שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, רויטרס, AFP, AP, EPA

סוף לשנים של נתק: המשא ומתן נפתח מחדש

ארוחת ערב בוושינגטון לרגל סיום צום הרמדאן היומי סימנה את פתיחתן מחדש של השיחות המדיניות בין ישראל לפלסטינים. קרי אירח, לבני ועריקאת נכנסו מחויכים - ובבירת ארה"ב יצאו לדרך תשעה חודשי משא ומתן. אבו מאזן: "במדינה הפלסטינית שתקום לא יהיה אף ישראלי - אזרח או חייל"

חוזרים לדבר, אחרי שנים של קיפאון מדיני: לאחר שהממשלה אישרה לשחרר 104 אסירים - רבים מהם מחבלים עם דם על הידיים - יצאו הלילה (יום ג') לדרך השיחות המדיניות בין ישראל לפלסטינים. הצעד הראשון היה סמלי - ארוחת ערב בוושינגטון בהשתתפות השרה ציפי לבני והנציג הפלסטיני סאיב עריקאת - והצדדים השונים מקפידים לשמור על אופטימיות זהירה בפתיחת התהליך.

 

ציפי לבני מגיעה לבניין מחלקת המדינה (צילום: AP) (צילום: AP)
ציפי לבני מגיעה לבניין מחלקת המדינה(צילום: AP)

סאיב עריקאת מחויך בכניסה לבניין (צילום: AP) (צילום: AP)
סאיב עריקאת מחויך בכניסה לבניין(צילום: AP)

 

השיחות אמורות להימשך תשעה חודשים, ופתיחתן הרשמית הייתה בארוחת ערב "איפטאר" לסיום צום הרמדאן היומי. לפני שאירחו את נציגי הצדדים לארוחה המשותפת, נפגשו מזכיר המדינה ג'ון קרי והמתווך האמריקני הנכנס מרטין אינדיק עם כל אחת מהמשלחות בנפרד, בבניין מחלקת המדינה. לבני ועריקאת הגיעו לבניין כשהם נראים מחויכים.

 

לבני, הממונה על המשא ומתן המדיני, אמרה לפני ארוחת הערב: "מטרת השיחות היא להביא לסיום הסכסוך הנמשך שנים בינינו לבין הפלסטינים. זה נשמע פשוט אבל זהו אינטרס ישראלי, זו לא 'טובה' לפלסטינים או לאמריקנים. זהו משהו שאנחנו צריכים לעשות, אבל הוא מאוד מסובך ומורכב. אנחנו יוצאים לדרך שתיקח זמן ונצטרך לראות במהלך הדרך אם זה ניתן להשגה ואיך".

 

גם הנשיא האמריקני ברק אובמה, שהתייחס לראשונה לשיחות לאחר מינויו של מרטין אינדיק למתווך האמריקני למזרח התיכון, שם דגש על הקשיים בדרך למטרה: "חידוש המגעים הוא צעד מבטיח. אני מקווה שהן הישראלים והן הפלסטינים ייגשו לשיחות בתום לב ובנחישות. בהמשך הדרך צפויות לנו החלטות קשות".

 

"אבא, כבר יש שלום במזרח התיכון?"

אינדיק, שגריר ארה"ב בעבר בישראל, סיפר בעת מינויו כי באחד מתפקידיו הקודמים הכין בנו - שהיה אז בן 13 - שומר מסך עם שאלה אחת: "אבא, כבר יש שלום במזרח התיכון?". הוא אמר כי "ב-15 השנים האחרונות, הייתי יכול רק לומר לו 'עדיין לא'. אולי הפעם סוף-סוף נצליח לומר לג'ק, וחשוב מכך לכל הישראלים והפלסטינים הצעירים, שהפעם סוף-סוף עשינו את זה".

 

הפלסטינים אמנם חגגו את שחרור האסירים, אבל על תחילת המשא ומתן הם כמעט ולא מדברים למצלמות. הצוות הפלסטיני המצומצם כולל את ראש הצוות עריקאת ולצידו בכיר פתח מוחמד שתייה, שהשתתף גם בעבר בשיחות עם ישראל ונחשב לאחד המקורבים ביותר לנשיא הפלסטיני אבו מאזן. בשלב הראשון השיחות לא צפויות לעסוק בסוגיות הליבה, אלא רק בפרטים הטכניים ובהסדרת לוחות הזמנים להמשך המשא ומתן.

 

בתוך כך, אתמול הגיע אבו מאזן לביקור בזק במצרים. בשיחה עם עיתונאים מצרים אמר אבו מאזן כי "בהסדר הקבע שלנו לא נראה נוכחות של אף ישראלי, אזרח או חייל, על אדמתנו. אנחנו בעד כוח בינלאומי או רב לאומי כמו שקיים בסיני, לבנון וסוריה". הנשיא הפלסטיני הוסיף כי "מזרח ירושלים תהיה הבירה של המדינה הפלסטינית שתקום. אם יהיה דיון על חילופי שטחים והם יהיו שווים בגודלם ובערכם - אנחנו מוכנים לדון בכך. לא פחות ולא יותר".

 

אמש שוחח הנשיא הפלסטיני טלפונית עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון ועדכן אותו בתמונת המצב. במקביל, המזכ"ל באן נפגש בניו יורק עם לבני ועו"ד יצחק מולכו, שליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשיחות, לפני שאלו המשיכו לוושינגטון.  

 

הקרב על הקרדיט

בשעה שבוושינגטון מתחדשים המגעים המדיניים וישראל והפלסטינים מנסים לייצר מנגנון יעיל למשא ומתן, בירושלים נמשך הקרב על הקרדיט בעניין ההתנחלויות והבנייה העתידית בהן. נתניהו התהדר באמצעות יועציו כי למרות חידוש השיחות הישירות, תימשך הבנייה בהתנחלויות ולא תהיה הקפאה. כעת, במסגרת המאבק על דעת הקהל בימין, נאבקים ראשי הבית היהודי ונתניהו על הזכות להודיע ראשונים על שיווקים חדשים בהתנחלויות, בסדר גודל של יותר מאלף יחידות דיור ברחבי ההתנחלויות ובגושים.

 

גורמים בבית היהודי אמרו כי נמשכים המגעים עם לשכת ראש הממשלה בכדי להגיע להבנות בנוגע למספר יחידות הדיור. "אין שום דבר סגור", אומר גורם המעורב בנושא. "בכל מקרה זה יהיה כנראה הרבה יותר מאלף יחידות דיור באזורים שונים ברחבי ההתנחלויות, אחרי שבתקופה האחרונה לא היו שווקים בכלל".

 

בשל המאמצים לחידוש השיחות, נמנעה ישראל במהלך השנה מלעורר פרובוקציות ולא אושרה בנייה. גם כעת, אם יפורסמו שיווקים, משמעותן בשטח שולית בלבד, שכן מדובר בשלב מקדמי מאוד "זה הקרב על התודעה, ויש פה פוליטיקה", מודים בבית היהודי, "אבל עדיף שהתהליכים יחלו כעת ואז בעוד שנתיים אולי משהו יקרה". מצד שני, גם נתניהו וגם ראשי הבית היהודי מסכימים כי אם תהיה התקדמות משמעותית בשיחות, הרי שממילא הבנייה ברוב האזורים תוגבל.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ואליאור לוי

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 30/07/2013 00:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
לבני ומולכו מגיעים לבניין מחלקת המדינה
צילום: AP
מומלצים