שתף קטע נבחר

פרופ' ליאו ליידרמן ימונה לנגיד בנק ישראל

ראש הממשלה ושר האוצר החליטו על המינוי הערב והוא טעון את אישורה של ועדת טירקל. ממלאת מקום הנגיד, קרנית פלוג, הודיעה על פרישתה מהבנק לאחר שהנגיד החדש יכנס לתפקידו. ליידרמן, מרצה לכלכלה באוניברסיטת תל אביב, כיהן בעבר כראש חטיבת המחקר בבנק ישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד החליטו הערב (ד') על מינויו של ליאו ליידרמן לנגיד בנק ישראל הבא. מינויו של ליידרמן טעון עדיין את אישורה של הוועדה למינויים בכירים בשירות המדינה (ועדת טירקל).

 

פרנקל פרש: מי יהיה הנגיד הבא?

פישר על פרנקל: "מצטער על פרישתו"

סערת הונג קונג: פרנקל הסיר מועמדותו לנגיד

 

ליידרמן הוא מרצה לכלכלה באוניברסיטת תל אביב המחזיק בתואר דוקטור לכלכלה מאוניברסיטת שיקגו. תחומי המומחיות שלו הם יעדי אינפלציה, מדיניות מאקרו כלכלית וכלכלות של שווקים מתעוררים. בעבר עמד בראש מחלקת המחקר של בנק ישראל. 

 

פרופ' ליאו ליידרמן, הנגיד הבא (צילום: מיכל קדרון, אוניברסיטת תל אביב) (צילום: מיכל קדרון, אוניברסיטת תל אביב)
פרופ' ליאו ליידרמן, הנגיד הבא(צילום: מיכל קדרון, אוניברסיטת תל אביב)

 

פרופ' ליידרמן במקום פרנקל; קרנית פלוג פורשת מהבנק

ליידרמן הוזכר בעבר כאחד המועמדים המובילים לרשת את מקומו של סטנלי פישר, שפרש בתחילת חודש זה. שמו הוזכר ליד שמם של מנואל טרכטנברג ושל המשנה לנגיד, קרנית פלוג, שנהנתה מתמיכתו של פישר.

  

בסופו של דבר מונה לתפקיד יעקב פרנקל, אך מינוי זה נתקל בקשיים מהרגע הראשון. בתחילה נשמעה ביקורת על מינויו של פרנקל לכהונה שלישית, מהלך שחוק בנק ישראל אוסר עליו. בנוסף, הוזכר הדו"ח הקשה שחיבר מבקר המדינה אודות כהונתו של פרנקל, דו"ח שבעקבותיו נאלץ פרנקל להשיב 238 אלף שקל שקיבל בגין אש"ל וימי חופשה לא מנוצלים.

 

לבסוף, צצה פרשה מביכה מעברו של פרנקל, שעוכב לחקירה בנמל התעופה של הונג קונג בחשד שלא שילם על סחורה שנלקחה מחנות הדיוטי פרי. הקשיים המרובים הובילו לכך ששלשום הודיע פרנקל כי הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד נגיד בנק ישראל.

 

בשלב זה היו ליידרמן ופלוג שני המועמדים העיקריים לתפקיד. בעקבות ההודעה על מינויו של ליידרמן מסרה פלוג, שמכהנת כיום כממלאת מקום הנגיד עד למציאת מחליף, כי היא תסיים את עבודתה בבנק לאחר שתסייע לליידרמן להיכנס לתפקיד. באותה הזדמנות ציינה המשנה לנגיד כי היא מאחלת לליידרמן הצלחה בתפקידו.

 

ליידרמן ישוב בקרוב לבנק ישראל לאחר שעבד בו בשנים 1991-2000. במהלך השנים הללו כיהן כראש מחלקת המחקר וכיועץ בכיר לנגיד, שהיה אז יעקב פרנקל. מאז פרישתו לימד באוניברסיטת תל אביב, כתב וערך ספרים ושימש כיועץ המאקרו-כלכלי הראשי של בנק הפועלים.

 

הוא נולד בארגנטינה ועלה לארץ בגיל 17. אב לשתי בנות וסב ל-3 נכדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
פרופ' ליאו ליידרמן
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים