שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

בלי מים ועם אמונה: ראשיתו של קיבוץ חצרים

במוצאי יום כיפור, אוקטובר 1946, עלה חיים (קליינמן) און עם הגרעין שלו להתיישב בקיבוץ חצרים בנגב כחלק מ-11 ישובים יהודיים, שלימים יגרמו להכללת הדרום בשטח המדינה. סיפור חלוצי של הפרחת השממה

בכתבה הקודמת הבאתי את סיפור הוריו של חיים (קליינמן) און וילדותו-נערותו של האיש. בכתבה זו צילומים של חיים מראשית קיבוץ חצרים שהיה מבין מקימיו.

 

עוד טיולים לעבר בערוץ התיירות:

 

1. בחודש מרס 1945 התנדב חיים לבריגדה לגדוד השני. הוא יצא למצרים ומשם לאירופה. בתצלום תג החטיבה היהודית הלוחמת הגדוד השני.

 

2. חיים בפלוגה בגדוד השני.

3. חיילי הפלוגה בדרכם ממצרים חזרה לא"י בתום המלחמה.

 

4. ספטמבר 1946. עם שחרורו מהצבא הבריטי התגייס חיים לפלמ"ח. הוא הצטרף לחבריו בגרעין הצופים שהיו בקיבוץ אפיקים. ביום כיפור, אוקטובר 1946, בליל עליית "11 הנקודות " בנגב, עלה חיים עם הגרעין להתיישב בקלטה היא חצרים, סמוך לבאר שבע. בתצלום חריש ראשון.

5. הסביבה הייתה עויינת. סביב הישוב הקימו גדרות, תעלות קשר ועמדות לשעת חירום.

 

6. ביוני 1947 גוייס חיים להיות נוטר במשטרת היישוב העברי. תעודת השוטר של חיים.

 

7. חיים וגילה רם (סירוטה), חברי חצרים (צילום: פוטו שוורץ).

 

9-8. חברי גרעין חצרים.

 

9.

 

10. בראשיתו של הקיבוץ, השכנים הבדואים באו להתארח.

 

11. הקמת הצריפים הראשונים.

 

12. בעיית המים הייתה קריטית בראשיתם של כל הישובים בנגב. כאשר חצרים עלה על הקרקע, ניתן היה לקנות ולהביא מים מבאר שבע. כאשר החלו בעיות ביטחון ולא ניתן היה להביא מים מבאר שבע, נמצאה באר נטושה לא רחוק מחצרים - ביר אבו יחיא - ומשם ניתן היה לשאוב מים. חיים, שהיה לנהג הקיבוץ, הוביל בעזרת המשאית מים לקיבוץ. בתצלום הובלת מיכל גדול שיהיה בריכת המים של חצרים.

 

14-13. הקמת בריכת המים ליד מבנה הביטחון בחצרים.

 

14.

15. את המים מהמשאית נשאו בדליים למיכל ביניים, שממנו שאבו את המים במשאבת יד לבריכה.

 

16. כדי להתרחץ היה נחוץ למלא את החבית מים על גג המקלחת בעזרת דליים.

17. המפעל הראשון לפרנסת חצרים היה סנדלריה ליצור נעליים.

 

18. חדר הגנרטור.

19. בראשית 1947 הוחלט במוסדות הישוב לתת מענה מסודר לבעיית המים של ישובי הנגב. המשימה הוטלה על חברת מקורות. בתכנונו של המהנדס שמחה בלאס, הונח קו מים לאורך של מעל 200 ק"מ מהבארות שליד ניר עם ועד לישובים.

 

הצינורות נרכשו בלונדון וחברת מקורות הביאה מכונה מופלאה 'טרנצ'ר' (נראה בתצלום) לחפור תעלה להנחת הצינור. סיפור ההגנה על קו המים שהבדואים התנכלו לקיומו בזמן מלחמת העצמאות, הינו סיפור בפני עצמו שגבה קורבנות.

 

20. חברי חצרים: פסטרנק, לוחם פלמ"ח - חבלן, עם חברתו.

21. מבט על חצרים. מימין הטרנצ'ר.

 

לאחר קום המדינה, בשנת 1952, החל חיים לעבוד במשרד הבטחון ובשנת 1956 יצא ללמוד בקורס מיוחד למדעי המדינה ומודיעין. עד 1961 היה מאנשי שירות הביטחון בארץ, ובשנה זו יצא לשליחות ביטחונית באתיופיה. באחת הכתבות הבאות הביא כאן מבחר מצילומיו של חיים בארץ זו.

 

לכל הכתבות המדור טיול לעבר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיים וגילה רם (סירוטה), חברי חצרים
מומלצים