שתף קטע נבחר

רגע היסטורי: חוק הספרים עבר בכנסת

סוף עידן ה-4 במאה? ברוב של 45 תומכים מול שלושה מתנגדים ואחרי שלוש שנים של דיונים, עבר החוק להגנת הסופרים והספרות בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. שרת התרבות לימור לבנת: "רגע מרגש עבורי, ויום חשוב לתרבות ולספרות הישראלית"

אחרי שלוש שנים של דיונים - עבר חוק הספרים. ברוב גדול של 45 תומכים מול שלושה מתנגדים, אושר היום (ד') החוק להגנת הסופרים והספרות בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת - זאת לאחר שעבר בוועדת החינוך של הכנסת בראשות עמרם מצנע פה אחד וללא מתנגדים.

 

"זהו רגע מרגש עבורי, ויום חשוב לתרבות ולספרות הישראלית", אמרה שרת התרבות לימור לבנת במליאה. "לאחר יותר משלוש שנים של דיונים סוערים, יצרים והתנגדויות ובליווי אנשים רבים, החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל אושר ברוב גדול ובתמיכתם של ח"כים ממרבית סיעות הבית.

 

סוף עידן ה-4 במאה? (צילום:  עופר עמרם) (צילום:  עופר עמרם)
סוף עידן ה-4 במאה?(צילום: עופר עמרם)

 

"מטרת החוק היא לטפל בכשל הכה חמור שקיים בשוק הספרות הישראלי, ממנו נפגעו כל

העוסקים בשרשרת היצירה הספרותית. ספר הוא לא עוד מוצר מדף - הוא אוצר תרבותי. לא רצינו להתערב בשוק הספרות, אך לא נותרה לנו ברירה. התערבותנו תהיה מידתית והוגבלה למינימום הנדרש. זוהי הוראת שעה לשלוש שנים בכדי לבחון את הצלחת החוק ויישומו. אני פונה לכל הגורמים הרלוונטיים ואומרת: לכו קדימה מתוך רצון טוב והבנה שהתרבות הישראלית תצא נשכרת.

המבחן עדיין לפנינו".

 

את החוק יזם כבר ב-2010 ח"כ ניצן הורוביץ, שאמר היום כי "זהו יום גדול וחשוב לתרבות הישראלית". עוד הוסיף הורוביץ: "אין חברה חזקה בלי תרבות חזקה והחוק הזה מחזק את החברה בישראל. אין בעולם עוד ארץ בה יוצאים לאור ספרים בעברית ואין עוד עם המכנה עצמו 'עם הספר', ואת העם הזה החוק בא לחזק".

 

עיקרי החוק קובעים כי רשתות הספרים לא יוכלו להוזיל מחיר ממוצע של ספר ביותר מ-50 אחוז, לא יוכלו לתת תמריצים למוכרים שלהם לקידום ספרים ספציפיים, וכי ספר חדש יימכר במחיר קבוע ב-18 החודשים הראשונים שלו על המדף. בכך מקווים יוזמי החוק ומקדמיו להחזיר את הכוח להוצאות הספרים וכן להגן על תמלוגי הסופרים ואנשי הספר מפני מבצעים שגוזלים את פרנסתם. בהתאם לתנאים הללו, סביר כי מחירו של ספר חדש יעמוד על 60 עד 80 שקלים, ולא יגרר לאזור ה"4 במאה" בתקופות המבצעים.

 

כתוצאה מהחוק - מחירו הנקוב לצרכן של ספר יהיה נמוך בעשרות אחוזים מהמחיר הקטלוגי המומלץ כיום,

בעקבות קיום תחרות הוגנת בין הוצאות הספרים השונות. כמו כן תמלוגי הסופרים יגדלו לשמונה אחוזים מהמחיר הנקוב לצרכן עבור שלושת המהדורות הראשונות שימכרו,ושטחי התצוגה המועדפים בחנויות, יחולקו בין המו"לים באופן הוגן. על הנחה לספרים ותיקים יותר, שלא ימצאו תחת תקופת ההגנה, לא תהיה מגבלה.

 

 

איריס בראל, מנכ"ל סטימצקי, מוסרת: "העברת החוק מהווה יום היסטורי עבור הסופרים, הספרות והתרבות בישראל, ובאמצעותו יתאפשר מעתה תיקון אמיתי למצב הקשה בו נמצאים הסופרים בשנים האחרונות. סטימצקי תמכה לאורך כל השנים בהעברת החוק, מתוך אמונה והבנה כי הזילות הקיים בשוק הספרים חייב להיפסק, אחרת לא תהיה ספרות מקור ותרבות במדינת ישראל".

 

במסגרת הצעת החוק, יתווספו גם פרסי ספרות חדשים שיוענקו לסופרים ומשוררים צעירים, כגון פרס סופרים בראשית דרכם שיעמוד על 250 אלף שקלים, פרס למשוררים צעירים בגובה של 200 אלף שקלים, ופרס עבור הוצאות לאור בגובה של 200 אלף שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם
לימור לבנת. "המבחן עדיין לפנינו"
צילום: מרק ישראל סלם
לאתר ההטבות
מומלצים