה פדידה ואורטל שביט, סטודנטיות לתואר שני בתקשורת באוניברסיטת חיפה.

   

  איך תורמים?

  במייל   או בטלפון 04-8542507

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ירידה בכמות התורמים הפוטנציאליים. קוראים לגברים לתרום זרע
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים